Зовнішні ознаки
Найбільш характерна зовнішня ознака ІЛІ, по якій легко визначається цей соціотип, – це постава. Представник даного соціотипу, як правило сутулий, голова як би утягнена в плечі і нахилена вперед. Очі ІЛІ – виразні, сумні. У них часто читається віктимність (жертовність). Його легко уявити собі серед оточуючих його з лементами “Розіпни його” юрби. Фігури в ІЛІ бувають самі різні: від зовсім худих до щільних, як в артиста А. Джигарханяна, або навіть важких, як у поета Расула Гамзатова. У виразі обличчя переплітаються мудрість з добродушністю в інтуїтивного варіанта і смутність з уразливістю в логічного. Губи ІЛІ – погано обкреслені, невиразні. Під час розмови. іноді виставляє нижню губу, нижня щелепа погано керується, відвисає. Одяг і зовнішній вигляд ІЛІ дуже залежать від підтипу. ІЛІ логічного підтипу часто виглядає неохайно, запущено, начебто за людиною ніхто не доглядає. Взуття буває стоптане або скривлене. Інтуїтивний підтип, навпаки, акуратний, його одяг, як правило, добре підібраний, відрізняється чистотою й охайністю.
Манера спілкування
Два підтипи ІЛІ досить сильно відрізняються один від одного і по манері спілкування. Логічний варіант у спілкуванні часто виявляє активність, напористість. Іноді навіть буває підкреслено грубим і вульгарним. Однак довго подібну безцеремонність витримувати не може, поникає. Інтуїтивний варіант ІЛІ спілкується м’яко, ненав’язливо, з посмішкою. Залишає після себе загальне враження інтелігентної, вихованої людини. Якщо йому треба, уміє дуже культурно попросити і на його прохання, як правило, відгукуються. Неквапливий, манера мови, особливо під час виступів, часто млява, розтягнута. Така манера говорити діє усипляюче, гіпнотизує. Добре зауважує і звертає увагу на невідповідності і протиріччя в якій-небудь теорії, поглядах. ІЛІ вміє пророкувати хід найближчих подій в образній, асоціативній формі. Моделюючи поводження людини на основі свого досвіду спілкування з ним, може до деталей описати подальше поводження людини, чим часом викликає чималий інтерес слухачів. Бурхливих емоцій, суєти, поспіху ніколи не виявляє. Вони його дратують, діють усипляюче. Дуже не любить, коли його виводять зі стану спокою і розслабленості. Спілкується з людьми на близькій дистанції, викликає повагу до себе своєю мудрістю і далекоглядністю. Скептично оцінює перспективи поспішних починань. Для нього характерні висловлення типу: “З цього нічого не вийде”, “Даремно метушишся”. “Побережи краще свої сили” і т.п.
Особливості поведінки
Одна з характерних рис поводження ІЛІ. яка стає помітної через деякий час спостереження за ним, – це схильність до ділової активності комерційного характеру. ІЛІ в звичайних умовах досить ледачий і розслаблений. Береться тільки за ті справи, що гарантують великий прибуток. Уміє вигідно збути товар. Причому його ділова активність може поширюватися на велику територію. Зазвичай відрізняється великою ощадливістю. Не любить дарувати подарунки, давати гроші в борг. Однак для себе щедрий, на особисті витрати не скупиться. Виходячи на вулицю, відправляючись у похід, завжди має при собі стандартний набір речей для забезпечення мінімуму комфорту. Дотримується норм гігієни, для того щоб зберегти здоров’я. Часто миє руки, намагається дотримувати чистоти. Для ІЛІ характерна чітка логіка вчинків, що доходить часом до педантизму. Роботу робить чітко, не кваплячись, вникаючи в деталі. Скрупульозний у побуті. Для кожного виду роботи намагається мати свій інструмент. Ідучи з будинку перевіряє крани, побутові прилади і т.п.
Рекомендації
Ваша сильна сторона – передчуття подій майбутнього: Ви можете пророкувати розвиток ситуації в часі і дати своєчасну корисну пораду, попередити про можливі неприємності або труднощі.
У Вас прекрасно розвинута уява, Ви можете відтворити побачене або прочитане Вами до дрібних подробиць. Ви допитливі, вмієте накопичувати інформацію з цікавлячих Вас питанням, відрізняєтеся неабиякою ерудицією. Ви обережні і завбачливі в прийнятті важливих рішень, що дає привід навколишнім вважати Вас мудрою і далекоглядною людиною.
Ви маєте здатність створювати собі обстановку, у якій є все необхідне для раціональної організації праці і відпочинку. Ви дуже цінуєте комфорт і зручності. Ви вмієте стимулювати інших до прояву ділової активності і заповзятливості з метою досягнення високого матеріального рівня. Гарні тактичні здібності дозволяють Вам знаходити багато методів і шляхів для досягнення потрібної Вам мети.
Ваша основна проблема – зайвий скептицизм у відношенні нових ідей і починань, що вимагають для свого утілення великих витрат енергії й ентузіазму. Це може породити деякий консерватизм і пасивність у проведенні необхідних заходів.
Ви схильні до песимістичного сприйняття життя, часто обираєте радикальний спосіб рішення виникаючих проблем. Ви цінуєте свій щиросердечний спокій і стабільність, що само по собі добре. Але в кризових ситуаціях необхідно виявляти активність. Переборюйте в собі апатію і схильність до споглядальності. Політика страуса, що ховає голову в пісок, може привести Вас до втрати смаку до життя, а також негативно позначитися на Вашій діловій активності. Зайва буркотливість може викликати невдоволення оточуючих людей і навіть втрату інтересу до спілкування з Вами. Розвивайте в собі почуття такту, утримуйтеся від недоречних зауважень. Намагайтеся відзначати достоїнства людей і більше хвалити їх за гарні якості і вчинки.
Ви ухиляєтеся від скандалів, але іноді даєте волю своїм негативним емоціям. Пам’ятайте, що раптовий і надмірний прояв негативних емоцій може шокувати навколишніх і навіть поставити Вас у кумедне становище. Інша Ваша життєва проблема – це зайва щепитильність і педантизм. Ви вникаєте часом у кожен дріб’язок, занадто скрупульозні у виконанні конкретної роботи. Ці нераціональні витрати часу й енергії можуть привести до загальної перевтоми і навіть втрати інтересу до виконуваної роботи. Ви можете встати перед дилемою: кинути роботу Вам важко через утрату стимулів і бажання. У такому випадку пам’ятайте про причини, що призвели до такої небажаної ситуації.
Ви виявляєте іноді надмірні вимоги до якості і свіжості їжі. Ви відрізняєтеся устояними смаками і звичками в побуті (інтер’єр, асортимент харчування і т.д.). Більш уважно ставтеся до порад людей, що стосуються різноманітності смаків, звичок і поглядів на життєвий уклад. Уникайте стереотипів в усьому.
Через надмірну помисливість у період нездужання Ви можете зловживати ліками і недооцінювати значення активного способу життя, занять спортом, особливо на свіжому повітрі. Прагніть до здорового способу життя, дотримуйтеся балансу приємних фізичних і інтелектуальних відчуттів.
© Гуленко В.В., Молодців А.В. – Введення в соціоніку