ЛІІ – дитячий психологічний портрет (Овчаров А.О.)

У дитинстві – це слухняне, серйозне дитя. Любить придумувати різні ігри; часто грає сам з собою і своєю захопленістю залучає інших дітей: годинами бавитися різними “конструкторами” і чим складніша гра, тим йому цікавіше. Спочатку тягнеться до книг різного жанру, поки не зупиниться на чомусь одному, і вибраному заняттю може присвячувати більшу частину свого часу; у школі тяжіє більше до природничих предметів, ніж до гуманітарних.

Ініціативи в спілкуванні першим не проявляє, але може відгукуватися, якщо вона виходить від інших, особливо в активній формі. У нього бувають дивацтва в звичках.

Може міняти захоплення, якщо в них присутній елемент новизни (у іграх, хобі, може вигадувати новий вигляд техніки, зброї). Зазвичай сторониться дівчаток-одноліток із-за невміння вільно поводитися з ними, розважати, смішити. Не любить, коли його перебивають, відводять від теми. Погано запам’ятовує імена людсй, на відміну від інформації пізнавального хаpактеpу.

Казковий пеpсонаж: астроном Скельцяшкін з казки про Незнайку.

РЕКОМЕНДАЦІЇ

Не заставляйте щось робити проти його бажання, уникайтенаказових інтонацій. Краще зацікавте його справою, пояснивши її користь. Частіше хваліть його здібності і виражання чуйності до людей. Вселяйте в нього упевненість в собі, кажучи, що таке розумне дитя може осилити будь-яку справу, всьому навчиться. А якщо він виконуватиме все добре і правильно, його любитимуть і поважатимуть оточуючі. Крім того робота розвине його фізично, додасть силу і здоров’я, зробить красивим і витривалим. Говорити треба емоційно, з жаром, неласкаво, не забуваючи хвалити за зроблене раніше.

Розвивайте його увагу збором грибів, ягід, готуючи до більш ретельної роботи в майбутньому. Терпляче пояснюйте йому, навіщо і що потрібно робити. Зігрівайте його турботою, приносьте радість, привчайте до товариськості з іншими людьми, дипломатичності в стосунках з ними. Тренуйте його силу волі щоденною враннішньою гімнастикою, яку робіть весело і разом з ним.

© А.Овчаров. Шлях до особистості. Для тих, хто працює з підлітками. – Новосибірськ: РІПЕЛ, 1992.