ЛСЕ – загальний психологічний портрет (Гуленко)

Зовнішні ознаки

Серед зовнішніх ознак ЛСЕ варто виділити в першу чергу його пряму поставу, фігуру, що погано гнеться. Про таких людей говорять: має військову поставу. У більшості випадків сухорлявий. Однак, якщо посилено сенсорний компонент, то буває і повним. Це частіше стосується жінок. Але й в цьому випадку у фігурі помітна деяка підтягнутість, зафіксованість. Хода і характер рухів ЛСЕ – різкі, уривчасті, напружені. Почувається велика внутрішня нервозність. Особливо сильно вона видна в підтипу з посиленою логікою. Це виявляється в тому, що ЛСЕ не може довго сидіти в одній позі, постійно її змінює, і в особливому блиску очей під час схвильованої розмови. Одяг ЛСЕ завжди тяжіє до ділового або класичного стилю. Для чоловіків це традиційний костюм і краватка. За модою зазвичай не дуже стежить, прагне лише до якості і добротності предметів туалету. Жінки теж не дозволяють собі екстравагантних убрань. Якщо і прагнуть вдягатися по моді, то їхні смаки все одно досить строгі і консервативні. ЛСЕ відрізняється також особливістю дбайливо звертатися з одягом. Їхні убрання завжди чисті й акуратні. Уміють їх довго носити. Речі при цьому виглядають майже як нові. Не дозволяють собі неакуратність зовнішнього вигляду. Завжди підтягнуті, нагладжені, взуття начищене.

Манера спілкування

Головна особливість стилю спілкування ЛСЕ – підкреслено виховані манери, строге дотримання норм етики при спілкуванні з сторонніми людьми. Особливо яскраво це видно в чоловіків, коли вони розмовляють з дамами. Це і звертання на “Ви”, і пропозиції сісти, підкреслена ввічливість. Фамільярність відсутня цілком. ЛСЕ любить про усе розпитувати, дізнаватися факти. Зіставляючи факти, робить логічні висновки. Не визнає, розпливчастих, ухильних відповідей, вимагає конкретності. З будь-якого питання має свою думку. Гаряче сперечається, відстоюючи його. Ніколи не визнає свою неправоту в чому-небудь. Завжди знайде, до чого причепитися. Не любить бовтати по дрібницях, довго розмовляти по телефону, обмінюватися плітками. Під час телефонних розмов у нього навіть іноді голос міняється, стає якимсь неприродним. Завжди виступає на стороні практичності, доцільності. Не розуміє і засуджує фантазерів, що висувають красиві, але марні проекти. Не терпить ліні, розхитаності. Прихильник поступового, але неухильного просування вперед. Різких змін не любить. Лейтмотив його діяльності -стабільність. Саме під цим знаком проходила діяльність британського прем’єр-міністра Маргарет Тетчер. Консервативні в поглядах на родину, особливо чоловіка. Зазвичай є прихильниками поділу обов’язків: чоловік – годувальник, дружина – домашня господарка, вихователь дітей. Про таких людей говорять: за ним, як за кам’яною стіною.

Особливості поводження

Найхарактерніша риса поводження, що дозволяє ідентифікувати даний соціотип, – періодично повторювані спалахи люті. Вони відбуваються тоді, коли критикують його спосіб виконання роботи, повчають. Особливо не терпить цього від тих людей, що самі цим не займаються, не компетентні. У такі хвилини здатний шпурляти усе, що попадає під руку, бити посуд. Виходячи із себе, кричить на того, хто критикує, указує на його особисті недоліки, не соромлячись у вираженнях. Такі ж холеричні спалахи бувають, коли в нього щось не виходить у конкретній роботі. Для нього характерна дуже висока працездатність. Може працювати багато годин на добу. Однак періодично має потребу в розслабленні. Може просто повалятися на дивані, подивитися телевізор, відключаючись від усього. Але довго сидіти без справи не може. Не любить хворіти і лежати в постелі. Постійно активний, зайнятий конкретною роботою. Гарний винахідник і раціоналізатор, а також конструктор (Т. Едисон, С. П. Корольов). Завжди приходить на допомогу, коли людям загрожує фізична небезпека. Діє в такій ситуації сміливо і рішуче. Ніколи цим не хвалиться. До мети йде прямо, не лавірує. Якщо і намагається схитрувати, то його хитрощі легко прорахувати. Діє досить прямолінійно. Завдяки всьому цьому, користується репутацією чесної людини. Усі ці якості допомогли Джорджу Бушу стати президентом Сполучених Штатів Америки. Не виносить хитрості, обману, підробки, прогулу. Не любить легкодумства. Охоронець удач.

Рекомендації

Вашою сильною стороною є чітка логіка фактів, що дозволяє Вам точно прорахувати практичну сторону будь-якої справи. Ви – тверезий реаліст, здатний правильно оцінити корисність і ефективність заходу, що готується. У Вас гарна кмітливість і відмінна проінформованість у тій області, який Ви займаєтеся. Ви – активна і діяльна людина, не любите марно витрачати час, завжди знаєте, чого хочете, і вмієте цього досягати працьовитістю і завзятістю. Ви вмієте раціонально й ощадливо використовувати матеріальні ресурси.

Для Вас також характерне уміння створювати собі і близьким матеріальний статок і комфорт. Ви прагнете до забезпеченого, здорового, гармонічного життя і не шкодуєте для цього своїх сил, а також стимулюєте оточуючих до різної корисної діяльності. Ви володієте гарними організаторськими здібностями, тому що вмієте створити людям умови для роботи, зацікавити їх і тільки потім зажадати віддачі. Ви дуже цінуєте якість роботи і не переносите недисциплінованості і лінощів.

Ви любите красиві, добротні речі, смачну і здорову їжу. Вам подобається, коли навколишні оцінюють Вас по заслугах і не зазіхають на Вашу незалежність у виборі рішень або методів роботи.

Вашою слабкою стороною є невміння планувати альтернативні заходи на тривалі терміни. Ви часто виявляєтеся перевантаженим роботою, що невідомо звідкіль з’являється, маєте потребу в завчасній підготовці до важливих заходів. Вам іноді важко передбачати назріваючу небезпеку або невдачу у справі. Несподівані повороти подій, що Ви не змогли передбачити, дратують Вас і навіть виводять з рівноваги. Вам важко довго чекати результату справи, що готується, особливо якщо немає впевненості в її успіху.

Вам рекомендується частіше переглядати свої погляди на ті або інші сторони життя, відмовлятися від традицій, що зжили себе, і звичаїв. Суха логіка фактів не повинна придушувати у Вас чуття до нового, незвичайного. Намагайтеся стримувати по можливості свій консерватизм і упертість, порівнюйте частіше себе з іншими, виховуйте гнучкість у конкурентній боротьбі. Ви схильні покладатися на свою інтуїцію у ставленні інших людей і не підозрюєте, що сильно переоцінюєте цю якість у собі, адже і Ви не застраховані від помилкових висновків і прогнозів. Наслідком цього може виявитися Ваша недоречна підозрілість або навіть різкість у спілкуванні з людьми, що може поставити Вас у несприятливе становище. Виявляйте більше стриманості і такту в цих питаннях.

Ще одною Вашою проблемою є невміння стримувати свої емоції у ставленні до близьких людей, що не підкоряються Вашим вказівкам і наставлянням, якщо їхні вчинки суперечать Вашій логіці і здоровому глуздові. Це тим більше неприємно, що зі сторонніми Ви поводитеся підкреслено стримано і коректно, демонструєте вихованість і гарні манери. Близькі можуть ображатися на Вас через цю якість.

Своєю нестриманістю Ви можете відштовхнути від себе близьких людей. Будьте більш терплячими, не поспішайте зопалу викладати правду в очі. Зайва прямота не піде Вам на користь. Спочатку охолоньте, потім обміркуйте, що краще сказати і в якій формі.

Навчитеся розслаблюватися, переключати свою увагу з роботи на приємний відпочинок. У Вас непогано розвите почуття гумору. Намагайтеся дивитися на конфлікти з гумористичної сторони, це заспокоїть Вас, дасть вихід емоціям у прийнятній формі. Частіше читайте художню літературу, ходіть в театр – такий відпочинок пом’якшить Ваш твердий характер і допоможе виховати шляхетність почуттів.

© Гуленко В.В., Молодців А.В. – Введення в соціоніку