1. E – етика емоцій
Його сильна сторона – емоційний вплив на людей. Виявляючи бурхливі, різкі емоції, може досягти багато чого. Навколишнім нелегко витримати його емоційний напір. Добре розрізняє, у якому настрої знаходиться співрозмовник. Уміє підняти настрій собі й іншим. Оптиміст, віру в успіх прагне уселити своїм близьким. Дуже товариський, легко йде на контакт. З задоволенням розповідає про свої зв’язки, знайомих, родичів. Хоча і прагне до високого соціального статусу, але може їм пожертвувати в ім’я родини. Гарний організатор відпочинку й урочистих заходів у своєму колі. Стежить, щоб усім було цікаво, залучає запрошених у загальну розмову. Не любить скептиків і самітників.
2. S – сенсорика відчуттів
Дуже турботливий стосовно своїх рідних і близьких. Уважний і чуйний, опікує людей хворих і непрактичних. Розуміє, кому яка допомога необхідна. Просто заради доброго ставлення допомагати не стане. З задоволенням приймає гостей. Любить святкові застілля і частування. Знає, кого запросити, як поводитися, що подати, щоб залишити про себе потрібне враження. Практичний у побуті. Уміє створити затишок з того, що є під руками. Швидко облаштуватися на новому місці. Рятується від зайвих речей, які продає або просто дарує. Має причепливий естетичний смак. Аналізує гармонійність зовнішнього вигляду навколишніх. Сам вдягається продумано, добре комбінує різні деталі туалету.
3. P – ділова логіка
Змушує себе бути заповзятливим і діяльним у діловій сфері. Багато рухається, організовує різні угоди. Дуже ображається, якщо його вважають неділовою, несерйозною людиною. Досить метушливий і розкиданий. Нерідко перевантажує себе справами, від чого сильно перевтомлюється. Справи вирішує прямими методами, декількома способами. У житті усього домагається сам, не розраховуючи на допомогу інших. Робить враження спритної, розторопної людини. Сам же зазвичай зараховує себе до непрактичних людей, тому що видимий результат дається йому дорого. Роботу виконує швидко, але любить, щоб йому при цьому чим-небудь допомагали. Йому потрібний підручний для дрібних доручень. Кілька взаємозалежних справ прагне виконати одночасно, одним махом.
4. T – інтуїція часу
Погано розраховує час. За необхідну роботу часто береться в останню хвилину, чим прирікає себе на згубний поспіх. Цінує тих людей, що попереджають його про те, скільки часу залишилося в запасі. Довго коливається перед тим, як прийняти кардинальне, що доленосне рішення. Згадує свої минулі помилки, але надходить не по практичному досвіді, а по суб’єктивних пристрастях. Придушує в собі передчуття нещасть і лих. Набудовує себе на позитивний результат. Через це більшість його надій і чекань терплять крах. Нетерплячий, не любить чекати. Не поважає тих, хто спізнюється, багато філософствує, марнуючи дорогоцінний час.
5. L – структурна логіка
Почуває себе спокійно і впевнено, коли навколо порядок, система, немає неясних питань. Складну інформацію осмислює лише тоді, коли вона підноситься в чітко структурованому виді. Йому властиве почуття боргу. Відповідально ставиться до доручень, не може розслабитися, якщо щось не зробив все як треба. Свої відносини будує на довірі. Не любить доводити, розжовувати, повторювати по кілька разів. Чекає від оточуючих розуміння своїх проблем і турбот. Його заспокоює об’єктивний, безсторонній аналіз заплутаної ситуації. Що ж робити конкретно, він знайде сам. Шукає систему раціональної організації побуту й оздоровлення. Добре почуваючи своє тіло, прагне знайти метод, як уникнути хвороби або сховати недоліки фігури.
6. I – інтуїція можливостей
Охоче підтримує нові, перспективні починання. Йому потрібні альтернативи, що будять його ентузіазм, стимулюють до активної діяльності. Дуже радіє, коли його здібності й енергія знаходять застосування. Його дуже гнітить стан нездатності що-небудь зробити. Має потребу в тім, щоб його старання помічали і заохочували. Надає емоційну підтримку людям, що йдуть своїм шляхом, що не збігається з уторованою дорогою. Сам може розробити ідеєю і самостійно її пробивати. Дуже хоче бути кому-небудь потрібним. Пропонує багато ідей в організації свят, урочистостей, виступів, презентацій, рекламних кампаній і т.п. Уникає шаблонів, звичної вульгарності.
7. R – етика відносин
Критично оцінює відносини між людьми. Відкрито засуджує брутальність і хамство. Вимагає уважного, коректного відношення до себе. Любить учити людей етиці – ввічливості, гарним манерам. З людьми завжди тримається на близькій дистанції. Не любить зарозумілості, пихатості і манірності, хоча сам прагне створити імідж аристократичної вихованості. Злиться, коли з ним вступають у сперечання. Намагається присоромити, викликати почуття провини. Якщо умовляння не діють, може і влаштувати сварку. Не терпить, коли з ним розмовляють звисока. Відрізняється хворобливим почуттям справедливості. Стежить за тим, щоб ніхто не був скривджений, обійдений увагою. Заради близьких може піти на будь-які авантюри.
8. F – силова сенсорика
У ділових відносинах наполегливий і досить причепливий, Якщо люди роблять не так, як йому здається правильним, буде постійно нагадувати, не залишить їх у спокої, поки не досягне свого. Дуже самостійний і незалежний у справі. Уміє відстояти свої інтереси. Не втратить свою вигоду. Ініціативний. Постійно підштовхує людей до ділової активності. Намагається керувати їхніми вчинками. Повільність, зупинки в справі його дратують. Нічого не купує аби як. Цілеспрямовано шукає товар або продавця. Покупки робить швидко, але завжди стежить, щоб річ відповідала своїй ціні.
© Гуленко В.В., Молодців А.В. – Введення в соціоніку