ЕІІ – опис по функціях (Гуленко)

1. R – етика відносин

Добре розрізняє відносини, що складаються між людьми. Знає, хто з ким уживається або не уживається. Ставлення до себе уловлює гірше, тому страждає зайвою довірливістю. Для нього багато значать чесність і порядність у людських відносинах. Зради і зрадництва не прощає. З людьми, що його сильно підвели, рве усякі відносини. Відрізняється люб’язністю і м’якістю в спілкуванні на далекій дистанції. Гуманізм виявляє в справах, уникає декларацій і красивих слів. Наділений даром великодушності. Вміє пробачати навіть своїм ворогам, якщо вони щиро покаялися. З усіма підтримує рівні, доброзичливі відносини.

2. I – інтуїція можливостей

Має талант вихователя, оскільки розуміє, як треба розкривати здатності людей. З дітьми спілкується як з дорослими, заохочуючи самостійність і інші якості, необхідні для дорослого життя. Дуже цінує дружній обмін думками, що створює атмосферу довіри і поваги до позиції іншої людини. Підтримує взаєморозуміння в колективі, у якому знаходиться. Орієнтується навіть в найскладніших життєвих ситуаціях. Люди звертаються до нього за порадою для підтвердження можливості того, до чого вони прагнуть або чого побоюються. Тягнеться до нового, незвичайного. Любить самоосвіту. Намагається відшукати взаємозв’язок між різними напрямами навчаннями і теоріями, як правило, духовно-гуманітарного характеру. Як ніхто інший розуміє вплив релігії на життя людей.

3. L – структурна логіка

Уміє змусити себе бути дисциплінованим і обов’язковим. Сумлінний, хоча і повільний у виконанні конкретної роботи. Виявляє старанність у деталях. Строго дотримується узятих зобов’язань. Працює скромно, без шуму і похвал. Прагне об’єктивно, без емоцій розібратися в ситуації, аналізуючи факти. Однак йому важко виразити своє розуміння проблеми аналітичною мовою. В офіційній обстановці виглядає стриманим і сухуватим. Дуже не любить виявляти своє ставлення на людях. Важкі задачі вирішує завдяки великому запасу терпіння, яким його нагородила природа.

4. F – силова сенсорика

Вразливий і ранимий, важко переносить брутальність. Не може давити на людей, змушувати їх що-небудь робити без власної волі. Хоча і дуже нервує в екстремальних ситуаціях, але бере себе в руки і діє рішуче, якщо зачеплені близькі йому люди. Хвиля переживань накочується вже тоді, коли небезпека минула. Вибирає в партнери тих, хто його підштовхує до активної діяльності, мобілізує, а не тих, хто обгороджує від хвилювань і знімає з нього відповідальність. Різко відповідає на спроби впливати на нього примусом або грубою силою. У такій ситуації здатний розлютитися, відкрито висловити своє негативне ставлення. Дратівливий у спілкуванні з недоброзичливцями.

5. Р – ділова логіка

Не може сидіти склавши руки, коли інші працюють. Його не потрібно агітувати на справу. Кращий спосіб підключити його до роботи – особистий приклад. Від комфортної, добре організованої праці отримує щире задоволення. Йому подобається, коли допомагають звільнитися від марної витрати сил, раціонально облаштувати робоче місце. Немає необхідності видавати йому докладні інструкції, довго вводити в курс справи. Потрібну інформацію розшукає сам. Головне, щоб те, що потрібно для роботи, знаходилося під рукою. Має схильність перетруджуватися, засиджуватися за роботою. Вдячний тим людям, які подбають про його відпочинок і збереження здоров’я.

6. S – сенсорика відчуттів

Його настрій сильно залежить від фізичного стану. Коли навколо незручності або коли хворіє, його охоплює песимізм і поганий настрій. Відчуває потребу доглядати за слабкими і хворими. Однак треба, щоб це розуміли, інакше ображається, хоча нічого і не скаже. Почуває себе комфортно в невеликих, але теплих компаніях. Піклується про настрій людей свого кола. Якщо треба, то підбадьорить або втішить. До своєї зовнішності ставиться критично. Не любить, коли йому вказують, що вдягти або як виглядати, хоча і має потребу в схваленні і радах щодо зовнішнього вигляду і використання тих або інших предметів побуту. Уникає помітного, що виділяється, одягу.

7. Е – етика емоцій

Краще інших передчуває назрівання конфліктів. Звертає увагу на негативні емоції людей, засуджує їх, однак сам запобігти не може. Уміє вислухати людину, поспівчувати, зняти з нього емоційну напругу. Свої ж переживання може відкрити тільки дуже близьким людям. Глибоко переживає негативні, драматичні події в житті навколишніх, навіть якщо вони його безпосередньо і не стосуються. Внутрішньо дуже емоційно напружена і нервова людина. Хоча і вміє контролювати власні емоції, але періодично має потребу в емоційних розрядках. Зривається в спілкуванні з близькими, якщо викриває їх у неправді, егоїзмі, байдужності.

8. Т – інтуїція часу

Живе і працює спокійно, розмірено. Не любить відставань або ж забігань уперед. Важко пристосовується до нового робочого ритму. Не терпить марної витрати часу. Не стане довго чекати необов’язкової людини. Сам же пунктуальний, закінчує доручену роботу точно до призначеного терміну. Не шкодує часу для роботи. Працю оцінює по кількості витраченого часу. Трудову діяльність завжди відокремлює від розваг. Уміє розрахувати, скільки на кого варто витратити часу. Не любить балакучих людей, що багато сил віддають обговоренню проблем, які безпосередньо не стосуються справи. Не стане відривати людей від роботи неважливими питаннями.

© Гуленко В.В., Молодців А.В. – Введення в соціоніку