ЕСІ – загальний психологічний портрет (Гуленко)

Зовнішні ознаки

ЕСІ легко впізнати по характерному пронизуючому погляду і виразу обличчя, на якому написана сторожкість, готовність вчинити опір. Ця особливість дуже добре простежується в американської акторки Джейн Фонди. Коли ЕСІ замислюється, він може уп’ястися очима і дивитися на предмет або людину. При цьому особа відчуває здивування від невизначеності положення, у яке потрапив. ЕСІ дивиться на людину, але при відповідному погляді, як правило, відводить очі. Може довго знаходитися в одній позі. Губи в ЕСІ звичайно не вузькі, а припухлі, але щільно стиснуті. Обличчя злагоджене, без виступаючих різких рис. Якщо посилено етичний компонент, то вираз обличчя зображує невдоволення, критичний настрій, а іноді і злість. Постаті в ЕСІ зустрічаються як дуже худі, витягнуті, з довгими ногами, навіть балетні (Майя Плісецька), так і що розжиріли, ставні, із широкими плічми. Для одягу ЕСІ характерна строга елегантність, відтінок офіційності. Одяг не буває неохайним: завжди зібраний, підтягнутий, не розслаблюється. Є тяга до фольклорного елемента.

Манера спілкування

У будь-якій справі ЕСІ настроєний критично. Насамперед вказує на великі недоліки. Ситуацію розбирає з усіх боків, намагаючись бути логічним. В усьому хоче розібратися об’єктивно, без емоцій. Добре бачить, коли люди порушують етичні норми. Дає моральну оцінку вчинкам людини, коли розмовляє у своєму колі. Керується у своїх оцінках почуттям боргу. Іноді дає негативно окрашені поради, що зводяться до відкритого прояву негативних емоцій типу: “Піди до нього і скажи усе, що ти про нього думаєш”. Якщо посилений етичний компонент, то в спілкуванні присутня неприродна грайливість, розв’язність, натягнутий сміх. Настроєний на двозначні жартівливі репліки, грубувате залицяння (жінки). На репліки у свою адресу завжди знайде, що відповісти. За словом у кишеню не лізе. Вступає в перепалки в чергах і транспорті, але не з власної ініціативи, а ніби захищаючись від зовнішніх образ. Іноді схильний перевіряти почуття гумору людей розіграшами – повідомляти їм інформацію, що вимагає негайної емоційної реакції, із серйозним обличчям. Ця властивість ЕСІ добре описана американським письменником Селенджером у повісті “Ловець у житі”, головний герой якої відноситься до цього типу. У спілкуванні ЕСІ потребує не стільки в психологічної, скільки фізичної дистанції. Довго залишатися наодинці з одною людиною не любить. Сторонні в будинку його дратують.

Особливості поведінки

Найхарактерніша риса поводження ЕСІ, яку можна помітити, спостерігаючи за ним, – це вміння активно захищати себе і близьких. Якщо вже ЕСІ взяв людину під захист, то робить йому тривале заступництво: ходить за нього домовлятися, відстоює його інтереси. Коли йому дуже досаждають, активно переходить у контратаку, скандалить. Якщо уже вирішив помститися, то вміє знайти найуразливіше місце в супротивника. Саме в такий спосіб діє комісар Каттані проти мафії у відомій серії італійських кінематографістів “Спрут”. Відчуває каяття совісті, живе під тиском почуття боргу. Тому буває схильний до зняття стресу за допомогою алкоголю. Любить повеселитися у своїй компанії, “знімаючи всі гальма”. Важко переносить ситуації невизначеності, коли не можна сказати ні “так”, ні “ні”. У таких ситуаціях або починає метатися, хапається за усе відразу, або зациклюється, увесь час болісне про це думає. Не любить чекати. Чим ближче очікувана важлива подія, тим швидше наростає в нього напруга і хвилювання. Збирання робить рідко, але ретельно (жінки). Може по кілька разів у день митися. Не ляже спати, поки не помиє посуд, не прибере на столі. Не вміє відпочивати, нічого не роблячи. Оцінює працю не за кінцевим результатом, а по кількості витрачених зусиль.

Рекомендації

Ваша сильна сторона – уміння давати справедливу моральну оцінку вчинкам людини. Ви нетерпимі до проявів зла і несправедливості у відносинах між людьми. Ви вмієте цінувати почуття боргу і моральні підвалини. Ви вимогливі до себе й інших у питаннях совісті і моралі. Ви умієте увійти в довіру до людини, вникаючи в його проблеми, знаходячи цікаву для нього тему розмови. Ви намагаєтеся зрозуміти людину, вислухати її, допомогти порадою. Ви рідко помиляєтеся в оцінці ставлення до себе інших людей.

Ви – людина зібрана, вольова і рішуча, при необхідності можете постояти за себе і своїх близьких. Ви – самовідданий трудівник, що не шкодує своїх сил для підтримки чистоти і порядку в будинку і на роботі. До поставленої мети Ви просуваєтеся наполегливо і послідовно. Ви прямі і безкомпромісні у відстоюванні своїх поглядів і критиці недоліків. За принциповість, твердість і серйозність Вас поважають і цінують люди.

У житті Вам доводиться зіштовхуватися з необхідністю уникати невизначених, незрозумілих ситуацій. У таких ситуаціях Вам буває важко виявити витримку і терпіння. Ви не любите довго чекати рішення важливого для Вас питання – Вам дуже важливо забезпечити успішний результат Вашої справи в короткий термін.

Йдіть назустріч інтересам людей, щоб у них з’явилося бажання допомогти Вам у реалізації Ваших планів, але не жадайте від них прояву тих рис, що їм не властиві від природи. Більш терпимо ставтеся до недоліків навколишніх Вас людей. Вам також важко дається розуміння схованих причин явищ. Щоб уникнути поспішних висновків і рішень, не зневажайте радами досвідчених, проникливих людей.

Прагніть до розкриття своєї свідомості, уникайте стереотипів мислення, заохочуйте в собі творчу фантазію. Більше читайте різноманітної літератури з різних галузей знань. Це допоможе Вам розвити в собі навички цілісного уявлення про світ. Не замикайтеся у своїх рамках, контактуйте з великою кількістю людей. Це вселить у Вас велику впевненість у Ваших здібностях.

Іншою Вашою проблемою є невміння створювати невимушену атмосферу в спілкуванні з людьми. На роботі, в колективі Ви віддаєте перевагу індивідуальній праці. Присутність великої кількості людей втомлює Вас. Не ставте в основу спілкування тільки з потрібними людьми, щоб не викликати помилкового враження про себе як про нерозважливу людину. Будьте природні в прояві своїх емоцій, переборюйте свою внутрішню скутість.

Уникайте двох крайностей: зайвої офіційності, з одного боку, і розв’язності і розбещеності – з іншого. Намагайтеся не дивитися на співрозмовника “в упор”, тому що це багатьох бентежить. Частіше посміхайтеся людям, показуйте своє добре ставлення до них. Пам’ятайте, що посмішкою і добрим словом Ви можете зняти напругу й установити потрібну Вам дистанцію в спілкуванні, тим самим Ви розташуєте людей до відповідної люб’язності.

© Гуленко В.В., Молодців А.В. – Введення в соціоніку