ІЛІ – опис по функціях (Гуленко)

1. Т – інтуїція часу

Уважний спостерігач за плином життя. Тонко помічає деталі і ледь намічені тенденції. Пояснює, які причини привели до наявних наслідків. Занурений у минуле, вивчає повторювані явища. Завдяки асоціативно організованій пам’яті і любові до знань нерідко буває ерудитом. Добре виявляє протиріччя і фактичні помилки в позиціях і думках. Володіючи філософським складом розуму, уміє справити враження мудрої і далекоглядної людини. Обережний у прийнятті рішень. Виходить з того, що потрібно злегка випереджати події. Завжди вибирає безпечний варіант дій.

2. Р – ділова логіка

У розумі прораховує логіку дій і витрати ресурсів, ніби зводячи баланс корисного і марного. Прагне знайти найкоротший і найвигідніший шлях до мети. Ощадливий у поводженні з грішми. Уміє робити запаси. Постійно контролює доходи. Шукає місця і способи вигідних фінансових вкладень. Перш ніж почати роботу, ґрунтовно продумує її технологію, а також збирає всю причетну до справи інформацію на сучасний момент. Свої ділові зусилля направляє на створення стійких структур. Відслідковує стан справ у цікавлячій його області і вміє з вигодою використовувати накопичену інформацію. Добре орієнтується в змінах на ринку товарів і послуг, заводить картотеки, бази даних, архіви, колекції.

3. S – сенсорика відчуттів

Вибагливий у питаннях комфорту і здоров’я. Виходячи на вулицю або відправляючись у поїздку, має при собі набір предметів, що забезпечують гарантований мінімум зручностей. Змушує себе виконувати норми гігієни. Намагається дотримуватися чистоти, часто миє руки. Багато зусиль віддає профілактиці хвороб, у тому числі народними методами. Буває гурманом. Може приготувати особливі блюда, що відповідають його смаку. Налаштований на вживання якісних продуктів, хоча в умовах браку коштів задовольняється і дуже простою їжею. Зовнішній вигляд або неохайний і запущений, або, навпаки, ретельно продуманий, відповідає останній моді. Це залежить від того, з ким він спілкується.

4. Е – етика емоцій

Оцінює ставлення до себе по проявах емоцій. Бурхливі, нав’язливі емоції його дратують, гнітять його. В екстремальній ситуації або коли почуває приховану недоброзичливість, здатний відкрито показувати своє роздратування, розлютитися. Іронічний. Може блиснути влучним і кілким зауваженням. Якщо на душі погано, показує поганий настрій у виді чорного гумору. Його тяга до людей залежить знову ж від поточного настрою. У піднятому настрої буває навіть нав’язливий, у поганому – усувається й проводить час на самоті.

5. F – силова сенсорика

У гарній фізичній формі упевнений у собі, напористий, призиває до рішучих дій, хоча до втілення закликів справа доходить рідко. Має потребу в підштовхуванні з боку, силовій підтримці. Відсутність силової опіки приведе до розслабленості і ліні. Прямої агресії не виносить, противиться їй усіма силами. Тривалого протистояння не витримує – усувається або просто занедужує. Для гарного фізичного самопочуття займається силовими видами спорту, загартовує себе, намагається перебороти свої природні слабкості. Однак робити це регулярно йому не вистачає сили волі.

6. R – етика відносин

Його емоційний стан залежить від того, як до нього ставляться оточуючі. Почуває себе подавленим, якщо на нього не звертають уваги, ніяк не реагують на його пропозиції. У поганому настрої його не треба утішати або веселити. Краще залишити наодинці зі своїми думками і виявляти непряме співчуття. У спілкуванні з незнайомими вміє бути ввічливим, поводитися виховано і інтелігентно. Має дипломатичні риси. Прагне погодити інтереси всіх сторін. Щоб зав’язати більш близькі відносини, “гострить”, грає, поводиться досить розкуто. Однак якщо партнер не реагує, спроби зближення припиняє.

7. I – інтуїція можливостей

Переживає через те, що його поінформованість і інтелектуальні здібності рідко приводять до очікуваного результату, але придумати що-небудь самому важко. Скептично оцінює перспективи нових починань і сміливих ідей. Представляє речі заплутаніше, ніж вони є насправді. Хоча може і вселити надію в зневірених і розчарованих. Прагне спробувати себе в різних видах діяльності, щоб довести свої здібності. Однак усебічно розвинутої особистості з нього зазвичай не виходить. З задоволенням вивчає всі новинки в цікавлячій його сфері. Уміє знайти нове застосування речам, як, здавалося б, відпрацювали своє.

8. L – структурна логіка

Роботу робить строго за технологією, повільно і чітко, вникаючи в усі деталі. Буває скрупульозним і допитливим до педантизму. Ділова активність і працьовитість властиві йому лише в системі формальних відносин, коли панує порядок і виконавча дисципліна. Прагне мати набір необхідних інструментів для виконання роботи як у побуті, так і на виробництві. Не любить брати нічого в борг. Незалежний і самодостатній. Законослухняний і обов’язковий. У нього немає спритності і кримінальних схильностей. У справах надійний, веде чесну гру.

© Гуленко В.В., Молодців А.В. – Введення в соціоніку