ЕІЕ – загальний психологічний портрет (Гуленко)

Зовнішні ознаки

Належність людини до даного соціотипу найлегше визначається по обличчю і манері триматися. Перш за все звертають на себе увагу сумні, важкі очі. Якщо ще при цьому посилений етичний компонент, то в них добре помітний блиск одержимості, що видає сильний внутрішній емоційний накал. Фігура у ЕІЕ найчастіше худорлява, руки і ноги тонкі. Хода – тим швидша, – чим сильніше виражена емоційність. ЕІЕ в етичному варіанті ¬- люди дуже верткі, рухливі. При цьому для них характерна погана координація рухів, може навіть скластися враження, що вони навмисно “випендрюються”. Одна з найбільш характерних деталей обличчя – досить великий, частіше прямий і гострий ніс. Кирпатих серед представників цього соціотипу ми не зустрічали жодного разу. Для ЕІЕ характерна деяка величавість у вигляді, навіть зарозумілість. Таке враження створюється через те, що голову тримає високо, погляд спрямований поверх голови, за людину.

Одяг ЕІЕ часто буває дисгармонійною. Як правило, невдало підбирає предмети туалету один до одного. Прикраси можуть не поєднуватися із загальним стилем одягу. Часто присутній якась одна деталь, яка впадає в очі і погано в’яжеться із зовнішнім виглядом в цілому. Причому, взята окремо, вона виглядає цілком нормально. Знаючи це, ЕІЕ прискіпливо ставиться до своєї зовнішності і не любить, коли її оцінюють.

Манера спілкування

ЕІЕ в спілкуванні тяжіє до компанії, де проявляються позитивні емоції, звучать дотепні жарти або анекдоти. Дуже любить посміятися, емоційно розрядитися. Його власні емоції носять бурхливий, драматичний характер. Намагається всіляко стримувати себе, але зовсім несподівано для оточуючих може зірватися, вискочити, звернути на себе увагу. У бесідах часто попереджає співрозмовника про можливі небезпеки. Схильний драматизувати події, світ бачить в темних тонах. Його мова часто наповнена пафосом, іноді говорить з придихом на манер артистки Тетяни Дороніної. У спілкуванні буває досить нав’язливий, пристає з розмовами, коментує події. Не може не висловити своєї думки про партнера. Люди цього типу можуть вести діалоги самі з собою, вимовляють іноді промови в транспорті (при надмірному розвитку емоційного компоненту). Люди такого типу володіють великою ораторською майстерністю, вміють “красиво” говорити. Крім драматичних емоцій в мові присутній іноді їдкий гумор, сарказм з відтінком єхидства. Уміло поєднуючи гумор з трагедією, вибудовують напружені, захоплюючі сюжети. Вірять тільки тій інформації, яка де-небудь офіційно опублікована. Неофіційним ідей і теорій не довіряють. Приділяють увагу пліткам, люблять обговорювати пікантні подробиці особистого життя інших людей. Люблять фантазувати, довго розвивати одну тему. Вміють переконувати оточуючих у своїй правоті. Створені ними проекти носять завжди глобальний характер, хоча і починаються з дрібниці. Схильні робити “з мухи слона”.

Особливості поведінки

Одна з найбільш характерних особливостей поведінки ЕІЕ, що дозволяє впевнено ідентифікувати цей соціотип, – ставлення до людей в залежності від їх положення в ієрархії влади. Якщо людина стоїть нижче його по службовому становищу, то ставлення до неї прохолодно-зневажливе. До вищих начальників проявляє шанобливе ставлення. Вірить в авторитети, поважає принцип “вождизму”. Підкреслює унікальність ідеї, якою одержимий. Інша особливість поведінки, властива всім ЕІЕ, полягає в тому, що вони не можуть працювати поруч з кимось, на очах у інших. Тому схильні давати людям усілякі доручення, щоб відправити їх в інше місце. Манери поведінки ЕІЕ, особливо у інтуїтивного підтипу, можуть бути досить своєрідні з точки зору їх відповідності сьогоднішнім нормам. Поводиться деколи так, наче людина з минулого століття. У цих манерах є щось дворянське, аристократичне. Налаштований на виключно ввічливе, коректне звернення, без грубості і підганянь. Легко береться за вирішення найважчих, здавалося б, проблем. Наприклад, вивчення кількох іноземних мов в короткий термін. Своєю поведінкою вказує умовність бар’єрів, що обмежують можливості людини. Так, Георгій Лозанов придумав метод інтенсивного вивчення іноземних мов за короткий час. Іноді буває схильний до містики, незвичайних, загадкових явищ, передрікань, екзотичних релігій і т.і. Любить усамітнюватися і міркувати про сенс життя, про місце і роль людини в ньому.

Рекомендації

Найбільш розвиненою стороною Вашої особистості є здатність відчувати сильні почуття і емоції. Ви – людина зі складним духовним світом, повним контрастів і протиріч. Заради справжніх, глибоких почуттів Ви можете пожертвувати багато чим.

Властива Вам поетичність натури дозволяє висловити пережиті Вами почуття в образній формі, часто драматичній, іноді трагікомічній. Ви можете мати талант оратора, вміти запалити промовою велику кількість людей, навіть якщо ви про це і не підозрюєте.

Вас можна назвати людиною далекоглядною і завбачливою. Ви добре відчуваєте назрівання кризи в розвитку подій і вмієте вжити заходів заздалегідь, щоб уникнути її. Оточуючих Ви також прагнете попередити про можливі неприємності, які загрожують їм. У цьому проявляється загальне гуманітарне спрямування Вашої особистості. Ви – людина досить принципова, не прощаєте несправедливих образ і принижень. Заради цього, все обмірковуєте і зважуєте. Ви здатні вжити найрішучіших заходів. Однак в деяких випадках Ваша принциповість може бути негнучкою, а рішучість надмірною. Прагніть проявляти стриманість в екстремальних ситуаціях, приймати рішення в спокійному стані.

Ваша основна проблема – невміння уникати ситуацій, що приносять страждання і неприємні відчуття. Вам не завжди легко вписуватися в нову спільноту, уникати неприємного спілкування з нецікавими людьми. Ви виявляєте невпевненість у своєму смаку, невміння правильно простежити за своїм здоров’ям.

Для Вас характерно невміння знайти внутрішню рівновагу з самим собою. Уникайте зайвої драматизації подій. Розряджайте накопичені емоції в художній творчості, в самодіяльності: співі, грі на музичних інструментах, театральному мистецтві та т.д.

Не прагніть справити враження за будь-яку ціну. Від цього можуть постраждати Ваші інтереси або здоров’я. Одягайтеся відповідно до погоди, притримуйтесь послідовності в прийомі страв, надавайте перевагу здоровій їжі. Намагайтеся, щоб Ваш образ і стиль одягу відповідали конкретній обстановці.

Не будьте так недовірливі до компліментів і оцінки Вашої зовнішності. Не шукайте в цьому підступу. Щоб болісно не сприймати підвищений інтерес до себе, тренуйтеся працювати відкрито, на людях. Більше довіряйте людям, не думайте, що вони бажають Вам поганого.

Ще одна Ваша проблема – це не завжди успішний прояв своїх ділових якостей, бажання показати себе заповзятливою, активною людиною. Не перебільшуйте значущість своєї ділової ініціативи. Завжди ставте собі запитання, наскільки реальними є Ваші заклики до дії, чи можуть вони призвести до конкретних позитивних результатів. Долайте в собі небажання рахуватися з повсякденними конкретними справами, в тому числі домашніми. Конкретніше формулюйте свої проблеми, не будьте нав’язливими по відношенню до інших людей.

Ваше спілкування з людьми може бути ускладнене також через прояви зайвої офіційності. Уникайте зарозумілості, будьте більш демократичні і прості з людьми, не зловживайте іронією і глузуванням. Ваша схильність до сарказму може образити людей і відвернути їх від Вас.

© Гуленко В.В., Молодців А.В. – Введення в соціоніку