1. R – етика відносин
Добре бачить, як розкриваються люди в спілкуванні. Його не можна провести награною дружелюбністю. Критично оцінює поводження навколишніх, але свою думку висловлює лише тоді, коли його дуже зачепили. При першому ж знайомстві різко поділяє людей на дві категорії – “свої” і “чужі”. Чужі ніби перестають для нього існувати, а до своїх близьких і друзів сильно прив’язується, почуває відповідальність за них. Вірний своїм внутрішнім етичним оцінкам людини. Його дуже важко переконати. Дуже важко йде на компроміси з чужими. Своїм же багато чого пробачає. Вільно володіє психологічною дистанцією. То віддаляє, то наближає людей до себе. У такий спосіб дає зрозуміти, як він до них відноситься.
2. F – силова сенсорика
Уміло розраховує силу впливу на людину. До партнера не пристосовується, а нав’язує йому свою лінію поводження. Тримає себе в руках, поки не наступить критичний час. Здатний постояти за себе і своїх близьких. Не переносить примусу, нерозумного застосування сили. Його відповідь завжди розмірна ступеню прояву агресії. Уміє провчити кривдника, послідовно нарощуючи силу тиску на нього. Не заспокоїться доти, поки не відчує замішання і падіння бойового духу суперника. Моральна перемога для нього важливіше фізичної. Ніколи не дозволить поводитися із собою безцеремонно, нав’язувати свою думку. Його не можна залякати або спровокувати.
3. L – структурна логіка
Прагне проаналізувати ситуацію з усіх боків і зробити об’єктивний однозначний висновок. На людях надягає маску сухої і безпристрасної людини. Залежить від усталених норм і випробуваних методів дій. Усе оцінює з погляду здорового глузду, розумного егоїзму. Змушує себе робити те, що вимагають правила гри. Того ж вимагає і від навколишніх. Має потребу у фізичній дистанції. Тримається осторонь від докучливих людей. Уникає великих скупчень народу.
4. I – інтуїція можливостей
Йому важко розібратися в накопиченні оригінальних, але розпливчастих, що не спираються на визнані факти, ідей і здогадів. Важко себе почуває в ситуації невизначеності, недосказаності. Спостерігаючи за людиною, порівнює його можливості зі своїми. “Чи можу я зробити те ж, що і він?” То занадто ідеалізує людину, то, навпаки, цілком заперечує наявність у нього здібностей. Не довіряє людям хвалькуватим, що занадто звертають увагу на свої здібності. Не стане потурати талановитим, але егоїстичним і самовдоволеним людям. Не визнає здібностей, що не доповнені працею. Чекає, коли його помітять і по достоїнству оцінять. Самому себе запропонувати важко. Інших людей хвалить рідко, але компліменти у свою адресу приймає із задоволенням.
5. Р – ділова логіка
По-справжньому розслаблюється і заспокоюється після напруженої роботи, яка, однак, принесла корисний результат. Йому подобаються люди, що залучають його до ділової активності. Практичний у повсякденних справах. Пускає в хід усе, що знаходиться на його території. Дуже любить функціональні і красиво оформлені речі. Цінує те, що корисно, і вимагає мінімальних зусиль на своє обслуговування. Уміє забезпечити собі комфортні умови для роботи. Швидко виконує трудомісткі види робіт, щоб довго до них не повертатися. Важко переносить зміну роботи, звичного укладу життя. Дискомфорт при пристосуванні до нових умов його дуже відлякує.
6. Т – інтуїція часу
Нетерплячий. Не любить тяганини, повільного перебігу подій Націлений на швидкі рішення. Мобілізується в ситуаціях дефіциту часу. Підштовхування в дріб’язках викликає в нього протест, а у великому – активізує. Йому краще давати невеликий час на підготовку, тому що чим більше чекає і готується, тим більше хвилювань і гірше результат. Внутрішньо тривожний. Переживає через усілякі небезпеки, що грозять йому і близьким людям. Шукає релігійні, філософські, містичні і т.п. способи осмислення і захисту від перипетій долі. Не допустить, щоб його застали врасплох. Завжди готовий до непередбачених обставин. Добре пам’ятає помилки і потрясіння минулого, з яких черпає уроки
7. Е – етика емоцій
Добре почуває емоційний стан людини. Запитує про причини, що призвели до поганого настрою. Однак сам поліпшити його не може. Намагається пристосуватися під настрій навколишніх. У серйозній ситуації – підкреслено офіційний, у дружньому колі – невимушено веселий, дозволяє собі навіть цинічні гостроти. Любить веселих людей, що вміють його розвеселити, зняти напругу, підняти настрій, уселити впевненість у майбутньому. Має потребу у відволіканні від тяжких думок і емоційних розрядках. Уникає життєвих драм, нагнітання негативних емоцій. Знає, як важко вони впливають на психіку і здоров’я. З іншого боку, навмисно прискорює розв’язки конфліктів або драматизує ситуацію.
8. S – сенсорика відчуттів
Не може сидіти без конкретної справи. Ледарство його гнітить. Постійно шукає, чим би зайнятися. Робота служить йому ліками проти багатьох хвороб. Боїться показатися перед людьми в неохайному, некрасивому виді, у поганій фізичній формі. Якщо занедужає, то негайно приймає радикальні методи лікування. Відчуває жалість до бездольних людей, хворих, слабких, залежних, знедолених. Мимоволі виникає бажання допомогти чим-небудь конкретним: нагодувати, вилікувати, позбавити від залежності, допомогти перебороти кризу, кинути шкідливу звичку. Дуже цінує чистоту, здоровий спосіб життя. Не буде миритися з людиною, яка йому фізично огидна, має нездорові інстинкти.
© Гуленко В.В., Молодців А.В. – Введення в соционику