Соціонічні квадри

Квадра — це об’єднання з чотирьох соціотипів, пов’язаних однаковим поглядом на світ і схожими життєвими цінностями. Завдяки цьому всередині квадри між усіма її представниками існує високий ступінь внутрішньої комфортності у спілкуванні та панує згода щодо комунікативних пріоритетів. Маючи різні соціально-психологічні пріоритети, в суспільстві квадри виконують історично різні місії.

Альфа квадра (І)

Перша квадра (альфа) — це ПРОСВІТИТЕЛІ, які створюють і поширюють у суспільстві принципово нові ідеї соціального розвитку. До квадри Просвітителів відносяться Шукач (ІЛЕ), Аналітик (ЛІІ), Ентузіаст (ЕСЕ) і Посередник (СЕІ). Основні ознаки цієї квадри — демократизм (відкритість, плюралізм, переважання горизонтальних управлінських зв’язків) і дискутивність (дорадчивість, відсутність силового компоненту в прийнятті рішень).

Представники першої квадри цінують нові можливості і теорії, натхнення, радість і турботу про комфорт. У цій квадрі засуджується стереотипність мислення — вітається уміння мислити творчо, фантазувати. Нова і несподівана інформація тут завжди сприймається з цікавістю. Вітаються всякого роду революційні перетворення, особливо якщо вони сприятливо відбиваються на житті суспільства, відбувається злам всього віджилого, застарілого, приреченого на вимирання.

У першій квадрі не люблять обмежень у часі, не визнають тимчасових рамок, воліють вести розмірений, спокійний, філосовский споглядальний спосіб життя. Крім того, не люблять моральних обмежень, не терплять, коли їх втискують в жорсткі рамки заповідей, кодексів і правил. Намагаються приймати життя легко і не люблять ускладнювати його проблемами. Прагнуть уникати, зводити до мінімуму негативні емоції і переживання. Тут не прийнято приховувати свої почуття, не прийнято їх соромитися. Цінується уміння отримувати максимум задоволення від життя. Естетика і комфорт найвищого рівня, вишуканість насолод, задоволень і всіляких приємних відчуттів, щастя та спокій сімейного вогнища, здоров’я та щастя близьких — це ті радощі, які може подарувати життя.

Бета квадра (ІІ)

Друга квадра (бета) — це РЕВОЛЮЦІОНЕРИ, які перетворюють початкову концепцію в закінчену ідеологію і впроваджують нові порядки, створюючи відповідні їм організаційні структури. У цю квадру входять Наставник (ЕІЕ), ​​Маршал (СЛЕ), ​​Інспектор (ЛСІ) і Лірик (ІЕІ). Основні ознаки цієї жорсткої квадри — аристократизм (закритість, переважання вертикальних, ієрархічних, управлінських зв’язків) і резолютивність (рішучість, переважання вольових методів).

Тут цінується вміння не допускати слабкості, проявляти стійкість у боротьбі з нестатками, здатність протистояти більшій силі і цим завойовувати своє право на повагу і авторитет. У другій квадрі соромно бути слабким! Це спільнота обраних, сильних людей, що нехтують біль, вихваляють витривалість і стійкість, відповідальних за свої слова і вчинки. Вони оспівують божевілля хоробрих і романтику боротьби, надаючи їй заряд бадьорості, ентузіазму, святковості, наснаги, емоційного підйому.

Представники другої квадри краще ніж будь-хто усвідомлюють «значимість поточного моменту», прагнуть не допустити зроблених кимось колись помилок, або прорахунків, які могли б у певний момент виявитися фатальними. Вірять у долю і вище призначення. Вони налаштовані на боротьбу і готові долати перешкоди і труднощі в ім’я майбутнього, справедливості, загального щастя, відзначаються зневагою до дріб’язковим обивательським «радощів», ​​відмовою від міщанських, дрібнобуржуазних задоволень. До старості років вони зберігають юнацький запал, енергію, бадьорість і молодість душі.

Гамма квадра (III)

Третя квадра (гамма) — це РЕФОРМАТОРИ, які через критику допущених помилок знімають суперечності, що накопичилися на попередньому етапі, і проводять реформування віджилих жорстких структур. Квадра Реформаторів включає в себе соціотипи Політик (СЕЕ), ​​Підприємець (ЛІЕ), ​​Критик (ІЛІ) і Охоронець (ЕСІ). Основні ознаки цієї квадри — демократизм (відкритість, децентралізація, багатоукладність) і резолютивність (пріоритет силових методів, рішучі й активні дії).

Девіз третьої квадри: «Співпрацювати і набувати». Її представників відрізняє велика пробивна сила, критичне ставлення до досягнутих результатів. Тут цінують силу, значущість, індивідуальні одномоментні відтінки відносин, здатність реалізувати задумане негайно і вміння бачити перспективи. Це довірливі, прості в спілкуванні і демократичні люди. Снобізм їм абсолютно не властивий, хоча вони і ділять людей на «своїх» і «чужих», керуючись своїми особистими симпатіями і антипатіями.

Представникам третьої квадри властива незалежність вчинків і суджень. Байдужі до титулів і звань, вони оцінюють оточуючих за їх особистими заслугами і якостями. Це розумні люди, не люблять гучних гасел і патетики. Вони не ведуть «ідейну боротьбу», віддавши перевагу домовитися з гідним суперником. Невибагливі в побуті, легкі на підйом. Про свої почуття намагаються багато не говорити — почуття перевіряються відносинам. Їм важливо себе реалізувати, і надзвичайно важливий результат своєї роботи, Воліють добре попрацювати і отримати гідну оплату за свою працю. Найнебажаніше для них — це обмеження їх ділової активності з об’єктивних, не залежним від них причин.

Дельта квадра (IV)

Четверта квадра (дельта) — це ПЕРФЕКТОРИ (ті, що прагнуть досконалості), які доводять первинну, але реформовану ідею до вичерпання шляхом вдосконалення. Квадра Перфекторів складається з соціотипів Адміністратор (ЛСЕ), Майстер (СЛІ), Порадник (ІЕЕ) та Гуманіст (ЕІІ). Основні ознаки Перфекторів — аристократизм (закритість, елітарність, якість життя) і дискутивність (дорадчивість, прийняття рішень ненасильницькими методами).

Представники четвертої квадри відрізняються практичністю і дружелюбністю. Це практики, які вміють реалізувати продуктивні ідеї в повному обсязі, до вичерпання їх можливостей. У четвертій квадрі орієнтовані на «вічні» цінності, не схильні вкладати енергію у щось тимчасове. Ідею «Далекого світлого майбутнього» сприймають без особливого ентузіазму, воліють жити сьогоденням.

Це відкриті доброзичливі люди, які вміють цінувати затишок і благополуччя в своєму будинку, мир і спокій на землі, вони дорожать своєю соціальною стабільністю і консерватизмом. Прагнуть до розумного і раціонального споживання природних і економічних ресурсів, цінують прогресивні технології і висококваліфіковану працю, винахідливість і раціоналізацію в умовах стабільної економіки. Праця сприймається як природна потреба людини творчо себе реалізувати, працюють якісно і з задоволенням. Особисті заслуги, на їхню думку, — показник ступеня реалізації здібностей людини. Представникам четвертої квадри притаманні етичні цінності позитивного характеру, такі як визнання релігії, індивідуальності й неповторності кожного, невтручання у внутрішній світ людини, конкретний гуманізм, а також наявність хороших умов для роботи, відсутність дискомфорту, виключення шкідливого впливу зовнішнього середовища, — одним словом, мінімізація негативних відчуттів.