ЛСЕ – дитячий психологічний портрет (Овчаров А.О.)

Ці діти дуже прямолінійні і часто різкі у висловах і вчинках. Не люблять хитрощів, ухильності, брехливості в поведінці інших. Серйозні і надійні в дружбі, прагнуть завжди виконувати свої обіцянки і чекають того ж від решти.

Можуть керувати іншими: у таких випадках дуже відповідальні і строгі, але цілеспрямовано за лідерство не борються. Не люблять порожніх розваг і пустого базікання. Зазвичай рано знаходять для себе якісь постійні справи і займаються ними грунтовно і довго.

Завжди відстоюють принципи справедливості, стають на захист ображених і слабких. Дуже працелюбні, не можуть довго сидіти без діла, а також хворіти.

Найчастіше цікавляться технікою, рано опановують навики ручної роботи і всілякими інструментами (паяльником, пилою, дрилем і тому подібне). Стараються все задумане зробити швидко і якісно. Дратуються і виходять з себе, якщо хтось порушує їх плани або відволікає від справи.

Стежать за чистотою свого одягу і взуття, за порядком в своїй кімнаті або куточку, тримають в порядку книги, іграшки, інструменти. Тягнуться до складної техніки, до різних конструкторів, схем. Рано починають знайомитися із спеціальними технічними журналами (“Радіо”, “Моделіст-конструктор” і ін.).

Казковий герой: Знайко з “Пригод Незнайки”.

РЕКОМЕНДАЦІЇ

Не чиніть грубого тиску, не критикуйте його роботу. Цим ви нічого не доб’єтеся, лише розсердите дитину. Краще поясніть користь справи, її перспективність для поліпшення добробуту і порядку, її практичність і доцільність. Поводьтеся з ним з незмінною добротою і терпимістю, м’яко і тактовно, приносьте йому насолоду смачною їдою, красивим одягом, подорожами, потрібною йому річчю. Вчіть витримці і самовладанню, пояснюючи, що запальність – ознака слабкості і позбавляє поваги оточуючих, а щоб його любили, треба бути обов’язковим, працелюбним.

Якщо це не допомагає, карайте мовчанням і позбавленням найнеобхіднішого, щоб заговорила совість і почуття обов’язку. Можна використовувати його самолюбивість і гордість, висловивши сумнів, що він зробить краще за інших. Привчайте робити спочатку головну частину роботи, щоб все встигати у строки і не нервувати. Давайте йому емоційні розрядки за допомогою відвідин концертів, вечорів гумору.

Частіше жартуйте, але обережно, не зачіпаючи його особи. Деякіжарти він може сприймати непpавильно.

© А.Овчаров. Шлях до особистості. Для тих, хто працює з підлітками. – Новосибірськ: РІПЕЛ, 1992.