СЕЕ – дитячий психологічний портрет (Овчаров А.О.)

Дуже рухливі і непосидючі діти. У компаніях однолітків, в класі зазвичай на виду, люблять привертати до себе увагу. Досить непередбачувані в поведінці: в них часто змінюється настрій і ставлення до інших.

Вони легко сваряться і так само легко миряться, кидають колишні захоплення та друзів і заводять нові.

Не дуже обов’язкові і послідовні, на них важко покластися. Виправдовуючись, можуть прибрехати, причому, дуже переконливо і анітрохи не соромлячись. У іграх, суперечках, конфліктах зазвичай приймають сторону сильнішого, оскільки добре відчувають розстановку сил в групі.

Люблять спорт, особливо рухливі ігри, гімнастику. В них хороша реакція, окомір. Дуже азартні і захоплюють інших своїм прикладом. Можуть бути втягнуті в сумнівні компанії, але уміють у відповідальний момент вчасно піти і уникнути ризику і покарання.

Вчаться без особливого ентузіазму, інколи можуть ухилятися і втікати з уроків, надаючи перевагу більш сенсорним задоволенням (поганяти футбол або скупатися в річці). Досить практичні, люблять щось обмінювати, продавати і купувати, проявляючи при цьому заповзятливість, винахідливість і хороші дипломатичні якості.

Уміють бути заводилами в іграх, розважати інших жартами і підколюваннями, але легко захищають від нападок інших.

Казковий персонаж: Буpатіно з “Золотого ключика”.

РЕКОМЕНДАЦІЇ

Проявляйте м’якість, терпимість, розсудливість. Спокійно пояснюйте, що послідує за його необачними вчинками, заставляйте яскраво уявити собі їх наслідки. Говоріть про практичність і доцільність дій, ставте перед ним цілі, переконуючи, що вірите в його сильну волю, енергійність, уміння долати перешкоди. Хваліть його за зроблене.

Критикуйте за недоліки в тактовній ввічливій формі. Захоплюйтеся його добротою, проявляйте турботу про нього в найменших деталях, показуйте свою любов. Якщо він не хоче довести справу до кінця, бракує посидючості, поясніть, що ця справа – найважливіше, але якщо і це не допомагає, стимулюйте тим, що зробите для нього те, про що він мріє.

Можна зачіпати його самолюбство, висловивши сумнів у тому, що йому ця справа під силу. В крайньому випадку, демонструвати розчарованість і відчуженість.

Можна відвеолікти від заняття, яке ви не схвалюєте,якою-небудь новою, крупною, цікавою для нього метою. Поясніть йому перспективи,потім відговорюйте від цієї важкої справи, яка йому не під силу. Успіхзабезпечений.

© А.Овчаров. Шлях до особистості. Для тих, хто працює з підлітками. – Новосибірськ: РІПЕЛ, 1992.