Відносини дуальності

Це стосунки повного психологічного доповнення, найзручніші, там не потрібно пристосовуватись одне до одного. Спілкуючись з дуалом, людина може залишатися самою собою. Відбувається природний розподіл обов’язків, і людина в такій парі набуває можливість займатися посильною та цікавою для себе справою.

У дуальних парах рідко виникають конфлікти, а якщо вже виникнуть, то швидко й безболісно розв’язуються. Партнери підходять одне одному як дві половинки розірваної фотографії. Але саме через те, що швидко встановлюється взаєморозуміння і немає внутрішніх джерел напруженості, дуала не одразу впізнаєш серед інших людей. Він здається надто простим і зрозумілим і, отже, не заслуговує на увагу. Це перша позиція, якої дотримується людина, зустрівши дуала. Вона скоріше властива екстравертам. Друга позиція — це, коли говориш собі: він надто хороший, навряд чи я йому сподобаюся. Ця позиція більш характерна для інтроверта. Обидві позиції властиві людям, які не мали досвіду дуального спілкування в дитинстві.

Коли ж відчуваєш на собі дію дуальності? Спілкуючись з дуалом, особливого комфорту спочатку не відчуваєш. Дуал сприймається як тінь, як щось цілком природне. Наскільки він тобі потрібен, усвідомлюєш тільки після розлуки. Втрату дуала людина сприймає і переживає дуже гостро. Звикнувши до дуала, починаєш, зрештою, помічати: його присутність тебе заспокоює, дає відчуття захищеності. За сумісності підтипів, які ми ще розглянемо, цей ефект ще більш посилюється.

Однак значення дуальних стосунків не слід і переоцінювати. Вони — для буднів, для повсякденної життєдіяльності організму. Спізнавши дуальність, людина прагне більшого, а саме, соціальної значущості своєї особистості, якоїсь боротьби, навіть відхилення від норми. У рамках дуальності цієї мети не досягти. Проте, не маючи дуальної захищеності, соціального визнання людині домогтися важко.

Без дуалізації людина не обійдеться лише у двох випадках: коли на карту поставлене життя, тобто треба вижити у несприятливих умовах соціального середовища, і коли людина рухається вгору соціальними сходами в умовах гострої конкуренції, тобто для кар’єри.

© Гуленко В.В., Молодцов О.В . – “Введення в соціоніку”.

Взаємодія функцій Моделі А (ІЕЕ - СЛІ)

Гекслі (ІЕЕ)   Габен (СЛІ)
1 Інтуїція можливостей Етика відносин 2   1 Сенсорика відчуттів Ділова логіка 2
4 Структурна логіка Вольова сенсорика 3   4 Етика емоцій Інтуїція часу 3
6 Ділова логіка Сенсорика відчуттів 5   6 Етика відносин Інтуїція можливостей 5
7 Інтуїція часу Етика емоцій 8   7 Вольова сенсорика Структурна логіка 8

Взаємодія між функціями моделей психік двох соціотипів відбувається попарно - між тими двома функціями партнерів, що містять однаковий інформаційний аспект. Залежно від того, у яких блоках розташовані функції, що взаємодіють (містять однакові аспекти), розрізняють 4 типи взаємодії: розуміння, допомога, протидія, підкорення.

Розуміння. Це ситуація, коли функції одного соціотипу взаємодіють з функціями, що розміщені в партнера в такому ж блоці. Такі психічні функції партнерів будуть подібні і за силою, і за цінністю.

Допомога. Це ситуація, коли взаємодія відбувається між функціями, що знаходяться в блоках, з однаковою цінністю, але протилежних за силою. Тобто між блоками Его - Супер-Ід, а також між Ід - Супер-Его.

Протидія. Це ситуація, коли взаємодія відбувається між функціями, що є протилежними і за цінністю, і за силою. Тобто між блоками Его - Супер-Его, а також між Ід - Супер-Ід.

Підкорення. Це ситуація, коли взаємодія відбувається між функціями, що є однакові за силою, але протилежні за цінністю. Тобто між блоками Его - Ід, а також між Супер-Его - Супер-Ід.

Гекслі (ІЕЕ)   Тип взаємодії   Габен (СЛІ)
Програмна (1), блок Его
(сильна + ціннісна)
Інтуїція можливостей Інтуїція можливостей
Допомога
Інтуїція можливостей Сугестивна (5), блок Супер-Ід
(слабка + ціннісна)
Творча (2), блок Его
(сильна + ціннісна)
Етика відносин Етика відносин
Допомога
Етика відносин Активаційна (6), блок Супер-Ід
(слабка + ціннісна)
Рольова (3), блок Супер-Его
(слабка + неціннісна)
Вольова сенсорика Вольова сенсорика
Допомога
Вольова сенсорика Обмежувальна (7), блок Ід
(сильна + неціннісна)
Больова (4), блок Супер-Его
(слабка + неціннісна)
Структурна логіка Структурна логіка
Допомога
Структурна логіка Фонова (8), блок Ід
(сильна + неціннісна)
Сугестивна (5), блок Супер-Ід
(слабка + ціннісна)
Сенсорика відчуттів Сенсорика відчуттів
Допомога
Сенсорика відчуттів Програмна (1), блок Его
(сильна + ціннісна)
Активаційна (6), блок Супер-Ід
(слабка + ціннісна)
Ділова логіка Ділова логіка
Допомога
Ділова логіка Творча (2), блок Его
(сильна + ціннісна)
Обмежувальна (7), блок Ід
(сильна + неціннісна)
Інтуїція часу Інтуїція часу
Допомога
Інтуїція часу Рольова (3), блок Супер-Его
(слабка + неціннісна)
Фонова (8), блок Ід
(сильна + неціннісна)
Етика емоцій Етика емоцій
Допомога
Етика емоцій Больова (4), блок Супер-Его
(слабка + неціннісна)

Співвідношення ознак соціотипів (ІЕЕ - СЛІ)

Оранжевим кольором фону позначено індивідуальні дихотомії. Вони відповідають за сильні та слабкі сторони соціотипів. Для кращої психологічної сумісності більш сприятливим є варіант, коли в партнерів ці ознаки відрізняються - за таких умов можливе доповнення та взаємодопомога по сильних та слабких сторонах. У протилежному випадку - конкуренція.

Блакитним кольором фону позначено діадні дихотомії. Якщо узагальнити їх значення, то ці ознаки можна вважати такими, що визначають вроджені особливості світогляду та життєвих цінностей. Для кращої психологічної сумісності більш сприятливим варіантом є подібність цих ознак, що сприятиме кращому порозумінню в плані світогляду і життєвих цінностей.

  Гекслі (ІЕЕ) Тип взаємодії Габен (СЛІ)
1 Екстраверсія Взаємодопомога Інтроверсія
2 Інтуїція Взаємодопомога Сенсорика
3 Етика Взаємодопомога Логіка
4 Статика Взаємодопомога Динаміка
5 Ірраціональність Порозуміння Ірраціональність
6 Розсудливість Порозуміння Розсудливість
7 Об’єктивізм Порозуміння Об’єктивізм
8 Безтурботність Порозуміння Безтурботність
9 Впертість Порозуміння Впертість
10 Аристократизм Порозуміння Аристократизм
11 Тактика Взаємодопомога Стратегія
12 Емотівізм Взаємодопомога Конструктивізм
13 Негативізм Взаємодопомога Позитивізм
14 Деклатимність Взаємодопомога Квестимність
15 Результат Порозуміння Результат

Інші розділи