СЕІ – опис по функціях (Гуленко)

1. S – сенсорика відчуттів

Людина звичайних задоволень і простих життєвих радощів. Дуже рахується зі звичками і зручностями оточуючих. Не порушує чужий спокій. Завжди піклується про здоров’я і гарне самопочуття, своє і своїх близьких. Оточує себе приємними дріб’язками. Вдягається просто і зі смаком. Крайнощі в зовнішньому вигляді відкидає. Намагається триматися в тіні, не виділяється ні убік кращих, ні убік тих, що відстають. З всіма уживеться, тому що вміє зайняти позицію золотої середини. Вивчає природу речей. Любить взяти предмет в руки, потримати його, відчути його фізичні якості. Надовго запам’ятовує відчуття. Легко маніпулює предметами, підшукуючи те, що йому звично.

2. E – етика емоцій

Розуміє причини людських емоцій. Знає, як розвеселити або розлютити ту або іншу людину. У спілкуванні неформального характеру незмінно дружелюбний, демонструє оптимізм. Любить повеселитися в тісному колі друзів. Прагне розвеселити оточуючих жартами, натяками, розіграшами. Його думки спрямовані на способи одержання позитивних емоцій. У суперечки, розбіжності, з’ясування відносин не втручається, тому що з усіма хоче жити у злагоді. Від центру конфлікту тримається на безпечній дистанції. Збирає і ділиться зі знайомими різними слухами, плітками, сенсаційними і просто цікавими новинами. Завжди буває в курсі світської хроніки свого кола.

3. Т – інтуїція часу

Змушує себе бути неквапливим, розміряним і плавним. У спілкуванні з людьми не жалкує часу, уміє розтягувати задоволення. Не любить людей квапливих, що вічно поспішають. Добре пам’ятає святкові дати своїх рідних і знайомих. Не забуває їх вчасно поздоровити. Час зазвичай працює на нього: що не зробив зараз, то він надолужить у майбутньому. Не любить себе зв’язувати термінами, не відрізняється пунктуальністю. Усе робить у зручному для себе темпі. Завжди знайде виправдання своїм запізненням. Остаточне рішення відкладає до останньої хвилини. Внутрішньо досить мінлива і коливна людина. Його потрібно підштовхувати, щоб він вчасно почав і уклався в термін.

4. P – ділова логіка

Продуктивно працює, якщо люди чекають від нього допомоги. Дуже бідує, щоб його зусилля помічали і цінували. Якщо його не похвалити, не відзначити результати роботи позитивним ставленням, внутрішньо дуже образиться, хоча цього і не покаже. Хазяйновита людина. З задоволенням займається постачанням, облаштуванням приміщень. Особливо ретельно готується перед перевірками або приходом гостей. Ділові питання вирішує через своїх друзів і знайомих. Чим більш заповзятливий, тим більшу кількість зв’язків заводить. Однак природна лінь обмежує ріст його контактів. Підтримує в основному ті з них, що приносять йому користь. Дуже прив’язаний до своєї роботи, родові занять. Йому важко змінювати професії, порушувати звичний, відпрацьований ритм праці.

5. I – інтуїція можливостей

Важко переносить одноманітність і монотонність. Йому потрібні альтернативи нудній повсякденності, можливості вибору. Одержує задоволення, якщо відшукає вихід з тупикової, здавалося б, безнадійної ситуації. Його приваблює спілкування з незвичайними людьми, у яких багато ідей і сміливих пропозицій. Нудні і сірі напружують його. Їхнього товариства спробує будь що уникнути. Спритний і розторопний у готуванні їжі або оформленні житла. Любить поекспериментувати в цій галузі, вигадати що-небудь своє. Терпимо ставиться до диваків, винахідників, узагалі людей “не від світу цього”. Ставиться до них як до дітей, піклуючись про них і поблажливо прощаючи їхні витівки.

6. L – структурна логіка

Погано сприймає сумбурну інформацію. Вона його спантеличує, псує настрій. Йому подобається, коли конкретні явища погоджуються з загальними закономірностями. Його настрій підвищується від усвідомлення своєї значущості, що без нього не можна обійтися. Любить відповідати відведеному йому місцю. Активізується, якщо перед ним ставити чітку мету, пояснити напрямок руху. Шляхи досягнення мети він відшукає сам. Йому не потрібні “голі” факти, інструкції, роз’яснення. Головне, щоб система йому подобалася, викликала емоції. Тоді стає зібраним і організованим.

7. F- силова сенсорика

Залежить від того, як склалися сили в конкретній ситуації, непогано передбачає можливу агресію, порушення рівноваги, втрату стабільності. Критично ставиться до людей млявих, інертних, що перебувають в апатії. Уміє розкрутити їх, активізувати, закликаючи до рішучих і швидких дій. Чуйно реагує на вольовий натиск. У грубій, силовій обстановці поводиться з аналогічним ступенем агресивності. Не дозволить “на собі їздити”, зловживати своїм покладливим характером. Знає, коли треба надавити, а коли попустити. Однак керувати людьми не прагне. Тягар влади для нього занадто важкий вантаж. Йому досить уміння відстояти власні інтереси.

8. R – етика відносин

У відносинах з людьми, які йому подобаються і відповідають взаємністю, дуже уважний і послужливий. Свої симпатії демонструє не словом, а справою. Йому незручно чогось просити або домагатися для себе самого. На прохання інших людей може зробити набагато більше. При цьому себе теж не скривдить. Щоб справа пішла, йому потрібно уловити, хто до нього добре ставиться. Інше – справа техніки. Сторожкість, погане ставлення позбавляють його працездатності. Гарний посередник в угодах, торгівельних операціях. Уміє поширювати товар по неформальних зв’язках. Відносини в нього тісно пов’язані з діловими питаннями.

© Гуленко В.В., Молодців А.В. – Введення в соционику