ІЕЕ – загальний психологічний портрет (Гуленко)

Зовнішні ознаки

Цей тип особистості, мабуть, самий важкий для ідентифікації по зовнішніх ознаках на відстані. Яскраво вираженими прикметами особи не володіє. Якщо в нього посилений етичний компонент, то рухи і хода швидкі, рвучкі. Руки при цьому в нього часто вільно розгойдуються, як на прив’язі. Риси особи в основному пропорційні, часто округлі. Іноді зустрічаються великі, африканського типу губи. В усьому вигляді часом бачиться африканське походження цього соціотипу, у жилах якого тече гаряча кров південних пращурів. Якщо ж посилений інтуїтивний компонент, то рухи уповільнені, спокійні, без ривків. Фігура частіше витягнута, худа. У чоловіків – довготелеса. Ступні ніг ставить під час ходьби носками сильно назовні, що підсилює враження ірраціональності ходи. У ІЕЕ, як у всіх представників четвертої квадри, рідко зустрічаються витягнуті вперед, що далеко відстоять від площини обличчя носи. Більш показовий стиль одягу ІЕЕ, особливо в жінок. У них завжди відчувається легка недбалість, незавершеність, відсутність строгості. Це романтичний і легкий стиль. В одязі, як і у всьому вигляді ІЕЕ, присутня деяка театральність або карнавальність. В етичного варіанта ІЕЕ – “стріляючі” очі, грайливість, що сприймається дуже природно. В інтуїтивного, коли не спілкується, часто написано подив на обличчі, саме обличчя злегка піднімається нагору.

Манера спілкування

Дуже легко ідентифікувати ІЕЕ по його манері спілкування. Якщо мова йде про чоловіка, то це – стиль Дон Жуана, який досить легко завойовує жіночі серця м’якими, увічливими манерами, своїм умінням робити компліменти і ненав’язливим, гнучким залицянням. Жінка ІЕЕ з тієї ж причини, особливо якщо посилено етику, часто сприймається як вітряна і легкодоступна, провокуюча чоловіків на активні спроби. Однак видає зненацька рішучу відсіч, аж до рукоприкладства, якщо справа приймає серйозний оборот. Для манери спілкування ІЕЕ характерні безпосередність і емоційність. Уміє знайти підхід практично до будь-якої людини. Дуже зручний у спілкуванні, приємний співрозмовник. Допомагає людям своїми радами про те, як викрутитися зі скрутного етичного становища. Уселяє надію фразами типу: “Буде всі добре”, “Усе ще попереду”, “Немає безвихідних положень” і т.п. Логічним типам особистості ця манера спілкування може показатися сумбурною, поверхневою. Однак, з іншого боку, саме завдяки тому, що не утруднює себе глибоким вивченням деталей, ІЕЕ здатний легко освоювати нові області знань, опановуючи найцікавіше в цікавій для нього сфері. Через свою тягу до красивого життя цей соціотип дуже часто зустрічається у великих містах, де багато можливостей для безтурботного проведення часу і розваг.

Особливості поведінки

Маючи можливість спостерігати ІЕЕ протягом тривалого часу, легко встановити найхарактернішу рису його поводження – вміння створити навколо собі своє коло близьких знайомих, у центрі уваги якого він знаходиться. Причому потрібні ІЕЕ відносини в цій групі людей він формує ненав’язливо, м’яко, з почуттям такту. Думку оточуючих його людей дуже цінує. Активно відстоює їх у тому випадку, якщо хто-небудь ставить під сумнів їхні здатності, лає, ображає. Для ІЕЕ характерна вольова мобілізація в екстремальних ситуаціях. Коли навколо паніка, ІЕЕ активізується, стає рішучим, може взяти командування у свої руки, якщо поруч не виявляється більш вольового типу особистості. У звичайних умовах досить розхлябаний, йому не дається кропітке виконання монотонної роботи. Глибоке пророблення конкретних питань для нього нудне. Довідавшись найцікавіше в одній сфері, переключається на іншу. Часто змінює захоплення. Погано оформляє документацію: звіти, довідки, таблиці. Ретельно стежить за своїм зовнішнім виглядом. Щораз наряджається як при виході на сцену. У поводженні схильний до авантюризму, непродуманих заходів, експромту. Тільки ІЕЕ може під впливом бажання, яке його охопило, сісти на потяг і виїхати в невідомому напрямку з одною тільки метою – розвіятися. Любить витратити деяку суму грошей на свої примхи. Людина цього типу схильна гуляти в ресторанах напоказ. Часто вважає своїм призначенням “красиве життя”, не обтяжене нудними повсякденними турботами. З віком це, звичайно, може пройти.

Рекомендації

Сильною стороною Вашої особистості є добре розвита інтуїція, що дозволяє Вам безпомилково визначати приховані можливості і здібності інших людей. Ваша проникливість особливо гостро відзначає негативні задатки в людях. Більше довіряйте своєму першому враженню, тому що Ваша доброта і поблажливість можуть змусити Вас трохи ідеалізувати людей при більш близькому знайомстві.

Ви умієте виявляти чуйність і увагу до оточуючих, намагаєтеся допомогти їм розібратися в особистих проблемах, зробити їм приємне. Помічаючи таланти і достоїнства людей, Ви робите їм вдалі компліменти, намагаючись тим самим підняти самооцінку кожного, поліпшити його настрій, а також уселити впевненість у досягненні бажаного результату.

Іншою Вашою сильною рисою є уміння встановлювати з людьми теплі, довірливі відносини, що розташовує їх до відвертості. Цю відвертість Ви намагаєтеся ужити їм на благо – допомогти своїми дипломатичними радами виплутатися з важких життєвих ситуацій, уникнути глузувань і поспішних рішень, про які довелося б пошкодувати в майбутньому. З іншого боку, якщо людина не виправдала Вашої довіри або викликала антипатію, Ви встановлюєте між ним і собою невидимий бар’єр і намагаєтеся віддалитися від нього. Ваші антипатії бувають так само сильні, як і симпатії. Але найчастіше Ви вміло підтримуєте з людьми гармонічні і рівні відносини. Ви – відмінний дипломат.

Вашою слабкою стороною є невміння змусити себе довго займатися кропіткою роботою, дотримуватися встановлених правил і регламенту, ретельно вести документацію, докладно проробляти деталі, працювати в тісноті, при великому скупченні людей, а також “поважати” ієрархію незалежно від індивідуальних якостей начальства. Вам важко дається безсторонній логічний аналіз, відділення головного від другорядного, через що Ви схильні потопати в нескінченних справах і зміні захоплень. Вам також важко правильно розподілити свій час, що веде в кінцевому рахунку до фізичної і нервової перевтоми і незадоволеності життям.

Вам можна рекомендувати наступне: виробіть гнучкий, але чіткий розпорядок дня і намагайтеся його дотримувати. Плануючи справи на завтра, обов’язково визначайте важливість кожної з них. Довіряючи своїй спостережливості, пам’ятайте, що вона у Вас поширюється лише на людей, а в діловій сфері прислухайтеся до рад професіоналів, інакше неминучі обвинувачення у верхоглядстві. Більше і читайте, аналізуючи прочитане, записуйте найбільш важливі правила і положення. Пам’ятайте, на одній імпровізації і загальному уявленні в епоху НТР далеко не просунешся.

Іншою Вашою проблемою є недостатньо розвита сила волі, невміння тримати себе в руках при будь-яких обставинах. Ви часто коливаєтеся при прийнятті важливих рішень, а несподівані спалахи агресивності можуть зіпсувати Ваші відносини з людьми. Хоча Ваша сміливість і рішучість в екстремальних ситуаціях часто виручає Вас, але в спокійному стані Ви періодично відчуваєте апатію, Ваш тонус падає.

Виховуйте в собі стриманість і послідовність, змушуйте себе робити усе більш ретельно і намагайтеся доводити розпочату роботу до кінця. Намагайтеся не давити на оточуючих без явної на те підстави, пропонуючи нав’язливі ради, вимагаючи від них негайного виконання чого б те не було. Намагайтеся керувати своїми емоціями. Вам дуже корисні заняття аутотренінгом.

Якщо почуваєте, що конфлікт неминучий, намагайтеся негайно припинити спілкування, щоб не шкодувати згодом про сказане або зроблене. Не нервуйте по дрібницях, не зосереджуйтеся на своїх переживаннях, тому що це може негативно позначитися на Вашому здоров’ї.

© Гуленко В.В., Молодців А.В. – Введення в соціоніку