ЕСІ – дитячий психологічний портрет (Овчаров А.О.)

Зазвичай це стримані серйозні діти. Усидливі, прагнуть добре засвоювати шкільні предмети, але особливої ініціативи в навчанні не проявляють, частіше тримаються в тіні активніших однолітків.

Досить раними і чутливі, у них може бути занижена самооцінка. Їх легко зачепити жартом або необережним словом. Переживають, коли помічають обман, хитрощі інших. Надійні і вимогливі в дружбі, прагнуть не псувати сталих стосунків з іншими, але якщо відчувають, що ними нехтують, можуть піти першими.

Ревно відносяться до своїх речей і своєї території. Дуже скуті серед незнайомих, довго озираються, перш ніж вступити в спілкування. Не можуть довго сидіти без якогось заняття, частіше тягнуться до ручної роботи (дівчатка шиють, допомагають по будинку, хлопчики щось майструють).

Переживають, якщо доводиться чогось довго чекати. Більше домосіди, ніж любителі ходити по друзях. Ревниві по відношенню до тим, кого вважають “своїми”.

Казковий персонаж: доктор Пілюлькин з казки про Незнайке.

РЕКОМЕНДАЦІЇ

Підтримуйте з ним теплі, довірливі стосунки, частіше хваліть його за правильні і хороші вчинки. Прагніть вселити впевненість в його здібностях, а про недоліки говоріть в жартівливій, необразливій формі. Вчіть розподіляти дії в часі, що допоможе уникнути несподіванок, встигати все в строк, щоб уникнути неприємностей і конфліктів, від яких можуть постраждати його стосунки з людьми. Пояснюйте, що він повинен частіше посміхатися, бути веселим, щоб його всі любили. Оберігайте його самолюбивість, вчіть стримувати свої емоції, якщо він розсердиться, щоб у відповідь його не ображали, оскільки він дуже хворобливо це переносить. Обговорюючи прочитане, попросіть, щоб він зробив узагальнені висновки. Похваліть, якщо це в нього гарно вийшло. Його можна стимулювати, апелюючи до почуття відповідальності і обов’язку, можна присоромити, якщо він не дотримується обіцянок, підводить когось, поступає не порядно. Говоріть, що через це він може втратити повагу оточуючих.

З іншого боку, вчіть, що треба зрозуміти кожного, проявлятипоблажливість до недоліків оточуючих і більше боротися з власними, оскількийого дипломатичність і терпимість зроблять його більш комунікабельним,допоможуть більшого досягти в житті.

© А.Овчаров. Шлях до особистості. Для тих, хто працює з підлітками. – Новосибірськ: РІПЕЛ, 1992.