ІЛІ – дитячий психологічний портрет (Овчаров А.О.)

Часто це вдумливі розсудливі діти. Вважають за краще триматися осторонь, уникають великих і галасливих компаній. У іграх і заняттях часом інертні, навіть ледачі. У них багате внутрішнє життя, що не завжди знаходить віддзеркалення в поведінці. Багато читають і, нерідко дуже ерудовані для свого віку. У загальних заходах класу або групи зазвичай займають споглядальну вичікувальну позицію. Часто мають невдоволений вираз обличчя, схильні критикувати інших, відпускати шпильки. Однолітки часто вважають їх “дуже розумними”, оскільки вони люблять наводити приклади з прочитаного, показувати свою інформованість з усіх питань, не приховуючи своєї інтелектуальної переваги.

У конфліктах вважають за краще не брати участь і уникати прямих зіткнень. Можуть підкорятися грубому тиску сильніших фізично однолітків, хоча внутрішньо їм це неприємно. Невпевнено почувають себе в обстановці, де потрібно проявити веселість, емоції, азарт. Не люблять “виставлятися” перед публікою, демонструвати при всіх свої здібності, виконувати соло.

Прив’язані до своїх речей, особливо старих і звичних. За вдачею зазвичай домосіди і їх важко витягнути в компанію. Не займатимуться тим, що їм нецікаво і марно з практичного боку. Частенько виводять з себе оточуючих своїм ниттям, незадоволеністю, буркотливістю. У їх поставі часто спостерігається рання схильність до сутулості або втягування голови в плечі.

Казковий персонаж: ослик Іа-Іа з казок про Вінні-пух.

РЕКОМЕНДАЦІЇ

Привчайте дитину до праці, наполегливо і ласкаво переконуючи, що це допоможе їй здобути повагу і любов оточуючих, залучайте її до роботи власним прикладом. Стимулюйте подарунками, приємним відпочинком, цікавою книгою – в тому випадку, якщо вона зробить те, про що просять.

Поясніть користь справи її необхідністю, встановлюйте конкретні терміни виконання, стежите, “щоб вона встигала все робити вчасно. Підкресліть, що інакше вона нервуватиме, можуть бути сварки, неприємності, несприятливий результат справи.

Розвивайте її активність заняттями спортом, краще – разом з вами, іграми на лоні природи. Заставляйте щодня робити вранішню гімнастику – для здоров’я і краси. Проявляйте турботу в дрібницях, ласку, увагу до її проблем.

Будьте тактовні і дипломатичні, хваліть, робіть їй приємне,піклуйтеся про її комфорт. Вселяйте впевненість у власних силах. Якщо це недопомагає – демонструйте образу, навіть відчай. Вона постарається зрівноважитиваш настрій і зробить те, що від неї вимагається.

© А.Овчаров. Шлях до особистості. Для тих, хто працює з підлітками. – Новосибірськ: РІПЕЛ, 1992.