ЕСІ – загальний психологічний портрет (Каганець)

А. Критик моральності: у вузькому колі полюбляє критикувати вчинки людей. Часто вирізняється різкістю оцінок. Має сильно розвинуте почуття обов’язку.

Якщо дійшов висновку, що хтось негідник — у колі своїх знайомих не робить з цього таємниці: вони не повинні помилятися, хто добрий, а хто поганий. Окрім того, негідник є негідник, навіть якщо особисто йому він нічого поганого не зробив.

Його сильні риси — вимогливість, наполегливість і послідовність. Людина волі й витримки. Може перебувати в постійній напрузі, не втрачаючи сили волі, протягом довгого часу — коли знає, що це дійсно потрібно. Завжди “застібнутий на всі гудзики”, внутрішньо змобілізований. Тільки близький друг може бачити його неохайним, недостатньо зібраним. Людям, котрі намагаються пригнітити його, підкорити своєму впливу, протиставляє твердість і непоступливість.

Прагне не вирізнятися. Стежить, щоб і його близькі особливо не “висовувались”. У роботі наполегливий, ретельний, посидючий і сумлінний.

Б. Люди цього типу відзначаються високою працездатністю, можуть працювати годинами, не відриваючись; завдання має бути виконаним досконало, наскільки це взагалі у людських силах. Високо цінять і поважають традиційні і перевірені методи роботи. Процедури, продиктовані керівництвами і довідниками — закон для ISFJ, а якщо хтось ними нехтує, то це викликає роздратування і незадоволення. Звичайно це роздратування приховується всередині і стає джерелом зайвого напруження. Вони відрізняються високою виконавською дисципліною; навряд чи їм сподобається робота в умовах непостійних і мінливих правил. Добре себе почувають, коли турбуються про інших людей, подібну роботу виконують уважно і терпляче. Володіють високою відповідальністю і видатним талантом у виконанні стандартних операцій, які потребують повторних послідовних маніпуляцій. Теорії їх не дуже цікавлять — нехай інші користуються свободою операцій в абстрактних сферах. Схильні діяти скоріше на основі особистих уявлень про людей, ніж користуючись якимись логічними міркуваннями. Добре розуміють переваги, пов’язані з титулом, положенням або званням, і вміють це практично застосовувати. Їм добре зрозуміла цінність матеріальних ресурсів, не терплять марнотратства.

В. Це люди надзвичайно віддані, відповідальні, надійні та обов’язкові. Мають чудову здатність трудитись непомітно, наближаючи значні події і радіючи за інших. Їм властиві обережність, стриманість і самозаглибленість, вміння працювати насамоті. На світ дивляться тверезо-реалістично, їхні використання та інтерпретація фактів визначаються міжособистими стосунками. Вважають за краще, якщо їхній день розписаний по годинам і розпланований наперед.

Вони не схильні повставати проти загальноприйнятих норм і смиренно несуть тягар своїх обов’язків. Найголовніше в їхньому житті визначається словами “потрібно” і “має бути”. Cильними сторонами більшості ISFJ є те, що вони мало втомлюються від рутини, їх не дратують деталі. Вони добре почуваються, коли треба рухатись усталеним курсом, і найкраще виконують завдання, якщо знають, що від них очікують буквального дотримання інструкцій.

© Ігор Каганець. Психологічні аспекти в менеджменті: Типологія Юнга, соціоніка, психоінформатика. Київ – Тернопіль. Видавництво “Мандрівець” – “Port-Royal”, 1997.