ЕІЕ – опис по функціях (Гуленко)

1. Е – етика емоцій

Володіє широким набором емоційних станів. Драматичні емоції швидко переходять у комічні або переплітаються з ними. При сторонніх же може поводитися спокійно і з достоїнством. Наділений даром емоційного співчуття – емпатії. Переживає емоції іншої людини як свої власні. Переповнення негативними емоціями нерідко призводить до психічних зривів. Виразний у міміці, жестах, погляді, інтонаціях і інших емоційних сигналах. Гарний актор або оратор. Постійно перевтілюється в який-небудь образ. Близьким людям буває важко винести його емоційний напір. Постійно загострює ситуацію, нагнітає емоційну напругу. Йому не дано знайти умиротворення і щиросердечний спокій.

2. Т – інтуїція часу

Добре розуміє розвиток ситуації в часі. Передчуваючи тривожну ситуацію, готується до неї заздалегідь – продумує запасні варіанти. Попереджає людей про загрожуючу їм небезпеку. Він постійно коливається і в чому сумнівається. Йому буває нелегко прийняти важливе рішення. Однак після того як рішення прийняте, уже не передумає і не поверне назад. Його світогляд з часом може помінятися на діаметрально протилежний. Внутрішньо дуже суперечливий. Уловлює фальш і невідповідність між словами і реальним поводженням людей. Звичайно цікавиться темами, пов’язаними з долею й іншими загадковими явищами. Любить усамітнюватися і міркувати про сенс життя, минуле і майбутнє. Усі проблеми розглядає з глобальної, філософської точки зору.

3. Р – ділова логіка

Змушує себе займатися справою, що приносить конкретну користь. При цьому виконує роботу якісно, не любить переробляти. Йому подобається переборювати себе, освоюючи важкі технології. По темпераменті нетерплячий і непосидющий. Довге сидіння на місці приводить до м’язових болів. Йому важко розслабитися навіть у під час сну. Нерідко має організаторські здібності. Однак тривала ділова активність сильно виснажує його. Роздає людям багато дрібних доручень, тому не встигає за усім устежити і нервує. Йому важко працювати при свідках. Будь-які швидкі рухи і різкі звуки його дратують. Однак помірне звукове тло підвищує його працездатність.

4. S – сенсорика відчуттів

Боїться хвороб і фізичних страждань. З трудом рятується від шкідливих звичок. У сексуальній сфері нерідко відрізняється крайнощами: від байдужості до перекрученості. Велику увагу приділяє своєму зовнішньому вигляду. Вдягається або підкреслено по-чудернацьки й аристократично, або зовсім просто. Естетика зовнішності доставляє йому багато радості або смутку. У харчуванні перебірливий, схильний до сполучення продуктів із протилежними смаками. Однак буває і зовсім невибагливий у їжі, аби вона подавалася регулярно. Ставлення до себе оцінює за бажанням людей піклуватися про нього, терпіти його дивні смаки і звички. Не любить, щоб до нього доторкалися. Погано себе почуває в замкнутому просторі.

5. L – структурна логіка

Має потребу в організованості і порядку навколо себе. Від цього залежить його фізичне самопочуття. Його розслаблюють повільні, скрупульозні справи, що вимагають зосередженості. Життя по строгій системі йде йому на користь. Неясності, непередбачуваності, постійна зміна розпорядку гнітять його здоров’я, тверду опору. Добре уловлює найменші відхилення від звичної схеми подій. Однак у своїх логічних висновках досить суб’єктивний. Його узагальнення нерідко бувають однобічні. Йому подобається логіка системи. Прагне усі упорядкувати, обмежити розумними, з його погляду, рамками і правилами. Однак для себе робить виключення.

6. F – силова сенсорика

Бурхливо протестує проти сили і брутальності. Налаштований на винятково ввічливе і попереджувальне ставлення. У стані афекту ні перед чим не зупиниться. Його власна сила різко зростає в екстремальній ситуації (паніка, плутанина). У цьому випадку поводиться впевнено і рішуче. У той же час беззахисний проти сили, якщо емоційно і душевно зломлений. Сприймає в такій ситуації покірність долі як неминучість. З істеричного стану його може вивести тільки раптова сила. Зненацька нанесений удар його “протвережує”. Щоб придушити некеровані емоції, потребує допомоги з боку.

7. R – етика відносин

Не упевнений у міцності відносин, що його зв’язують з іншими людьми. Шукає постійних словесних і інших підтверджень почуттів. Дуже ревниво ставиться до суперників. Добре прогнозує розвиток відносин у часі. Критик і викривач удач. Сам буває або вірним і відданим партнером, або вітряним донжуаном. Його слабке місце – надійність відносин з людьми, яким довірився. Тих, хто його один раз підвів, не пробачає. Дуже уразливий і злопам’ятний. Від людей воліє триматися на відстані. Сильно занижує власну оцінку в очах навколишніх. Інша його крайність у відносинах – нав’язливість і самозамилування.

8. I – інтуїція можливостей

У справі виявляє найнесподіваніші таланти і здібності. Дуже хоче, щоб його старання і досягнення хвалили. Тяжіє до нестандартних, що іноді шокують, формами поводження. Уміє використовувати здібності людей у справі, розподіляючи ролі в групі. Часто гарний педагог і вихователь колективу. Особистість формує в кропіткій праці. Хоче принести користь усьому людству, часткове рішення проблем його не влаштовує. Нерідко займає безкомпромісну позицію, здавалося б, по дрібному або другорядному питанню. Шукає найскладніші справи, які його захоплюють. Однак дуже переживає, якщо його критикують, тому що сприймає це як крах своїх ідеалів. Для нього характерне почуття власної неповноцінності, що може компенсуватися демонстративною манерою поводження.

© Гуленко В.В., Молодців А.В. – Введення в соціоніку