СЛІ – дитячий психологічний портрет (Овчаров А.О.)

Це стримані, недемонстpативні, інколи навіть замкнуті діти. Дуже чутливі до оцінок на свою адресу, як позитивних, так і негативних. Погано переносять невдачі, втрачають при цьому впевненість у собі і своїх здібностях. Постійно потребують стимулів і позитивного ставлення до себе.

По характеру частіше меланхолійні, потребують підбадьорювання і теплої дружньої участі. Надійні в дружбі, співчутливі, завжди готові допомогти всім, хто їм особисто симпатичний. Сильно залежать від свого поточного стану і можуть йти на поводу в своїх настроїв, що відбивається як на їх заняттях, так і на стосунках з оточуючими.

Дуже проінформованні, начитані, прагнуть бути в курсі подій довкола. Остерігаються великих компаній однолітків і незрідка тягнуться до людей, набагато старших за себе. У класі відношення з більшістю дітей у “Майстра” часто складаються досить складно через їх схильність до відчуженості і індивідуалізму, що сприймається як “гординя”. Насправді це пов’язано з наявністю у них різних комплексів та завищеної або навпаки заниженої самооцінки.

З дитинства тягнуться до занять, пов’язаних з ручною роботою, люблять допомагати по дому, на дачі, але погано переносять тиск і критику на свою адресу. Через невміння проявляти позитивні емоції їх часто вважають холодними і черствими, але це не завжди відповідає дійсності. Налаштовані на внутрішню і зовнішню гармонію як в стосунках, так і в справах, в яких прагнуть досягти високого рівня майстерності. Дуже люблять природу і подорожі.

Казковий персонаж: Залізний Дроворуб з казки “Чарівник Смарагдового міста”.

РЕКОМЕНДАЦІЇ

Постійно проявляйте м’якість, тактовність, ввічливість, незмінну доброту і чуйність. Захоплюйтеся його здібностями і вміннями. Хваліть за виконану роботу. Зацікавлюйте роботою, пояснюючи її перспективність, доцільність. Зацікавлюйте її кінцевим результатом.

Піднімайте настрій подорожами, прогулянками, спортом, відвідинами театрів, вечорів гумору. Знаходьте йому заняття до душі, діставайте цікаві книги для читання.

Говоріть, що справу потрібно зробити, щоб не засмутити і не підвести інших людей, або для його ж користі. Заохочуйте оригінальними подарунками або перспективами здійснення його заповітного бажання. Підказуйте, що справи потрібно робити своєчасно для уникнення можливих неприємностей в майбутньому, які можуть засмутити і спричинити переживання.

Якщо він чогось не вміє, то можна присоромити: “Аджеінші це можуть, чим ти гірший за інших”. Але головне – запалити ідеєю,довести, що ця справа вартує його зусиль.

© А.Овчаров. Шлях до особистості. Для тих, хто працює з підлітками. – Новосибірськ: РІПЕЛ, 1992.