ІЕІ – опис по функціях (Гуленко)

1. Т – інтуїція часу

У своєму поводженні керується інтуїтивними передчуттями. Завдяки цій якості здатний вижити навіть в дуже важкій обстановці, тому що швидко розрізняє штучність, фальш, лицемірство, деградацію. Вільно розпоряджається як своїм, так і чужим часом. Завжди поводиться так, начебто в нього є запас часу. Багато чого відкладає на завтра. Великий мрійник і лірична натура. Картини, що йому малює уяву, світлі і яскраві, набагато привабливіші, ніж буденне життя. Вірить у гарне майбутнє. Заспокоює людей, вселяючи в них надію фразами про швидкі зміни на краще. Не зосереджує свою увагу на помилках минулого.

2. Е – етика емоцій

Добре розбирається в закономірностях емоційного життя людей. Вміє в потрібний момент, коли людина знаходиться в гарному настрої, звернутися з проханням так, що йому важко відмовити. Тонко реагує на кумедне в житті. Любить гумор. Жартує, дуріє, тормошить близьких людей, викликаючи в них позитивні емоції різними способами. Миролюбний. Не переносить сварок між близькими людьми. Легко йде на примирення, охоче приносячи себе в жертву заради погашення конфлікту. Внутрішньо тривожний. Багато переживає, але ховає хвилювання і поганий настрій за м’якою посмішкою.

3. S – сенсорика відчуттів

Багато зусиль приділяє зовнішньому виглядові. Вміє елегантно, зі смаком вдягтися. Граціозний, радує око естетичними рухами. Нікому не нав’язується. Прикладає зусилля для того, щоб максимально вписатися в звички і смаки людей. Легко уживається з людьми. Оточуючим скаржиться на здоров’я, погану турботу про себе, байдужність. Однак в екстремальних ситуаціях мобілізується і придушує біль. Здобуває впевненість і силу в обстановці комфорту і звичному колі знайомих. У цьому випадку дозволяє собі і покомандувати.

4. Р – ділова логіка

Не вміє заощаджувати гроші, вести строгий облік фінансів. Витрачається на красиві, з його погляду, але не завжди корисні речі. Якщо попадає у фінансові утруднення, знає, до кого звернутися по допомогу. У таких випадках може продати останнє. Довгострокові відносини в нього нерідко поєднуються з прагматичним розрахунком. Шлюби з розрахунку в нього виявляються міцнішими, ніж союз по любові. Погано складаються відносини з тими, хто змушує його трудитися, працювати в не властивому йому ритмі. Сподівається на полегкість, потурання, перекури під час важкої роботи.

5. F – силова сенсорика

Уживається з людьми сильними і рішучими, впевненими в собі. Однак не допустить, щоб відносини дійшли до деспотизму. Відкрито заявляє про примітивність тупої сили. Добре почуває, яку прикласти силу , щоб домогтися свого. Однак сам наважується на силові методи лише тоді, коли почуває фізичну погрозу собі або своїм близьким. Якщо перебуває в дискомфортному положенні постійно, то починає поводитися підкреслено грубо і зухвало. Робить це з метою сховати свій м’який, віктимний характер. Без твердого керівництва розслаблений і незібраний до безалаберності. Його легко збити з правильного шляху, спокусити чим-небудь, що обіцяє приємні відчуття. Легко виробляються шкідливі звички, позбавити від яких його можна тільки силоміць.

6. L – структурна логіка

Коли немає чіткості й однозначності в розумінні ситуації, у нього псується настрій, настає розгубленість. Хаос, неорганізованість, відсутність опори приводять його в зневіру. Діє з ентузіазмом, коли спирається на продуманий, логічно вивірений план з чіткою кінцевою метою. Має велику потребу в схемах і технологіях. В екстремальних ситуаціях стає холоднокровним. Думка працює чіткіше, легше приймаються обґрунтовані рішення. Йому сильно псує настрій зарегламентованість і дріб’язковий контроль. Постійна тверда дисципліна не для нього.

7. I – інтуїція можливостей

Життєві цінності й ідеали – одне з його уразливих місць. Дуже переживає, якщо час проходить, а компроміси і поступки затягуються, не знаходять вирішення. Не терпить утисків, нівелювання здібностей, як своїх власних, так і оточуючих його людей. Живе за принципом невтручання у внутрішній світ особистості. Хоча міг би дати цінну пораду по розкриттю здібностей, якщо до нього звернутися. До власних здібностей ставиться досить критично, часто занижує них. Боїться залишитися бездарним, незатребуваним. Має потребу в компліментах і заохоченні. Добре вибирає з наявних ідей найбільш перспективну. Завжди шукає собі таке заняття, що відповідало б його ідеалові служіння людям.

8. R- етика відносин

Своє відношення підкріплює справою. Для тих, кого любить, може зробити дуже багато. Заповзятливий, якщо почуває, що завойовує симпатії навколишніх. Стабільно виконує поточні обов’язки лише в колективі зі сталою системою міжособистісних відносин. Розуміє, що особиста ворожнеча і розбіжності призведуть до краху справи. Усе робить для того, щоб ділові відносини супроводжувалися і сприятливими неформальними зв’язками. Вносить у робочий колектив початок, що гармонізує. Умовляючи людей, керує відносинами таким чином, щоб справа повернулася у вигідну для нього сторону. Вдало користується знайомствами й особистою чарівністю.

© Гуленко В.В., Молодців А.В. – Введення в соціоніку