ІЕІ – дитячий психологічний портрет (Овчаров А.О.)

Зазвичай м’яке, поступливе дитя. Через це може легко піддаватися як хорошим, так і поганим впливам. Якщо не керувати його вчинками, може потрапляти в сумнівні компанії і неприємні історії. У навчанні і захопленнях інтерес часто змінюється пасивністю і нудьгою – тут все багато в чому залежить від людей, що оточують його (батьків, вчителів, друзів).

Вміє ладнати з більшістю людей, завойовуючи довіру до себе ласкавістю і легким характером. Тому дорослі часто балують його, задаровуючи іграшками і багато що прощаючи. Потім це виявляється у нього в примхливості, підвищеному егоїзмі, невмінні і небажанні жертвувати для інших своїм часом і силами.

У школі більше тяжіє до гуманітарних предметів (література, історія, іноземні мови). За вдачею – мрійливий і споглядальний. Може створювати собі уявні ідеали і жити ілюзіями.

У складних ситуаціях не проявляє хвилювання і уміє своїм виглядом і постійною посмішкою заспокоювати інших. Зазвичай вірить, що все складеться добре.

Казковий персонаж: поет Квіточка з “Пригод Незнайки”.

РЕКОМЕНДАЦІЇ

Надавате постійну вимогливість і наполегливість, але у формі турботи, чуйності і уваги до його інтересів. Стимулюйте тим, що якщо робота або завдання не будуть виконана в строк, він втратить обіцяні вами радощі, задоволення, цікаву поїздку або вподобану річ. Якщо він не дотримуватиметься своїх обіцянок, послідовно і наполегливо виконуйте свої попередження.

Вчіть його не квапитися, робити все акуратно, дотримуватись дисципліни і порядку, інакше він втратить повагу і любов оточуючих. Якщо це не допоможе – демонструйте холодність, строгість і непpиступність. Він цього довго не витримає. Тоді знову заставляйте зробити обіцяне, інакше стосунки не зміняться на краще.

Хваліть за добре зроблену роботу, заохочуйте подарунками і добротою в спілкуванні, приносьте бажані радощі.

Пояснюйте, що якщо він не дотримуватиметься даних обіцянок,люди йому не довірятимуть і не допоможуть у свою чергу, коли йому цезнадобиться. Говоріть, що скаржитися іншим – соромно, некpасиво, треба бутизавжди приємним співбесідником, Приховувати свої образи, не псувати іншимнастрій.

© А.Овчаров. Шлях до особистості. Для тих, хто працює з підлітками. – Новосибірськ: РІПЕЛ, 1992.