ЛІЕ – дитячий психологічний портрет (Овчаров А.О.)

Дитина такого типу завжди захоплена якоюсь справою і віддає йому весь час та енергію. З дитинства любить подорожі і походи, і чим далі, тим це стає привабливіше. Не скаржиться ніколи на втому або на біль від подряпин, ударів і саден.

Любить розповідати детально про свої пригоди, частенько прибріхувавши для значущості і для мальовничості розповіді. За вдачею – це сміливі першопроходці, вони люблять випробовувати себе в різних умовах.

Такі діти завжди зайняті, у них немає часу на щось інше, що не збігається з їх планами. При достатній наполегливості їх можна умовити: вони досить поступливі і не хочуть псувати стосунків з іншими. Через це можуть багато обіцяти і не завжди дотримуватися свого слова, а потім придумують купу переконливих причин для свого виправдання.

Інколи можуть “влипати” в неприємні історії, оскільки страшенно непосидючі, безстрашні і надмірно цікаві.

Казкові персонажі: Тоpопижка і Шурупчик з “Пригод Незнайки”.

РЕКОМЕНДАЦІЇ

Привчайте до дисципліни, ввічливості, до порядку і акуратності, послідовно і методично, але з відчуттям такту, дипломатично. Захоплюйте справою, показуючи її користь і захоплюючись кінцевим результатом. Заставляйте доводити почату справу до кінця, кажучи, що якщо він поспішить, то його покарають тим, що він не піде туди, куди хотів, або його не пустять з’їздити куди-небудь, якщо він про це мріє.

Пояснюйте, що людина має бути сильною і витривалою, уміти себе заставляти робити те, що не хочеться, інакше його не поважатимуть.

Перемикайте його увагу на різні приємні розваги (похід в цирк, на вечір гумору), вчіть його жартувати, не втрачаючи такту і відчуття міри, щоб не образити оточуючих. Заставляйте стежити за здоров’ям, загартовуватися, щоб мати сили долати будь-які труднощі в житті. Пояснюйте, що потрібно стежити за зовнішністю, щоб не втратити прихильність оточуючих, відчувати себе завжди впевненим і підтягнутим. Вчіть його правилам хорошого тону, умінню вчасно уникнути суперечки, щоб не втратити внутрішню рівновагу, не жалкувати згодом про сказане.

Перемикайте його увагу на різні приємні розваги (похід вцирк, на вечір гумору), вчіть його жартувати, не втрачаючи такту і відчуттяміри, щоб не образити оточуючих. Заставляйте стежити за здоров’ям,загартовуватися, щоб мати сили долати будь-які труднощі в житті. Пояснюйте, щопотрібно стежити за зовнішністю, щоб не втратити прихильністьоточуючих, відчувати себе завжди впевненим і підтягнутим. Вчіть йогоправилам хорошого тону, умінню вчасно уникнути суперечки, щоб не втратитивнутрішню рівновагу, не жалкувати згодом про сказане.

© А.Овчаров. Шлях до особистості. Для тих, хто працює з підлітками. – Новосибірськ: РІПЕЛ, 1992.