СЕІ – загальний психологічний портрет (Гуленко)

Зовнішні ознаки

СЕІ звертає на себе увагу виразом обличчя і пропорціями фігури. Однак ці ознаки дуже відрізняються в двох підтипів СЕІ. СЕІ з посиленим етичним компонентом  досить просто впізнати. Він відрізняється повною, округлою фігурою, короткими ногами і “танцюючою” ходою, через що при погляді на нього створюється враження “пружного м’ячика”. Форма обличчя СЕІ – кругла, без виступаючих різких частин. Іноді зустрічається підійнятий на кінці “качиний” ніс. Очі теж круглі. Коли намагається щось пояснити, брови підіймаються нагору. Від цього часто утворяться поперечні зморшки на чолі. Рот буває злегка скривлений у нервову лінію. У хвилини емоційної бесіди, коли розповідає що-небудь, часто ковтає ротом повітря, як риба. Сенсорний варіант СЕІ має витягнуту форму обличчя. Для нього характерно, що раптово застигає вираз на обличчі, що зненацька з’являється жорстокість, коли він бажає збільшити психологічну дистанцію, поставити людину на місце. Сенсорний підтип СЕІ відрізняється від етичного і більш розвитим естетичним смаком. Його одяг дуже часто характеризується охайністю і гармонічним поєднанням кольорів. СЕІ етичного підтипу надають перевагу відчуттю затишку, начебто він тільки що вийшов із квартири в зручному, домашньому одязі.

Манера спілкування

З людьми СЕІ спілкується на короткій дистанції. Завжди товариський, чарівний, дружелюбно налаштований. Уміє викликати симпатію до себе, ввійти в довіру. Характер спілкування дуже демократичний. Однак, незважаючи на те, що зовні м’який, може словесно й емоційно давити на людей. У голосі іноді виявляється твердість, особа стає суворим. Схильний давати ради щодо волі й ініціативності, типу: “Не сидіть на одному місці”, “Домагайтеся усього своєю працею”, “Крутитися треба” і т.п. Якщо людина не йде з ним на контакт, то не нав’язується. Зазвичай робить тільки одну спробу. Прагне до спілкування тільки з цікавими людьми. Не може себе змусити спілкуватися з людиною, що викликає в нього антипатію, навіть в інтересах справи. У таких бесідах утрачає усю свою привабливість, мова стає невиразною, малозрозумілою. Любить збирати і передавати цікаві плітки і слухи. Не може кілька разів повторювати одне й те саме без змін. Розповідаючи їх, додає щось від себе. Може посіяти через це емоційну нестабільність. Виявляє цікавість до журналів бульварного характеру. Своїх проблем нікому не нав’язує. На питання про справи звичайно відповідає, що усе в порядку. Може довго говорити, розвиваючи одну тему. Розповідає про те, що бачить навколо, що з ним відбулося, – про усе, що є приємним. Не любить давати обіцянки. На прохання допомогти найчастіше відповідає в такий спосіб: “Я Вам не обіцяю, але спробую” або “Якщо зможу, то зроблю”. Якщо обіцянки не додержує, то перепрошує, поки не відчує, що його пробачили.

Особливості поведінки

Найважливіша особливість поводження СЕІ, яку легко помітити, якщо поспостерігати за ним на протязі деякого часу, – це тяга до всіляких задоволень. Бажає усе випробувати у власному житті, одержати якнайбільше насолод від смачної їжі, красивих предметів, затишної обстановки, приємного проводження часу. Дуже любить повеселитися в тісному колі друзів, заводячи компанію жартами, натяками, підступами. Не любить проводити свій час там, де виявляється в тіні. Своїм незалежним, до парадоксальності, поводженням породжує часті здивування і викликає негативні емоції в оточуючих.  Через це його можуть вважати легковажною людиною. Не любить ділових нарад і інших нудних заходів. Має схильність домовлятися на неофіційному в рівні. Причому користується тільки перевіреними, надійними зв’язками. Дуже господарський. Любить брати в руки різні предмети, щоб потримати їх, відчути їхні фізичні якості. Любить робити ремонт, іншу домашню роботу. Інша важлива особливість поводження, що дозволяє визначити даний соціотип, – прагнення триматися середини, не виділятися ні убік кращих, ні убік гірших. З цієї причини не любить критикувати людей вголос, у суперечки не втручається, від начальства намагається триматися подалі, з усіма бути у злагоді. Продуктивно може працювати тільки для себе. В всіх інших випадках ніколи не перенапружується. Сильних фізичних навантажень уникає. Зусиль над собою не робить. Ця якість приносить йому репутацію “талановитого ледаря”.

Рекомендації

Ваша сильна сторона – це уміння підбирати собі заняття до душі, що приносить радість, задоволення, приємні відчуття. Ви – незамінна людина для організації дозвілля і відпочинку в колі близьких. Смачна їжа, гарний посуд, оформлення інтер’єра, а також тепла, невимушена атмосфера спілкування – от сфера Вашої творчості. Ви вмієте одержувати від життя радість, давати її іншим. Діяльним видам відпочинку Ви скоріше надасте перевагу красивому природному ландшафту, співзвучному внутрішньому станові Вашої душі.

Ви – людина миролюбна і дипломатична. Тому вмієте уникати сварок і конфліктів. Ви терпимо ставитися до чужих недоліків, м’які і приємні в спілкуванні, не любите робити грубий тиск на людей. Своїм поводженням Ви прагнете викликати в людей приємні емоції. У Вас непогане почуття гумору, весела і легка вдача. Ви вмієте перетворити на жарт конфлікт, що розпалюється.

Ваша основна проблема – відсутність постійної працездатності, невміння і небажання змушувати себе робити нецікаву, важку, але необхідну роботу. Ви не любите офіційної обстановки, волієте домовлятися зі сторонами, використовуючи перевірені зв’язки. Розвивайте в собі більш активну життєву позицію. Керуйтеся формулою: “справі – час, потісі – година”.

Більше думайте про інтереси інших людей, допомагайте їм справою, а не словами. Домагайтеся, щоб особисті інтереси збігалися з загальними турботами, інтересами загальної справи.

Переборюйте в собі інертність, не бійтеся витрачати свої сили на суспільно-корисні справи, не обіцяйте занадто швидкої віддачі або користі. Тоді люди будуть ставитися до Вас з великою повагою, будуть поважати Вас як ділового, надійного партнера.

Ще одна з Ваших проблем – недостатня далекоглядність. Вам не завжди вдається правильно оцінити далеку перспективу сьогоднішніх починань, тому Ви занадто часто займаєте вичікувальну позицію, орієнтуючись тільки на близьку гарантовану віддачу. Ви ризикуєте в цьому випадку виграти в незначному, але втрачаєте великі шанси.

З іншого боку, будьте обережні у своїх обіцянках, не видавайте бажане за дійсне. Не переоцінюйте можливості справи, якою займаєтеся, не намагайтеся її надмірно рекламувати і розхвалювати, інакше Вас можуть прийняти за несерйозну людину. Уникайте зайвої самореклами. Будьте послідовні у своїх рішеннях, більше плануйте, не обмежуйтеся одним чуттям і імпровізацією. Доводьте початі справи до кінця, щоб не підводити себе й інших

© Гуленко В.В., Молодців А.В. – Введення в соціоніку