ЛСЕ – опис по функціях (Гуленко)

1. Р – ділова логіка

Напориста і працездатна людина. Великий трудівник. Працює стільки годин у добу, скільки вимагає справа, якою займається. Борець за якість, надійність і продуктивність праці. Завжди шукає сміливе, нестандартне технологічне рішення. Має схильність до раціоналізаторської діяльності. Дбайливий і ощадливий хазяїн. Передбачає, як краще розпорядитися речами або продуктами. Робить заготівлі. Вміло експлуатує техніку. Має винятково практичний склад розуму. Усі оцінює з погляду доцільності і корисності. Вчить людей, як жити з розумом, не розтрачувати свої здібності марно.

2. S – сенсорика відчуттів

Дуже турботлива людина. Забезпечує своїм близьким статок і комфортні умови життя. Допомагає людям не словом, а справою. Відпочиває так само ґрунтовно, як і працює. Любить святкові застілля, рясну їжу, смачно готує. З задоволенням робить подарунки, влаштовує сюрпризи. Важко переносить нездужання, запускає хвороби. Інших лікує більш охоче, ніж самого себе. Йому важливо встановити причини поганого самопочуття. Виглядає охайно, акуратно носить речі. Обновку ніколи не надягне відразу – береже її для підходящого випадку. Віддає перевагу строгому діловому або класичному стилеві одягу. Особливу увагу приділяє чистоті взуття.

3. Е – етика емоцій

У спілкуванні з людьми прагне виявляти привітність і гумор. Демонструє гарне ставлення, позитивні емоції. Правда, вони виходять у нього дещо різкуватими. Дуже гарячиться в суперечці. Коли його охоплюють емоції, до чужої думки не прислухається, уперто наполягає на своєму. Ніколи не визнає, що був неправий. Однак якщо бути стриманим і не підкорятися його напорові, стає уважним і попереджувальним. Уміє зусиллям волі приборкати емоційну кризу. Дуже не любить, коли втручаються в його справи, змушують переробляти роботу. У такі хвилини може розлютитися, шпурляти предмети, різко розгорнутися і піти.

4. Т – інтуїція часу

Ставлення визначає по вмінню тримати своє слово, вчасно попереджати про наміри, приходити точно до призначеного терміну. Цінує тих, хто не шкодує для нього часу. До усього готується завчасно. Раптові, без попередження, зміни планів його виводять з себе. Не любить відповідати на питання: “Що буде завтра?”, “Коли ти це зробиш?” і т.п. Має потребу в гарантованому майбутньому, передбачуваності подій. Не любить радикальних, різких змін курсу. Віддає перевагу рухові вперед по прямій лінії. Погано передбачає небезпеку. Поважає традиції і закріплені часом звичаї. Однак прагне “йти в ногу з часом”. Чіплятися за старе не стане.

5. R- етика відносин

Його самопочуття залежить від сформованої довкола нього психологічної атмосфери. Якщо люди ворогують, не довіряють один одному, його здоров’я швидко погіршується. Дуже стійкий в особистісних прихильностях. Для тих, хто відгукується на його симпатії, зробить набагато більше, ніж вони очікують. Має потребу в глибоких і міцних людських відносинах, однак близько зійтися з ним нелегко в силу його високої вимогливості до партнера. Любить довгі задушевні розмови, розповіді про способи проводження часу. Незважаючи на зовнішню різкість, у душі досить сентиментальний.

6. I – інтуїція можливостей

Його творчі здібності підвищуються, коли він в гарному настрої. Якщо відчуває, що задумане в принципі можливо, то з ентузіазмом і заповзятливістю приступить до втілення задуму. Не може жити безцільно, не маючи перед собою ясної перспективи. Досягнення кожного проміжного результату його надихає, народжує бажання пройти всю дистанцію. Любить змагання, ігри, динамічні види спорту. Азартний. Особливо надихається, якщо потрібно довести свої здібності. Коли втрачає орієнтацію, потрапляє в безвихідне становище, дуже нервує, падає духом. У такій ситуації має потребу в пораді, спокійному підтвердженні або ж корекції кінцевої мети.

7. L – структурна логіка

Не може жити в хаосі і безладді. Бореться проти недисциплінованості, порушень норм і правил. Сам демонструє приклад зібраності й організованості, однак на інших у нього не вистачає сил. Перш ніж почати що-небудь серйозне, збирає всю інформацію, що має відношення до цієї справи. Не може діяти безсистемно, наосліп. Не терпить хитрості, спритності, спроб обману. Свою безсторонню думку висловлює прямо. Критичний в оцінці результатів своєї і чужої роботи. Йому важко пояснити технологію якого-небудь процесу. Системно-аналітичне мислення – його слабка сторона. Інструкціям віддає перевагу методові “роби як я”. Від слів прагне швидше перейти до справи.

8. F – силова сенсорика

Уміє змусити людей трудитися. Не потерпить біля себе ледарів і халтурників. Для нього властиво сильне почуття хазяїна. Не дозволить, щоб хтось командував на його території. Живе за принципом “мій будинок – моя фортеця”. Усі свої сили вкладає в справу. Різні хобі й інші розваги його мало цікавлять. Сильно концентрується на предметі праці. Ніколи не використовує силу для придушення, приниження, захоплення влади. Силу, якою його наділила природа, направляє на корисні справи, безперебійне керування технологічними процесами.

© Гуленко В.В., Молодців А.В. – Введення в соціоніку