Зовнішні ознаки
ЕСЕ можна визначити по особливостям зовнішнього вигляду, але при цьому потрібно обов’язково звертати увагу на його ходу і рухи. Деталі обличчя в ЕСЕ зазвичай дрібні, але пропорційні. В обличчі часто помітна якась спрямованість нагору, порив. Постава ЕСЕ завжди пряма. Фігура найчастіше худа, підтягнута. Повнота зустрічається дуже рідко. У чоловіків цього типу надмірна повнота нами не зустрічалася жодного разу. У будь-якому випадку пропорції фігури витягнуті нагору. Дуже характерна хода ЕСЕ. Саме вона дозволяє припустити, що людина відноситься до даного типу. Вона завжди швидка, дуже метушлива. Така рухливість особливо властива чоловікам. Створюється враження “дьорганості”, непосидючості. При посиленому сенсорному компоненті це набагато менше виражено. Для ЕСЕ характерна також різка зміна виразу обличчя. Особливо добре це помітно в етичного підтипу. Після висловлень логічного характеру робить вигляд, ніби щось посилено обмірковує. Чимало уваги ЕСЕ приділяє своєму одягу. По підбору предметів туалету добре помітно, що він прагне вдягатися зі смаком, гармонійно. Кольори одягу звичайно підібрані в тон. Немає деталей, що різко виділяються . Для жінок цього типу характерна любов до різного роду прикрас, не обов’язково дорогих. Вони завжди гармонують із зовнішнім виглядом. В цілому його стиль одягу тяжіє до декоративності. У підборі одягу ЕСЕ завжди орієнтуються на власний смак. Надягає не те, що модно, а те, що йому до лиця. Стежить також за тим, щоб дотримуватися функціональної приналежності одягу: у театр – вечірнє плаття, для відпочинку – спортивний стиль. Диспропорції в одязі свідчать про те, що людина належить до іншого соціотипу.
Манера спілкування
Найхарактерніша риса манери спілкування ЕСЕ – підвищена емоційність. Дуже любить про щось емоційно, з деталями, розповідати. Одна з улюблених тем розмов – мистецтво. Схильний викладати сюжети фільмів, спектаклів і книг. На фільми або спектаклі , що йому сподобалися , ходить по кілька разів. У спілкуванні цей соціотип легко визначається по прояву негативних емоцій. Періодично обурюється, причому часто з дрібного приводу. Швидко спалахує, але і швидко заспокоюється. Прояв емоцій не можна пояснити зовнішньою логікою: з якої-небудь деталі може зробити драму, але не помітити при цьому майже прямої образи. У розмові велику увагу приділяє питанням етики, вихованості. Любить давати етичні оцінки, розбирати, хто поводився добре, а хто погано. Стежить за тим, щоб дотримувалися норми ввічливості. Якщо люди не дотримують етичних норм, давить на них негативними емоціями. Через це його можуть вважати скандальним, невживчивим. З ним нелегко зійтися близько. Для більшості людей він занадто вимогливий і прямолінійний. Свої роз’яснення викладає докладно, по кілька разів, перепитуючи співрозмовника, чи зрозумів він. Цим може образити слухача, що може подумати, що його вважають безглуздим. Любить розповідати про свої зв’язки, знайомства. Легко їх заводить, завдяки своїй товариськості і дружньому ставленні до співрозмовника. При постійних зв’язках жадає від людей безкорисливості.
Особливості поведінки
У поводженні досить демонстративний. Коли потрібно чогось домогтися, так вживається у свою роль, що сам починає в неї вірити. Хоча і робить багато на чистому ентузіазмі, але в справах зазвичай спритний і практичний. Не стане купувати абищо, намагається купити найкраще. Його легко довідатися по наступній рисі поводження. З усіх типів особистості саме він схильний більше всього до того, щоб піти назад у магазин і зажадати заміни дефектного товару або повернення грошей. Майстер композиції речей. Уміє створити затишок здавалося б з нічого. Речі можуть бути старі, але обов’язково добротні. Строго стежить за здоров’ям і самопочуттям, своїм і своїх близьких. Відвідавши лікаря, обов’язково хоче довідатися діагноз для того, щоб самому визначити методи лікування. Обожнює, щоб йому допомагали, щось робили в будинку своїми руками. Важливий не результат, а сам факт, що йому допомагають. Ще одна особливість, що дозволяє з великим рівнем упевненості визначити цей соціотип, – неймовірна гостинність. Завжди намагається здивувати гостя чимось незвичайним – “пустити пил в очі”. Тяжіє до застіль і частувань, при цьому нерідко буває нав’язливий, не дотримується розумної міри як у байці про Дем’янову юшку. Неекономність і марна розтрата енергії виявляється майже у всіх справах. Вічно квапиться, кудись біжить, наносить візити. Постійно перевантажений справами, від багатьох з яких можна відмовитися. Критику з цього приводу переносить погано, ображається.
Рекомендації
У повсякденному житті Ви – людина відкрита, товариська, дружелюбно налаштована. За це Вас люблять оточуючі. Ви добре розбираєтеся в настрої людей, співчуваєте чужому горю, умієте співпереживати. Ви не залишите людину в біді, зробите допомогу скривдженим.
Ви вмієте робити приємність людям. Ви гостинні, хлібосольні, турботливі. Умієте цікаво і змістовно проводити вільний час: ходити в кіно, театри, на концерти, часто буваєте в гостях. Любите приємні поїздки і подорожі. Ви не проти провести час у веселих, гучних компаніях, любите свята і застілля. Вам подобається дарувати подарунки, приносити людям радість.
Ваша основна проблема – невміння розпоряджатися своїм часом у повсякденних справах. Ви занадто квапливі, часто метушливі, у Вас ні на що не вистачає часу. Ви потопаєте в нескінченних справах і турботах, часто забуваючи про головне.
Намагайтеся правильно спланувати свій день. Відмовтеся від дрібних, другорядних справ і питань, відкладіть них на потім. Не хапайтеся за усі відразу, інакше Вам не вдасться усе зробити вчасно. Ви можете виявитися незастрахованим від несподіванок.
Намагайтеся виявляти головне в мережі явищ, прогнозувати його в розвитку. Ви буваєте занадто вимогливі і безкомпромісні стосовно близьких і знайомих, що служить причиною багатьох розчарувань у людях. Раз помилившись в людині, Ви стаєте підозрілі і недовірливі до всіх інших. У пориві емоцій Ви можете перебільшити недоліки інших, представити цих людей у негативному світі.
Навчиться порівнювати свої вимоги з реальним життям. Будьте терпимі до людей, поблажливо ставтеся до їхніх недоліків. Пам’ятайте, що ідеальних людей немає. Надмірним емоційним тиском Ви можете зруйнувати сталу гармонію відносин.
Інша Ваша проблема – марнотратність сил і матеріальних ресурсів. Невміння контролювати повсякденні витрати не дозволяє Вам створити необхідний матеріальний резерв. Заощаджуйте свої сили, не беріться за справи, що не гарантують надійної віддачі.
Відмовтеся від незліченних зустрічей з родичами і знайомими, краще займіться домашніми справами, щоб викроїти собі час для спокійного відпочинку. Намагайтеся підтримувати у будинку більш строгий порядок. Уникайте марних речей, не накопичуйте них. Чим менше у Вас дрібних, марних предметів, тим легше Ви знайдете необхідну річ у потрібний момент. Стримуйте свою гостинність, не будьте нав’язливі в частуваннях, намагайтеся в усьому дотримуватися міри.
© Гуленко В.В., Молодців А.В. – Введення в соціоніку