СЕЕ – загальний психологічний портрет (Каганець)

А. Людина дії. Йому властива неспокійна активність, жадібність до практичної діяльності. Всі дії оцінює насамперед з огляду на їх стрімкість і натиск. Тому часто виступає за негайну дію тут і зараз, намагається бути ніби скрізь одночасно, тобто володіти простором. Любить бути лідером, із задоволенням веде за собою людей. Уміє і любить ризикувати. Відчуття небезпеки часто викликає в нього не тривогу, а бойове збудження, бажання негайно дати відсіч.

Його ідеал — гарно виявлені воля людини, шляхетність і звитяга. Має потяг до протегування, заступництва, опікунства, благодійності. Його влада тримається не на насильстві, а на довірі, захопленні, любові. Прагне, щоб його накази виконувались із задоволенням. Уміє впливати на людей, завойовувати їхні любов і повагу.

Комунікабельний — любить поговорити про що завгодно. Легко знайомиться з новими людьми, невимушено заводить з ними розмову. Його цікавить не пасивне спостереження, а активне керівництво перебігом подій. Дуже рухливий, не може довго всидіти на місці.

Б. Люди цього типу випромінюють оптимізм і доброту. Ввічливі, дотепні, балакучі, чарівні співрозмовники, відкриті для сприйняття навколишнього світу. Часто здається, що зі всіх типів це найбільш щедрі і веселі люди. “Актор” — ось слово, яке чи не найкраще описує ESFP. Вони постійно шукають спілкування з людьми, втікаючи від самотності. Добродушні жарти і дотепність роблять їх приємними у будь-якій компанії, здається, що вони йдуть по життю сміючись. Вони схильні одягатись за останньою модою і брати від життя все краще: одяг, їжу, фізичний і психологічний комфорт.

Вони можуть бути нестямно щедрими, і тоді все, що належить їм, належить в рівній мірі їхнім друзям. Розглядають життя як ріг достатку, з якого безперервним потоком ллються приємні речі, причому без найменших зусиль з боку ESFP. Вміння радіти життю іноді їх підводить і робить схильними до всіляких спокус. Вони схильні до імпульсивних вчинків, тому і чоловіки, і жінки цього типу дуже чутливі до впливу психологічних і фізичних зваб. ESFP чи не найбільш дратівливі зі всіх типів, проте намагаються не засмучуватись, в чому їм допомагає схильність прощати собі дрібні грішки.

Вони віддають перевагу активним видам діяльності, тому не варто примушувати їх працювати в самотності. Володіючи непересічними здібностями в налагодженні хороших стосунків, вони досягають успіху в роботі з людьми. Рішення приймають з великою теплотою, опираючись на особисті стосунки і власний життєвий досвід, їхня мова наповнена емоційною виразністю. Знання їх цікавлять лише як засіб до негайного практичного застосування, тому часто уникають роботи в науковій сфері чи інженерії, зате тяжіють до бізнесу і торгівлі. Їм особливо вдається робота з людьми в критичних ситуаціях, що приводить їх до зайнятості в соціальній сфері. Їм приносять радість велелюдні прийоми і перевтілення на сцені, коли вогні рампи яскраво освітлюють обличчя і життя навколо починає вирувати.

В. Вони люблять несподіванки і самі їх створюють. Збуджені і захоплені, повні веселощів і вільнодумства вони вносять пожвавлення в будь-яку ситуацію, а роботу намагаються перетворити на забаву. Якщо ж роботу ніяк не вдається перетворити на гру і отримати від неї задоволення, то воліють її уникнути або просто вмивають руки і беруться за щось інше. Надзвичайно товариські і відкриті, їхнє сприйняття світу відрізняється надзвичайною конкретністю, їхні рішення завжди приймаються з врахуванням людського фактору, їхньому життєвому стилю властиві гнучкість, непередбачуваність і легкість. Вони бажають якомога більше побачити, відчути і пережити, за що їх іноді вважають поверховними і несерйозними. Нерідко вони відчувають проблеми щодо завершенння розпочатих справ і не встигають за своїми задумками, що може супроводжуватись сумнівами у власній компетентності.

Їхній манері працювати властиві енергійність і невтомне прагнення до спілкування. Якщо в кімнаті знаходиться ESFP, то в ній нікому не буде тоскно. Мають здатність одночасно займатись кількома справами. Непередбачені обставини ними сприймаються як бажані гості, а несподівана або незапланована перерва в роботі — як приємна нагода поговорити і поділитись службовими плітками. В критичних ситуаціях вміють знайти потрібне слово, щоб підбадьорити або втішити колег і послабити напруженість. Слова тіточки Мейм: “Нам потрібне невеличке свято”, — сказані під час всезагального фінансового краху, можуть бути класичним прикладом того, як ESFP прагнуть відволікти себе і оточуючих від тяжких думок і підготувати торжество життя.

© Ігор Каганець. Психологічні аспекти в менеджменті: Типологія Юнга, соціоніка, психоінформатика. Київ – Тернопіль. Видавництво “Мандрівець” – “Port-Royal”, 1997.