СЛЕ – загальний психологічний портрет (Гуленко)

Зовнішні ознаки

СЛЕ найкраще визначається по фігурі і характеру рухів. СЛЕ з посиленою сенсорикою має, як правило, худу фігуру. Якщо це жінка, то часто має тендітний, витончений вигляд. Рухи неквапливі, флегматичні. З боку справляє враження спокійної, впевненої в собі людини. Фігура СЛЕ з посиленою логікою інша. Вона в тій чи іншій ступені щільна, кремезна, міцно збита. Рухи розкуті, вільні. Коли стоїть на місці, для нього характерні мимовільні коливання рук і всього тіла, але спокійні, не різкі. Ніс – нейтральний, непримітний. Брови часто зі зламом, рухливі, іноді несиметричні. Демонструючи своє незадоволення, грізно зводить їх до перенісся. Очі, якщо посилено сенсорний компонент, з віком стають запухлі, обрамлені досить великими складками шкіри у вік. У логічних підтипів очі періодично прищулюються. Губи – важкі, повні, малорухомі, через що іноді буває деяка невиразність мови. Вдягається СЛЕ непомітно. Намагається дотримуватися деякого нейтрального стилю, несхильного до коливань моди. Якщо це жінка, то віддає перевагу неяскравим, пастельного кольору тонам. У чоловіків часто офіційний стиль одягу, костюм. У цьому виявляється прагнення СЛЕ не виділятися, залишатися в тіні.

Манера спілкування

Для нього характерна стримана, коректна манера вести бесіду. Якщо посилено логічний компонент, то спілкування дуже розкуте, вільне, з посмішкою і проявами позитивних емоцій. Часто першим вітається. Своє ставлення до обговорюваного питання прямо не висловлює. Намагається уважністю і чуйністю розташувати людину до себе, задає йому багато питань, розпитує про проблеми, просить висловити особисту думку. Усе це робиться в делікатній, коректній формі, що дуже розташовує людей до відповіді. Під час діалогу характерний наступний момент, що дозволяє впевнено ідентифікувати даний соціотип. СЛЕ після репліки співрозмовника робить паузу, ніби замислюється, для того, щоб обміркувати отриману інформацію і дати потрібну відповідь. Під час такого обмірковування схильний прищулювати очі. Інша особливість його манери спілкування – це відсутність остраху показати свою неосвіченість або нерозуміння якого-небудь питання. Ніколи не соромиться перепитати, уточнити. Коли пояснює сам, робить це неквапливо, з розстановкою, роз’ясняючи усе на простих прикладах із практики. Заслуговує на увагу з погляду зовнішньої діагностики і його спосіб закінчувати розмову або дискусію. Після того як дав можливість усім висловитися, висловлюється сам, ніби підводячи підсумок. Останнє слово залишає за собою. При необхідності може “посадити людини в калюжу”, розгромивши його одною реплікою або фразою, сказаною в підходящий момент. Якщо цей момент довго не настає, може спровокувати людину на активність, для того щоб завдати удару в “хворе” місце.

Особливості поведінки

Поведінка СЛЕ характеризується залізною витримкою і холоднокровністю. Задуману глобальну мету досягає будь-що. На суєту навколо себе не звертає уваги. Якщо треба, не зупиняється ні перед якими методами, не приймаючи до уваги етичні норми. Свою діяльність розвертає вшир. Коли втрачає контроль над справою через її масштаби, відмовляється від контролю за менш істотними її частинами, передаючи їх у руки інших людей, з якими встановлює взаємовигідні стосунки на договірній основі. У їхню діяльність після цього не втручається. Гнучкий тактик, уміє підбудовуватися під ситуацію, але при цьому не випустить з уваги глобальну мету. Йде лише на тимчасові поступки. Уміє розставити своїх людей у залежності від їхньої корисності для досягнення мети. Віддає перевагу неформальному і недемонстративному лідерству. Направляє людей, залишаючись у тіні. Від супротивників намагається позбутися чужими руками. Характеризується великою працездатністю, наполегливістю, що зростає пропорційно кількості перешкод. У звичайних умовах, без труднощів і азарту, ходить розслабленим, песимістично налаштованим. З появою труднощів оживляється, входить в азарт. Схильний висувати ультиматуми: або так, як я хочу, або взагалі не буду робити. Його важко вивести з себе, але якщо це відбулося, не може зупинитися в гніві. Для досягнення мети залучає до роботи всіх підлеглих, навіть не готових до її виконання. Ефективність оцінює тільки за кінцевим результатом, не контролює методи її досягнення. Любить азартні ігри, у яких потрібно думати. Часто виграє в них, тому що уміє вводити супротивника в оману, провокувати на хибний крок.

Рекомендації

Ви – без сумніву, вольова і рішуча людина. Завжди ставите перед собою великі, далекоглядні цілі. Не любите даремно витрачати сили на дрібні, несуттєві справи. Ви вмієте добре і гнучко реагувати на ситуації, йдете на тимчасові компроміси, але не випускаєте з уваги головну мету.

Ваш діяльний характер особливо добре виявляється в критичних ситуаціях. Ваша завзятість у подоланні перешкод зростає пропорційно їхній кількості. Ви дуже азартні, хоча попусту не ризикуєте. Ви любите заняття, що дають можливість виявляти такі якості, як сміливість, спритність, сила волі і холоднокровність у момент небезпеки. Ви володієте гарними організаторськими здібностями. Ви вмієте знайти підходящих людей і правильно розставити в залежності від їхніх ділових якостей і функціональної корисності, умієте направити їхні зусилля на досягнення головної мети.

Ви не прагнете виставляти свої заслуги напоказ. Ви волієте залишатися в тіні, стимулюючи інших людей до потрібної Вам діяльності. Для Вас характерне почуття відповідальності за доручену справу. Основна проблема Вашого життя – недолік такту і дипломатичності у відносинах з людьми. Іноді Ви відкрито виявляєте нетерпимість до чужих недоліків і слабкостей. Для досягнення своїх цілей Ви часом здатні переступити через інтереси інших людей, чим можете викликати моральний осуд оточуючих у свою адресу.

Пам’ятайте, що формула “ціль виправдовує засоби” не завжди буває вірна. Виховуйте в собі терпимість, поважайте достоїнство і почуття інших людей. Глибоке вивчення філософії і релігії, де розкриваються загальнолюдські цінності, допоможе Вам глибше розібратися в сутності людини. Виховуйте в собі ввічливість і коректні манери спілкування.

Більше поваги виявляйте до осіб протилежної статі. Не втрачайте почуття романтики, без якого Ваше життя може перетворитися в безбарвне існування. Не чекайте від свого партнера виняткової ініціативи в прояві почуттів, намагайтеся частіше демонструвати йому своє розташування.

Інша Ваша проблема – надмірна концентрація уваги на недоліках людини. Це може стати причиною несправедливого до них ставлення.

Будьте більш чуйні й уважні, піклуйтеся про людей не тільки на словах, але й на ділі. Не залишайте без відповіді звернені до Вас питання. Вислуховуючи людину, не думайте про стороннє, сконцентруйтеся на його проблемах. Не применшуйте роль інтелектуальної праці на виробництві.

Частіше замислюйтеся про можливі наслідки своїх вчинків. Ніколи не перекладайте відповідальність за прорахунки в справі на інших людей – це може відбитися на Вашій репутації в майбутньому. Намагайтеся контролювати ті ситуації, що виходять за рамки формального спілкування. Ви можете поставити себе в неприємне положення недоречними запитаннями, що можуть бути сприйняті навколишніми як безтактні.

© Гуленко В.В., Молодців А.В. – Введення в соціоніку