А. Уміє швидко схоплювати сутність справ і будувати складні логічні моделі. Вирізняється як великою допитливістю, так і недостатньою терплячістю. Багато мріє і фантазує, характерною для нього фразою є: “А добре було б…”. Отримавши бажане – порівняно швидко щодо нього байдужіє. Йому властива раптова зміна інтересів на інші, більш цікаві і захоплюючі, ідеї. Те, що зроблено, завжди здається незначним з огляду на нові перспективи, від яких відмовитись не можна, а вичерпати – неможливо.
Дуже полюбляє зміни. Спокійне, стабільне життя здається йому чимось нестерпним, у періоди життєвого спокою починає нудьгувати. Виконуючи роботу, часто розраховує на своє вміння імпровізувати і на щасливий випадок.
Може захоплюватися і сам здатний захоплювати інших. Активізує людей на незвичайні проекти, пропонує їм щось цікаве, нерідко першим береться за справу. При спілкуванні полюбляє легкий, жартівливий тон. Має веселу вдачу і компанійський характер. Любить всім подобатися і перебувати у центрі уваги. Проте часто не впевнений, як до нього ставляться інші.
Б. Покладається на власні передчуття і довіряє своїй уяві. Добрий аналітик, йому подобається вивчати складні об’єкти. Часто – ентузіаст, який виявляє інтерес до всього на світі і виступає джерелом натхнення для оточуючих. Не любить виконувати роботу звичайними методами, постійно вишукує нові методи, нові проекти, нові заняття, нестандартні процедури.
Його вирізняє здатність до імпровізації, різносторонній підхід до вирішення проблем. Нерідко він випереджає події. Товариський і рухливий, найменшого поштовху достатньо, щоб він із головою поринув у роботу. Не любить ретельної попередньої підготовки – здебільшого покладається на свою ділову кмітливість та здатність до імпровізації. В роботі не визнає одноманітності. Як тільки робота втрачає форму загадки чи виклику – вона відразу ж втрачає цінність та інтерес.
У будь-якій роботі не приймає загальноприйнятої традиційної системи – йому подобається кидати виклик. Володіє гострим гумором і оптимістичним світоглядом. Може бути непослідовними у своїй увазі до рідних; почуття відповідальності при виконанні рутинних обов’язків його обтяжує.
В. Для ENTP немає нічого більш захоплюючого, ніж світ суспільних відносин, громадських взаємин (Е). Якщо якась справа недостатньо захоплююча, ENTP зробить її такою, адже зовнішній світ зберігає у собі безмежні можливості та причині зв’язки (ТТ). Сприйняте таким чином відбирається здатністю до прийняття об’єктивних рішень (Т), жодне з яких не є остаточним, тому що кожен день приносити із собою щось нове (Р).
Коли ENTP бере участь у роботі, то мало хто знає, чого слід чекати найближчим часом – треба завжди бути насторожі поряд із такою енергійною, творчою, винахідливою людиною. Якщо він зазнає невдачі з першої спроби, то легко переключається на щось інше. Майже завжди жвавий і радісний, є природженим жартівником. Його часто захоплює світ суспільних відносин. Якщо робота недостатньо цікава, то ENTP зробить її захоплюючою, тому що зовнішній світ приховує в собі безмежні можливості і причинні зв’язки. Жодне з його рішень не остаточне, адже кожний день приносить із собою щось нове. Він навряд чи буде надавати великого значення попередньо складеному розкладу і легко переключиться на інший, якщо він видається цікавішим. ENTP завжди дивиться вперед із надією – адже майбутнє дуже багате на хвилюючі можливості.
У колективі жінки-ENTP нерідко демонструють відчуття інтелектуальної переваги, а то й нетерпимість щодо тих, хто не здатен відразу зрозуміти, про що вони говорять. Чоловіки-ENTP здатні самостійно виконувати поставлені завдання, їх високо цінують за ентузіазм й інтелектуальну проникливість. “Вписавшись” у колектив, як чоловіки, так і жінки-ENTP за звичай досягають високого становища. їх вміння охоплювати проблему з усіх боків врівноважує проблемні боки характеру.
Найбільших нарікань викликає їх неприйняття рутини і непрогно-зованість. їхня здатність охоплювати проблему з усіх сторін зрівноважує проблемні сторони їх характеру. Для цього типу весь світ видається великою гральною дошкою, “шахівницею” – і робоче місце є не винятком. І, що дійсно важливо, – це атмосфера виклику, а не кінцевий результат. Як правило, всім ENTP властивий дух суперництва і відчуття власного шляху. У зв’язку з цим вони, швидше, “архітектори”, які формують приблизні плани, що дозволяють людям і справам щодня приймати нову форму. їхній допитливий розум може приголомшити непосвяченого; запитання “чому?” і “чому ні?” не припиняються. Вони можуть відійти від реальності і захопитись обговоренням давно вирішеної проблеми або підняти неприємне питання в неслушний момент.
ENTP – люди ідеї. їхній основний внесок у життя полягає в генеруванні нових ідей. Для них немає більшого задоволення, ніж почати день з одним чи двома задумами, захопити ними когось з оточуючих чи захопитись ними самому, і закінчити день вже з п’ятьма-шістьма ідеями. Зрозуміло, що ENTP беруться за значно більшу кількість справ, ніж здатні завершити, але такий саме такий стиль їм притаманний, – і в цьому їхній внесок. Іншою сильною стороною є здатність вловлювати хід майбутнього та смак до життя. Вони не відділяють життя від наукової фантастики і цим самим впливають на інших, адже їх передбачення розсувають межі звичних речей і уявлень. ENTP відрізняються різноманітністю інтересів. Звична справа для них – займатись кількома проектами одночасно, які, як правило, мало пов’язані між собою. Вони можуть займати одночасно кілька суспільних, громадських постів, і всюди діють енергійно та діловито.
До їх недоліків можна віднести порівняно низьку здатність доводити справу до завершення. Якщо, наприклад, керівник належить до цього типу, то щодня він може приносити із собою нове починання, яке буде перерване другим, а друге – третім, і так далі, що погано впливає на підлеглих, які ніколи не знають, чого очікувати наступного дня. ENTP одержимі масою ідей, але лише малу частину з них пропра-цьовують до кінця. Вони займаються багатьма справами, але лише мала частина їхніх занять приносить очікувані результати. Іноді їм навіть здається, що вони завершили проект, хоча насправді вони його лише обміркували.
Їм також властиві різкі перепади настрою. В одну мить із підприємливих і винахідливих вони можуть перетворитись на пригнічених і невпевнених. їм важче дається робота з конкретними деталями; їм важко примусити себе розпрацьовувати проблему крок за кроком – вони намагаються розрубати вузол одним махом.
© Ігор Каганець. Психологічні аспекти в менеджменті: Типологія Юнга, соціоніка, психоінформатика. Київ – Тернопіль. Видавництво “Мандрівець” – “Port-Royal”, 1997.