ЛІЕ – опис по функціях (Гуленко)

1. Р – ділова логіка

Добре бачить можливості нових справ. Знає, як повернути справу так, щоб вона приносила відчутну вигоду. Критикує тих, хто займається, з його погляду, марними теоріями. Заповзятливий і легкий на підйом. Часто захоплюється динамічними видами спорту – походами, туризмом, альпінізмом, бігом і т.п. Не боїться відряджень і переїздів на нові місця. Решуче висуває ділову ініціативу і наполегливо домагається її реалізації. Якщо можливості проекту вичерпані, швидко переключається на новий напрямок. Вміє поводитися з фінансами. Свої кошти прагне тримати в обороті, граючи на різниці цін. Зосереджує у своїх руках основні важелі матеріальної зацікавленості.

2. Т – інтуїція часу

Інтуїтивно уловлює основні тенденції часу. Не боїться йти на ризик, покладаючись на свою інтуїцію. Завжди працює на випередження, тому що знає, що завтра буде пізно. Одним з перших бере на озброєння нові технології й організаційні форми. У думках постійно звертається до минулого, аналізуючи минулі події і витягаючи з них уроки на майбутнє. Аналізуючи в час, намагається відшукати основні закономірності долі. Його цікавлять незвичайні, загадкові явища. Намагається перевірити їх, знайти їм логічне обґрунтування.

3. Е – етика емоцій

Оптиміст, не сумує ні при яких обставинах. Життєві потрясіння його тільки загартовують, роблять більш упевненим у собі. Любить сміятися, веселити людей. Вступає в контакт, задіваючи співрозмовника жартівливою реплікою. Його гумор часто лукавий – містить у собі натяк, двозначність. Легко йде на суперечку, особливо коли йому кидають виклик. У суперечці часто іронічний, висміює погляди опонента. Його дратівливість і запальність часто неприємні оточуючим. Однак сам він цього не розуміє, вважає, що просто обмінювався думками.

4. S – сенсорика відчуттів

Може жити і працювати в умовах дискомфорту, відсутності зручностей. Природа його звичайно наділяє витривалістю і здоров’ям. Не вимогливий до їжі й оформлення житла. Його мало хвилює зовнішній вигляд. Має схильність довго ходити в одному одязі. Наряджається лише тоді, коли від цього залежать його відносини з оточуючими. Добре ставиться до тих, хто звільняє його від необхідності піклуватися про побут і повсякденні дріб’язки. Не любить людей, що прикриваються своєю слабкістю і хворобами. Поводиться безтурботно, а часом і легковажно на природі. У нього бувають крайності у відношенні до шкідливих звичок: то бравує ними, то активно бореться проти них. Ті ж крайності зустрічаються й у сексуальному житті.

5. R – етика відносин

З людьми спілкується демократично, на близькій психологічній дистанції. Настроїний на позитивне відношення і дружелюбність на своїй території. Його розслаблює атмосфера теплого, щиросердечного спілкування, розбіжності з ним треба улагоджувати в неформальній обстановці, завіривши його у своєму доброму ставленні. Має потребу в надійних, стабільних людських відносинах. Через невміння відразу розпізнати фальш, може дозволити втягти себе в авантюру. Цінує надійних, перевірених часом друзів. Побоюється своєї неуважності до оточуючих її людей. Зіпсувавши з ким-небудь відносини, шукає, як залагодити свою провину. При цьому робить подарунки або виявляє конкретну турботу до партнера.

6. F – силова сенсорика

Активізується в екстремальних ситуаціях. Уміє постояти за себе. Відкидає емоційний пресинг, У ньому живе бажання керувати, домагатися поставлених цілей, використовуючи для цього інших людей. Однак добре керує лише тими, хто є його однодумцями. У хвилини емоційного підйому почуває себе сильною особистістю, якій підвладні будь-які задачі. Але якщо не знаходить емоційної підтримки, то бойовий настрій швидко проходить. Сміливий романтик. Йому подобається радість змагання. Азартний і наполегливий, якщо йому пручаються. Любить кидати виклик. Спокійне, неемоційне життя його розм’якшує, робить незграбним і смішним.

7. L – структурна логіка

Не додає особливого значення строгому порядкові навколо себе. Серед розкиданих речей завжди знайде те, що йому потрібно. Прагне стежити за виконавчою дисципліною і дотриманням складених планів. Однак регламентація і контроль за процесом у нього неефективні. Впертий у своєму розумінні ситуації або проблеми. Прогнозує розвиток занадто механистично, через що його райдужні плани часто терплять крах. Буває або прихильником строгої системності, виводячи всі наслідки з однієї і тієї ж схеми, або, навпаки, взагалі не структурує інформацію, подаючи її в довільній, випадковій послідовності.

8. I – інтуїція можливостей

Важко переносить безвихідність і безперспективність. Із задоволенням займається якою-небудь діяльністю лише тоді, коли упевнений в її успіху. Любить випробувати себе в різних видах діяльності. Тому часто змінює захоплення, професії, місця роботи і т.д., поки не знайде те, що йому потрібно. Цікавий. Нерідко поводиться усупереч чеканням. Йому подобається експериментувати, йти непроторенним шляхом, виступати в ролі винахідника. Цілком віддається улюбленій справі. Марнолюбний. Якщо його здібності не цінуються, схильний протиставляти себе навколишнім.

© Гуленко В.В., Молодців А.В. – Введення в соціоніку