ЕІІ – загальний психологічний портрет (Гуленко)

Зовнішні ознаки

Самий надійний орієнтир, що дозволяє ідентифікувати цей соціотип по зовнішності, – безпристрасне обличчя. Класичні риси його зовнішності нагадують лики святих або мучеників з ікон: прямій подовжений ніс, що не виступає далеко від площини обличчя. Саме обличчя зазвичай правильної овальної форми. На обличчі ніби лежить печатка страждання. Ніколи не виявляє бурхливих позитивних емоцій. Може тільки посміхатися. На відстані на обличчі в ЕІІ написаний як би німий докір усьому грішному, що відбувається навколо. Те ж чується й в інтонації його мови. ЕІІ з посиленою етикою має, як правило, худу, аскетичну фігуру. У рухах різкий, досить рухливий. Якщо ж посилена інтуїція, то фігура буває повна, що розпливлася, руху незграбні. Риси обличчя в цьому випадку теж відхиляються від канонічного зразка. Хода ЕІІ має наступну особливість: ступні ніг високо не відриваються від землі, переміщаються паралельно фігурі. Через дрібний крок хода виходить семенящою. В одязі ЕІІ спостерігаються крайнощі. З одного боку, виділятися не прагне, віддає перевагу скромному, але зі смаком одягу /етичний тип/. З іншого боку, може нарядитися дуже яскраво, як папуга, відповідно до моди. Останнє характерно для чоловіків інтуїтивного підтипу.

Манера спілкування

ЕІІ люблять спочатку спостерігати за людьми, оцінюючи відносини, що складаються, і тільки потім вступати в спілкування. Першими ініціативу не виявляють. Різкість, уразливість, властиві ЕІІ, особливо якщо посилено етику, роблять його в спілкуванні не зручним. Його моралізаторський тон, монотонний “церковний” голос гасять грайливість і веселий настрій, налаштовують людей на мінорний лад, ніби змушуючи замислюватися про все погане, що відбувається в цьому світі. Найхарактерніше для визначення цього типу особистості по манері спілкування – це його “ісповедальність”. Люди часто звертаються до нього за порадою і розрадою у важку хвилину свого життя, “виливають” душу. ЕІІ людей ніколи не відштовхує, готовий вислухати їх стільки, скільки треба, поки людина не заспокоїться. Свій особистий час при цьому не враховує. В усьому намагається розібратися об’єктивно, неупереджено, відкинувши емоції. Після цього логічно підводить людину до необхідного висновку. Через свою негнучку позицію іноді оточуючими сприймається як наївна, яка не вміє жити як усі, людина. Він дійсно зовсім не здатний схитрувати, підлаштуватися, зіграти потрібну по ситуації роль.

Особливості поведінки

Головна особливість його поводження, що допомагає надійно ідентифікувати даний соціонічний тип, це готовність прийти на допомогу близьким людям. Особливо це стосується тих, хто потрапив у важкі життєві ситуації. Причому його турбота виявляється не словом, а справою. У ЕІІ добре виходить примирення людей. Він ніби стає між ворогуючими сторонами, підтримуючи гарні відносини з обома, чим часто викликає на себе вогонь із двох сторін. Не може давити на людей, кричати, виявляти агресивність. Найдужче з його покарань – повне ігнорування людини. Таких людей завзято не зауважує доти, доки вони не визнають свою провину і не попросять пробачення. Інша характерна риса поводження ЕІІ – сумлінність у виконанні конкретної роботи. Робить усі ретельно, з високою якістю. Посидющий. Вимогливий до чистоти і порядку. Удома часто робить прибирання, ретельно складає речі (жінки). Любить спокійний, розміряний хід життя. До усього намагається підготуватися завчасно. На нього завжди можна покластися. Не любить виділятися. Коли інші працюють, він теж працює разом з усіма. Якщо ж усі сидять, він теж сидить. Зазвичай не виносить сцен насильства, виду поранень і крові. Не може довго знаходитися в закритому приміщенні.

Рекомендації

Вашою сильною стороною є глибоке розуміння людей і людських взаємин. Ви цікавитеся мотивами вчинків, щиросердечними якостями, відносинами між людьми, за якими спостерігаєте тривалий час. І чим довше триває це вивчення, тим краще Ви визначаєте характер людини: якою вона є насправді, а не якою хоче здаватися.

Ви прагнете до теплих, дружніх відносин між людьми, не переносите брутальності і насильства. У цьому виявляється гуманістична спрямованість Вашої особистості, за це Вас цінують і поважають оточуючі. Ваше знання людей і життєвий досвід завжди допоможуть Вам знайти своє місце в колективі. Інша Ваша перевага, завдяки якій Ви заслуговуєте вдячність людей, – незмінна чуйність, доброта й уважність до людей. Своє співчуття до них Ви намагаєтеся виявити на ділі, а не тільки на словах. Ви, не шкодуючи власних сил і часу, допомагаєте кожному, хто дійсно має потребу у Вашій допомозі.

Кінцева мета Вашої діяльності – створення спокійної, гармонічної, безконфліктної обстановки, у якій кожний міг би розкрити свої здібності. Ви – кращий утішник і примиритель. Пробачаючи людям їхні негативні вчинки і гріхи, Ви впливаєте на їхню совість, змушуєте замислюватися над моральними основами нашого життя. Проблемою, що тривожить Вас, є недолік рішучості й ініціативності, невміння вимагати у вольовій формі. Цьому сприяє і деяка сором’язливість або навіть боязкість, властива Вашому характерові в тій або іншій ступені. Ви дуже педантичні, боїтеся здаватися нав’язливим, Вам не подобається зухвала увага до себе.

Ви – людина скромна, неагресивна. Прийнявши виклик, Ви не наважуєтеся активно відреагувати, волієте свої образи таїти в собі. Вам навіть незручно прийняти захист від інших. Ви вважаєте, що людина, що скривдила Вас, сама повинна усе усвідомити і покаятися. Якщо ж він цього не робить, Ви намагаєтеся уникати спілкування з ним, караючи його мовчанням. Вам рекомендується розвивати в собі самозахист: прямо висловлювати свій осуд непорядності і безчесності, не виявляти жалості до людей, не здатним виправитися або покаятися, не давати використовувати себе в чиїхось корисливих цілях. Вчитеся вчасно сказати “ні”. Поменше співчувайте стороннім людям і побільше приділяйте увагу близьким.

Іншою Вашою проблемою є дуже ретельне пророблення деталей будь-якої справи, що породжує повільність і беземоційність. Загрузаючи в дріб’язках, Ви навряд чи знаходите час для повноцінного відпочинку на природі або в компанії друзів, що може погано позначитися на Вашому самопочутті. Ви ретельно і глибоко аналізуєте усе, що стосується Вас і Ваших знайомих. Результати подібного об’єктивного аналізу часто бувають невтішними, через що Ви відчуваєте часом почуття глибокого суму і песимізму. Вас занадто пригнічує усе, що виходить за рамки порядності, моральності і духовності.

Не йдіть на приводові у своєї жалості, щоб потім не бичувати себе за відступ від чесності і справедливості. Пам’ятайте, що щира справедливість не допускає компромісів із совістю.

Прискорте темп роботи, концентруйтеся, щоб Ваша увага сковзала повз дріб’язки, зупиняючись тільки на головному, істотному. Спробуйте скорочитання – це допоможе Вам навчитися бачити загальну картину явища або події. Аналізуючи факти, прагніть не до уточнення, а до узагальнення. Знання загальних закономірностей звільнить Вас від витрат сил і нервів на невиправдані, мало кого цікавлячі аспекти справи.

© Гуленко В.В., Молодців А.В. – Введення в соціоніку