Вже у ранньому дитинстві проявляє гордість і незалежність в думках і вчинках. Не завжди знаходить спільну мову з однолітками, може замикатися в собі, демонструвати відстороненість. Одночасно прагне і привертати до себе увагу оригінальними витівками, химерністю в словах, жестах, манері спілкування з іншими дітьми.
Проявляє тягу до різних мистецтв – декламації віршів, співу, танців. Часто вдало копіює своїх знайомих, уміє показати смішну сторону в поведінці інших.
Може різко міняти свій емоційний стан – від бурхливих ридань і сліз до нестримної радості або, навпаки, чорної меланхолії.
Неpозбірливий в їді – може вживати несумісні продукти (на зразок огірка з молоком і тому подібне), що часто призводить до розладів або виробляє інші шкідливі для здоров’я звички.
Казковий персонаж: Пьеро з “Золотого ключика”.
РЕКОМЕНДАЦІЇ
Поводьтеся з дитям ласкаво, тактовно, хваліть його за добрезроблену роботу. Не прагніть його підганяти або грубо заставляти щось зробити.Реакція може бути протилежна. Краще терпляче поясніть йому, навіщо це потрібнозробити, що без його допомоги неможливо впоратися, тому потрібно проявитиактивність, прискорити процес роботи. Його можна стимулювати невеликими подарункамиі обіцянками купити бажану річ. Можна присоромити за те, що не виконуєпрохання, ставлячи в приклад інших. Говоріть про те, що бути ледачим, неохайним,безвільним, незібpаним – некpасиво. За це його не любитимуть і не поважатимуть,а крім того, він не отримає того, що хоче.Спокійно, але наполегливо і методично привчайте йогодо дотримання всіх необхідних правил і виконання нецікавої роботи, залучаючи донеї власним прикладом. При цьому не забувайте часто доставляти йому маленькірадощі і задоволення, заохочуючи його діяльність. Поясніть, що все потрібноробити своєчасно, щоб уникнути багатьох неприємностей і несподіванок, щодотримуючись порядку жити легко і приємніше.
© А.Овчаров. Шлях до особистості. Для тих, хто працює з підлітками. – Новосибірськ: РІПЕЛ, 1992.