СЛІ – загальний психологічний портрет (Гуленко)

Зовнішні ознаки

СЛІ добре визначається по виразу обличчя. Для зовнішнього вигляду характерна беземоційність, що з боку сприймається або як холодність і загадковість, або як неприступність і внутрішня уразливість. Таке враження роблять сенсорні підтипи. У логічного підтипу спостерігається характерна “котяча” посмішка людини, налаштованої на пошук задоволень. На обличчі написані скепсис і недовіра. Фігура особи часто звужується донизу. Рот спокійний, рівний, губи мають однакову товщину. Вони, як правило, стиснуті, куточки рота злегка опущені. СЛІ має характерну ходу, що дуже допомагає у визначенні даного соціотипу: хода “вразвалочку”, дуже пружиниста, на злегка зігнутих ногах, він ніби крадеться. Фігура в СЛІ звичайно спортивна. Для нього характерна посмішка в одну сторону рота, що через неприхований скептицизм можна назвати усмішкою. Любить приголосні звуки, через що його мова буває грубувато-розкотиста, як у Маяковського, або з хрипотцею, як у Висоцького. Переважний стиль одягу – неофіційний, побутово-елегантний, а також спортивний. Упадає в око насамперед практичність і зручність одягу, а не зовнішні прикраси. Одяг на СЛІ дуже добре сидить, йде по його фігурі.

Манера спілкування

Особливістю його манери спілкування, що звертає на себе увагу відразу – скептицизм оцінок і велика упертість у судженнях. СЛІ споконвічно налаштований на те, щоб не погоджуватися зі співрозмовником. Ці суперечки можуть тривати нескінченно. Навіть якщо на словах погодиться, усе рівно залишиться при своїй думці. Розпізнати СЛІ можна і по характеру прояву емоцій у спілкуванні. Звичайно холодний і беземоційний, але якщо розійдеться, то емоціями своїми не керує: стає різким, грубим, холеричним. У такому стані сильно жестикулює, збуджується, підвищує голос. Такий характер спілкування можна уявити собі на прикладі артистки Л. Гурченко. Зі сторонніми своїми переживаннями ніколи не поділяється. Не любить панібратського спілкування, нав’язливих обійм. Це обумовлено навіть фізіологічно: у нього дуже чуттєва шкіра. Не терпить, коли “лізуть у душу”. Більше за все цінує стан щиросердечної рівноваги. Уміє добре і дохідливо пояснити. Прагне до наочності і яскравості передачі матеріалу. Ця особливість добре видна у творчій манері учителя-новатора В.Ф.Шаталова. Дає доцільні ради по способі виконання робіт.

Особливості поведінки

Основна особливість поводження, що стає помітної при більш-менш близькому спілкуванні зі СЛІ – це його прагматизм і орієнтація на отримання користі. Завжди дуже ощадливий. Ніколи не працює просто так, на одному ентузіазмі. Важко включається в роботу. Проходить якийсь час, перш ніж він активно приступить до справи. Зате якщо вже почав чимось займатися, то намагається вивчити усі до останньої краплі. У повсякденній практичності йому немає рівних. У поводженні прагне до повної незалежності. Допускає сторонніх людей к собі тільки до визначеної межі, коли вони ще не роблять реального впливу на нього. Дуже цінує дружбу. Людей приймає у себе завжди, коли б вони не прийшли. Зробить усе, щоб врятувати людину, якщо чує крик про допомогу. Любить одержувати гострі відчуття різними способами: активним відпочинком, швидкою їздою на автомобілі і т.п. Рекорд гострих відчуттів поставив Григорій Распутін, що ввійшов, завдяки цій рисі, гіпертрофовано в ньому розвитій, в історію. Має свої чіткі внутрішні переконання і вимоги до себе, яким завзято випливає. Причому цей внутрішній “кодекс честі” може розходитися з загальноприйнятими нормами поводження. Не дуже враховує думку навколишніх про себе. Завжди виявляє велику завзятість. Не підкоряється нерозумним, з його погляду, командам. Діє тільки так, як вважає за потрібне. Це створює йому репутацію перекірливого, невживчивого, хулігана і т.п.

Рекомендації

Вашою сильною стороною є невичерпна допитливість до явищ навколишнього світу. Ви прагнете до різних знань, охоче подорожуєте, при цьому не просто дивлячись на умови життя, природу, архітектуру. У Вас добре розвитий естетичний смак.

Глибинною метою Вашої особистості є комфорт як у фізичному розумінні цього слова, так і у відносинах з людьми. Грубі манери, безтактність, відсутність щиросердечної теплоти з боку навколишніх глибоко ранять Вас. Ви прагнете до гармонії, спокою, здорового способу життя.

Іншою Вашою сильною рисою є ділова логіка, завдяки якій Ви вмієте раціонально вести свої справи. У своїх вчинках Ви керуєтеся винятково здоровим глуздом і почуттям реальної користі.

За марні справи волієте не братися. Але якщо справа Вас цікавить, Ви можете розвити велику працездатність, діючи чітко, розмірено і неухильно. У таких випадках Ви заздалегідь передбачаєте всі деталі роботи, підготовляєте все необхідне, виявляючи при цьому винахідливість, нечувану практичність і моторність.

Ваша слабка риса – невміння виявляти свої почуття до людей, через що оточуючим Ви можете здаватися холодною і байдужою людиною. Властива Вам внутрішня напруженість провокує іноді вибухи гніву, коли Вам важко стримати свої емоції, хоча потім Ви сильно шкодуєте про це.

Через те що прояв відтінків почуттів і емоцій дається Вам не легко, Ви надаєте перевагу сентиментальності, жартівливій манері розмови, через що можете бути іноді неправильно зрозумілі. Свої невдачі Ви волієте переживати мовчки, на самоті. Щоб не було ситуацій непорозуміння, намагайтеся довіряти партнерові і говорити з ним серйозним тоном.

Іншою Вашою проблемою є значний заряд скептицизму: це так само визначає Ваше песимістичне відношення до майбутнього. Ви часто піддаєтеся меланхолії і зневірі, у Вас можуть опуститися руки і пропасти бажання діяти. Ваша апатія багато в чому заважає Вам виявити розмах і досягти в житті більшого, ніж підказує Вам особистий досвід. Вам можна рекомендувати частіше подорожувати, змінювати хоча б у дріб’язках звичний уклад життя. Нові враження викликають інтерес до вивчення історії.

Постарайтеся знайти справу по душі, що наповнить Ваше життя змістом, спрямує Вас у майбутнє. Захопленість роботою – кращі ліки від скепсису й апатії. Не дозволяйте меланхолії опанувати Вами. У такі хвилини відправляйтеся до друзів, на прогулянку, у кіно, театр. Більше часу проводите з веселими людьми, що заряджають Вас позитивними емоціями.

© Гуленко В.В., Молодців А.В. – Введення в соціоніку