Соціальне замовлення (підзамовний-замовник)

Перший партнер — назвемо його передавачем замовлення, чи просто замовником,— дивиться на другого, приймача (підзамовного), згори вниз, як на такого, котрий стоїть нижче, недооцінюючи його. Другий дивиться на першого (підзамовний на замовника), навпаки, як на людину цікаву, значущу, спочатку переоцінюючи його.

Підзамовного може захопити у замовникові, по-перше, його поведінка, манера триматися, вміння легко зробити те, до чого прагне підзамовний, і, по-друге, стиль викладу його думок, його творчий почерк. Підзамовний мимоволі починає догоджати замовнику з якихось для себе незрозумілих причин. Починається з дрібниць, далі — більше й більше, поки підзамовний сам не починає стримувати себе. Причому сторонніми це сприймається так, нібито підзамовний чомусь виправдується перед замовником.

Водночас у поведінці замовника є й неприємні моменти. Ті риси, які замовник демонструє, аби, з його точки зору, справляти приємне враження у товаристві, привернути до себе увагу, проникають у підсвідомість підзамовного і будять у ньому неясний, смутний потяг до активності для усунення тих умов, які змушують замовника страждати або поводити себе неприродно. Однак підзамовному завжди незрозуміле, що ж треба конкретно робити. Замовлення, що видається, є не індивідуальним, а соціальним, тобто за ним приховуються проблеми тієї групи людей, в яку включено цю пару. Для сторонніх стосунки соціального замовлення сприймаються як рівні, безконфліктні. Ініціатором їх майже завжди є замовник. Підзамовний відчуває з боку замовника якусь душевну приязнь до себе. Замовник прагне всіляко заохотити підзамовного, потурбуватися про нього, підтримати його в міру сил. Зворотна реакція буває, як правило, тільки спочатку. Спроби домовитись із замовником на рівних не мають успіху, зворотний зв’язок ніяк не налагоджується.

Внаслідок цього підзамовний відходить від замовника і воліє триматися на відстані чи, бува, зачепити його в якийсь спосіб, пускаючи в хід свою сильну функцію, яка у замовника є предметом лише періодичної турботи. Отже, ці стосунки можна назвати стосунками заступництва за браком зворотного зв’язку. Подеколи вони переростають у майже повне ігнорування підзамовним замовника. Прихід до такого становища свідчить — замовлення цілком усвідомлене як соціальне.

© Гуленко В.В., Молодцов О.В . – “Введення в соціоніку”.

Взаємодія функцій Моделі А (ІЕЕ - ЕСЕ)

Гекслі (ІЕЕ)   Гюго (ЕСЕ)
1 Інтуїція можливостей Етика відносин 2   1 Етика емоцій Сенсорика відчуттів 2
4 Структурна логіка Вольова сенсорика 3   4 Інтуїція часу Ділова логіка 3
6 Ділова логіка Сенсорика відчуттів 5   6 Інтуїція можливостей Структурна логіка 5
7 Інтуїція часу Етика емоцій 8   7 Етика відносин Вольова сенсорика 8

Взаємодія між функціями моделей психік двох соціотипів відбувається попарно - між тими двома функціями партнерів, що містять однаковий інформаційний аспект. Залежно від того, у яких блоках розташовані функції, що взаємодіють (містять однакові аспекти), розрізняють 4 типи взаємодії: розуміння, допомога, протидія, підкорення.

Розуміння. Це ситуація, коли функції одного соціотипу взаємодіють з функціями, що розміщені в партнера в такому ж блоці. Такі психічні функції партнерів будуть подібні і за силою, і за цінністю.

Допомога. Це ситуація, коли взаємодія відбувається між функціями, що знаходяться в блоках, з однаковою цінністю, але протилежних за силою. Тобто між блоками Его - Супер-Ід, а також між Ід - Супер-Его.

Протидія. Це ситуація, коли взаємодія відбувається між функціями, що є протилежними і за цінністю, і за силою. Тобто між блоками Его - Супер-Его, а також між Ід - Супер-Ід.

Підкорення. Це ситуація, коли взаємодія відбувається між функціями, що є однакові за силою, але протилежні за цінністю. Тобто між блоками Его - Ід, а також між Супер-Его - Супер-Ід.

Гекслі (ІЕЕ)   Тип взаємодії   Гюго (ЕСЕ)
Програмна (1), блок Его
(сильна + ціннісна)
Інтуїція можливостей Інтуїція можливостей
Допомога
Інтуїція можливостей Активаційна (6), блок Супер-Ід
(слабка + ціннісна)
Творча (2), блок Его
(сильна + ціннісна)
Етика відносин Етика відносин
Підкорення
Етика відносин Обмежувальна (7), блок Ід
(сильна + неціннісна)
Рольова (3), блок Супер-Его
(слабка + неціннісна)
Вольова сенсорика Вольова сенсорика
Допомога
Вольова сенсорика Фонова (8), блок Ід
(сильна + неціннісна)
Больова (4), блок Супер-Его
(слабка + неціннісна)
Структурна логіка Структурна логіка
Підкорення
Структурна логіка Сугестивна (5), блок Супер-Ід
(слабка + ціннісна)
Сугестивна (5), блок Супер-Ід
(слабка + ціннісна)
Сенсорика відчуттів Сенсорика відчуттів
Допомога
Сенсорика відчуттів Творча (2), блок Его
(сильна + ціннісна)
Активаційна (6), блок Супер-Ід
(слабка + ціннісна)
Ділова логіка Ділова логіка
Підкорення
Ділова логіка Рольова (3), блок Супер-Его
(слабка + неціннісна)
Обмежувальна (7), блок Ід
(сильна + неціннісна)
Інтуїція часу Інтуїція часу
Допомога
Інтуїція часу Больова (4), блок Супер-Его
(слабка + неціннісна)
Фонова (8), блок Ід
(сильна + неціннісна)
Етика емоцій Етика емоцій
Підкорення
Етика емоцій Програмна (1), блок Его
(сильна + ціннісна)

Співвідношення ознак соціотипів (ІЕЕ - ЕСЕ)

Оранжевим кольором фону позначено індивідуальні дихотомії. Вони відповідають за сильні та слабкі сторони соціотипів. Для кращої психологічної сумісності більш сприятливим є варіант, коли в партнерів ці ознаки відрізняються - за таких умов можливе доповнення та взаємодопомога по сильних та слабких сторонах. У протилежному випадку - конкуренція.

Блакитним кольором фону позначено діадні дихотомії. Якщо узагальнити їх значення, то ці ознаки можна вважати такими, що визначають вроджені особливості світогляду та життєвих цінностей. Для кращої психологічної сумісності більш сприятливим варіантом є подібність цих ознак, що сприятиме кращому порозумінню в плані світогляду і життєвих цінностей.

  Гекслі (ІЕЕ) Тип взаємодії Гюго (ЕСЕ)
1 Екстраверсія Конкуренція Екстраверсія
2 Інтуїція Взаємодопомога Сенсорика
3 Етика Конкуренція Етика
4 Статика Взаємодопомога Динаміка
5 Ірраціональність Непорозуміння Раціональність
6 Розсудливість Порозуміння Розсудливість
7 Об’єктивізм Непорозуміння Суб’єктивізм
8 Безтурботність Непорозуміння Завбачливість
9 Впертість Порозуміння Впертість
10 Аристократизм Непорозуміння Демократизм
11 Тактика Конкуренція Тактика
12 Емотівізм Взаємодопомога Конструктивізм
13 Негативізм Взаємодопомога Позитивізм
14 Деклатимність Конкуренція Деклатимність
15 Результат Порозуміння Результат

Інші розділи