СЛІ – опис по функціях (Гуленко)

1. S – сенсорика відчуттів

Світ пізнає через відчуття. Гостро сприймає усе, що порушує природну гармонію. Відкидає будь-яку штучність, награність, нездорові інстинкти. Бридливий. Турботливий у відношенні рідних і близьких. Якщо бачить, що людина утомилася або погано себе почуває, відразу приходить йому на допомогу. Ніколи не покине в лиху годину друга. Добре почуває можливості відчуттів. У погоні за їхньою новизною (риболовля, збір грибів або ягід, купання, подорож і т.п.) веде рухливий спосіб життя. Не переносить одноманітність і нудьгу. Любить спокійне спілкування з природою. Внутрішньо чуттєвий і вразливий, хоча цього і не показує. Для того щоб вижити, уміє пристосуватися до пануючих удач, по необхідності дотримується суспільних стереотипів.

2. Р – ділова логіка

Добре працює руками. Охоче ремонтує речі, а не викидає їх. Ощадливий у поводженні з матеріальними ресурсами. Має технологічний склад розуму. Знаходить прості, але ефективні методи рішення ділових питань. Перш ніж узятися за справу, продумує кілька варіантів досягнення бажаного результату і зупиняється на найбільш економічному. Працює тільки зручним для себе способом. Відзначає тих людей, які ухиляються або халтурять. Продумує, як змусити їх узятися за діло або відсторонити. Сам буде робити лише те, що дуже необхідно. Майстерно володіє інструментами і технічними пристроями. Завзято удосконалює себе в обраному виді діяльності. 3а рахунок раціональної організації праці сподівається на швидкий результат.

3. Т – інтуїція часу

Змушує себе укладатися в обіцяний термін, не спізнюватися. Йому подобається скрізь устигати, керувати своїм часом. Боїться, що йому нав’яжуть незручний часовий графік. У спілкуванні з людьми демонструє життєву мудрість. Виявляє свій скепсис через специфічний гумор і самоіронію. Однак у душі все-таки не втрачає надію на успіх. У критичній ситуації, при різкій зміні ситуації не впадає у паніку, а шукає спосіб, як виграти час. Довіряє своєму внутрішньому чуттю на події. Почуває себе залежним від мінливості долі. Життєві потрясіння приймає на себе, намагаючись уберегти від них своїх близьких. Однак тривалий час витримати цей вантаж важко.

4. Е – етика емоцій

Контрастний у прояві своїх емоцій: то холоднокровний і занурений у себе, немов “айсберг в океані”, то, навпаки, емоційно збуджений і напористий. Оцінює людські відносини по ступені емоційних проявів. Бурхливі емоції для нього – показник нестабільності, поганих відносин. Під час конфлікту воліє не вплутуватися в суперечку, а просто піти. Але якщо його зачеплять за живе, відповість у різкій формі. Не стане відверто розмовляти зі сторонніми. Не любить, коли “лізуть у душу”, намагаються проникнути в його внутрішні переживання. Його потрібно розуміти без слів.

5. I – інтуїція можливостей

Любить, коли його здібності і досягнення оцінюють по достоїнству. Якщо його результати не оцінюють, то в нього зникає будь-яке бажання докладати зусилля. Якщо його здатності тривалий час виявляються нікому не потрібні, то може навіть занедужати. Має потребу в нових, незвичайних проблемних ситуаціях, що відволікають його від сірих будень. Якщо ж йому захід нецікавий, то без стиснення буде займатися своїми справами або просто відключиться. Його потрібно підбадьорювати і надихати на справу, інакше розслаблюється і впадає в меланхолію. Без нових захопливих цілей його фізичний тонус падає. З ним потрібно розмовляти мовою компліментів і похвали, завіряти у швидкому успіху. Його стан оптимальний, коли успіх раз у раз вислизає, хоча і знаходиться десь зовсім поруч.

6. R – етика відносин

Його настрій залежить від того, як до нього відносяться оточуючі. Довіряє тільки глибоким прихильностям, стійким, перевіреним часом почуттям. У спілкуванні з навколишніми сам встановлює необхідну йому психологічну дистанцію і дуже нервує, якщо хтось її не витримує. Не переносить нав’язливих людей. Не стане жити або працювати в психологічно нездоровому, склочному колективі. Злагодженість відносин для нього – неодмінна умова повноцінного життя. Незважаючи на педантичність і далеку дистанцію в спілкуванні, досить терпимо ставиться до людських недоліків. Уміє пробачати людям, незлобивий.

7. F – силова сенсорика

Критично ставиться до насильства і примусу. Ні на кого не стане давити, але і сам не підкориться спробам диктату. Не любить конкуренції, позбавлений амбіцій і кар’єрних устремлінь. Не буде боротися за владу або претендувати на більш високе місце. По темпу мови, манерам і зовнішньому вигляду людини визначає його силові якості, результативність у справі. Відразу відрізнить хвастощі від реальних можливостей. Знає, яку силу і куди треба прикласти для досягнення бажаної мети. Однак сам ефективно впливати на больові точки не може. Виявляє насильство рідко і завжди під тиском зовнішніх обставин.

8. L – структурна логіка

Надійний діловий партнер. Дотримується своїх обов’язків, якщо вважає їх розумними. Віддає перевагу відвертості і цілковитій ясності у ділових відносинах. Дуже впертий. Якщо в чомусь упевнений, його практично не можна переконати в протилежному. Холоднокровно буде дотримуватися свого розуміння ситуації. У справі демонструє ощадливість і методичність. Завжди намагається обійтися мінімальними силами, залучити якомога менше людей. Супротивник бюрократії і дріб’язкового контролю. Гнучко перебудовується в подробицях, але строго дотримується головної технологічної схеми.

© Гуленко В.В., Молодців А.В. – Введення в соціоніку