1. I – інтуїція можливостей
Має прекрасну інтуїцію на людей. По окремих фразах, інтонації, міміці, особливостям вчинків відтворює внутрішню мотивацію людини. Легко здогадується, чого той домагається. Швидко навчається, тому що вміє схопити суть проблеми. У нього добре розвита фантазія: придумує історії, будує образи, цікаві сюжети. Тягнеться до талановитих і незвичайних особистостей. Уміє заохочувати і надихати людей, роблячи їм компліменти, змальовуючи райдужні перспективи. Пропонує різні варіанти рішення однієї і тієї ж проблеми. Йому нестерпно займатися одноманітною роботою. Повторюваність, що породжує нудьгу, його сильно гнітить.
2. R – етика відносин
Як ніхто іншої розбирається в логіці людських відносин, особливо йому зрозумілі причини ускладнень і труднощів у любові і дружбі. Йому легше зберегти налагоджені відносини, ніж відновити ті, що розірвалися. Чуйно реагує на антипатії. Чарівний і товариський. Зуміє вибудувати систему відносин з будь-якою людиною, аби він був йому цікавий. Розуміє, з ким на якій дистанції треба спілкуватися, хоча і не завжди її витримує. Знає, що треба робити, щоб підтримувати в колективі сприятливу психологічну атмосферу. Радить, як спілкуватися з людиною, щоб стати їй необхідним.
3. F – силова сенсорика
В екстремальних ситуаціях мобілізується і діє досить рішуче. Дає відсіч будь-яким зазіханням. Не може не відповісти на спроби диктату, силовий натиск. Дуже незалежний сам і не стане примушувати кого-небудь іншого. Йому часом не вистачає волі, щоб узяти себе в руки і виконувати те, що потребує негайного рішення. Не боїться виступити проти переважаючої сили. Може піти до начальника будь-якого рангу і зажадати рішення свого питання. Має звичку першим зачіпати суперника. Вплутавши в суперечку, активно, а часом і агресивно, відстоює свою думку. Страждає через свою збудливість і нестриманість. З цієї причини йому буває важко зняти напругу в плечовій частині корпуса.
4. L – структурна логіка
Не може ефективно працювати в рамках твердої системи з багатьма обмеженнями. Дуже не любить, коли контролюють систему його відносин з оточуючими. Не стане вникати в подробиці якої-небудь інформації, намагається зрозуміти лише загальний напрямок. Через те що не завжди вислухує людей до кінця, залишає враження недорозуміння. Допускає суб’єктивні помилки у формулюванні логічних висновків і прийнятті рішень. Ігнорує ту сторону фактичного положення, що суперечить його власним уявленням. Йому з трудом дається кропітка робота лічильно-оформлювального характеру. Мобілізується в таких випадках лише для того, щоб не залишити про себе поганого враження і не нашкодити відносинам.
5. S – сенсорика відчуттів
По-справжньому розслаблюється лише в цілком комфортній обстановці, коли можна почувати себе як вдома і не турбуватися про наслідки. Йому потрібні великі дози приємних відчуттів. Велику роль у його житті грають задоволення. Дуже любить, коли його оточують затишок і турбота. Через свій потяг до розваг часом робить враження поверхневої, безтурботної людини. Приділяючи надмірну увагу солодкому життю, може прийти до трагічного кінця. Сам про себе піклується мало. Однак фізичний і моральний дискомфорт сильно підривають його здоров’я. Шукає шляхи до легкого, не обтяженого боротьбою за життя існування.
6. Р – ділова логіка
Його настрій залежить від характеру виконуваної роботи. Якщо вона йому нецікава або ж здається марною, то його настрій сильно погіршується. З цієї ж причини не схильний до регулярного ведення побуту і домашнього господарства. Має схильність до авантюризму. Любить попадати в незвичайні ситуації, робити несподівані вчинки. Таким чином повертає собі смак до життя. У нього немає прагматизму й ощадливості. Якщо щось організує, то робить це для душі, а не заради прибутку. Краща нагорода за його працю – це замилування і позитивні емоції. Велике місце в його житті займає гра – з’єднання приємного з корисним. Прагне роботу або процес навчання перевести в ігрові форми.
7. Т – інтуїція часу
Прагне контролювати витрачений навколишніми час . Не терпить людей, що діють неоперативно або марнують дорогоцінний час. Своїм же часом керувати не вміє. Схильний до частих запізнень. Розповідаючи про що-небудь, дотримується своїх асоціацій, викладає інформацію некомпактно, а тому не укладається у відведений час. Для нього дуже важливо відслідковувати безперервний розвиток ситуації. Без надії і позитивних змін у нього опускаються руки. Довірливо ставиться до скоростиглих обіцянок, хоча і розуміє, що для серйозних змін потрібен час. Сам довготерпінням не відрізняється. Якщо його спроби переломити долю провалюються, то поступово скоряється з нею як з тим, що неможливо змінити.
8. Е – етика емоцій
Уміє виявити ініціативу, надихаючи людей на справу. Але коли бажання пропадає, прагне знайти людей, що доробили б це без його прямої участі. Усередині його обурюють суперечливі переживання і сумні думки. Щоб розрадитися, іде в роботу. При цьому погано почуває міру – схильний перенапружуватися. У спілкуванні емоційний, безпосередній і трохи наївний. Однак ці якості допомагають йому домагатися успіху в, здавалося б, безнадійній або дуже важкій справі. У гарному настрої оперативно вирішує поточні побутові або робочі ускладнення. Швидко знайде, чим замінити відсутню річ або ж як узагалі без неї обійтися.
© Гуленко В.В., Молодців А.В. – Введення в соціоніку