1. F – силова сенсорика
Рішуча людина, здатна зробити силовий тиск, якщо того вимагає ситуація. Налаштований на перемогу будь-якою ціною. Чим більше перешкод зустрічає на шляху, тим мобілізованішим стає й активнішим стає. Упевнений у своїй правоті, йому не відомі сумніви і коливання. Категоричний в оцінках. Останнє слово залишає за собою. Виставляє ультиматум: якщо ви мене вибрали, то тепер підкоряйтеся. Вміє знайти найслабкіше місце в суперника. Якщо пряма атака успіху не приносить, починає обхід збоку або з тилу. Нерідко діє через треті особи.
2. L – структурна логіка
У розумі добре прораховує різні плани дій, обираючи найбільш логічний для даної ситуації. Справляється з задачами на кмітливість. Уміє згрупувати людей навколо себе для конкретної мети. Кожному відводить чітке місце у своїй команді. Упевнено координує спільні дії. Контролює лише вузлові пункти, не вникаючи в деталі. Його цікавить результат, а не процес. Намагається все просто і доступно пояснити, наводячи наочні приклади. Добре уловлює логіку дій інших людей, тому виграти в нього може лише той, хто постійно її змінює. У нестандартних, нелогічних ситуаціях може розгубитися.
3. I – інтуїція можливостей
Періодично стає замисленим. Замикається в собі, обмірковуючи перспективи справи і можливостями, які відкриваються перед ним. Змушуючи себе, домагається того, що іншим здається практично неможливим. Сміливо відповідає на виклик, коли ставлять під сумнів його здатності. Вважає себе наділеним незвичайним розумом. Уловлює ситуацію в цілому. Гнучко перебудовується, якщо справа втратила перспективу. На людях із задоволенням демонструє свою ерудицію, фундаментальні знання. Не ладен виступити в ролі заступника або мецената.
4. R – етика відносин
Важко дається встановлення особистих відносин з людьми в неформальній ситуації. Нетерпимий і непоступливий, схильний до диктату у відносинах. Не вірить, що існують чисті, платонічні відносини. Нерідко заявляє, що він “за справедливість” – за рівні відносини з усіма. Проте, має своїх “мазунчиків” або “гнаних”. Добре ставиться лише до тих, хто поважає його друзів і виступає проти його ворогів. Сам будує собі систему етичних цінностей, яка часто суперечить загальноприйнятій. Не терпить, коли від нього вимагають особистих зобов’язань. Тих, до кого прив’язався, довго не відпускає від себе. Прагне їх усіляко поставити в залежність, “приручити”.
5. Т – інтуїція часу
Добре сприймає заспокійливі слова, позитивні прогнози, віру в майбутнє. Песимізм і марновірства злять його. Його заспокоює і розслаблює легкий, безпроблемний стиль спілкування, оптимістичний світогляд. Для будь-якої справи відводить відрізок часу, після закінчення якого виносить остаточне рішення: продовжувати її або припинити. Більше одного шансу не надає. Час зм’якшує його тверду вдачу. Потерпівши ряд поразок, які важко пояснити, починає замислюватися про долю, може звернутися до релігії, зайнятися добродійністю.
6. E – етика емоцій
Якщо його вивести з себе, здатний виявити нещадну лють. У такі хвилини не може зупинитися в гніві. Дуже азартний. Любить змагання, гучні компанії, де можна розслабитися, емоційно розрядитися. Любить, коли його надихають, піднімають настрій. Його емоційний стан багато в чому залежить від емоцій навколишніх. Любить слухати музику. Вона позитивно налаштовує його, створює щиросердечну рівновагу.
7. S – сенсорика відчуттів
Комфорт, гарні матеріальні умови для життя – його заповітне бажання. Прагне забезпечити це собі і своїм близьким. Без цього почуває себе нереалізованим, невдахою. Не поважає людей кволих, зі слабкою фізичною підготовкою. Пишається своєю гарною фізичною формою або дуже переживає, якщо її не має. Через непомірність потягів швидко розтрачує природний запас здоров’я. Ображається, якщо його називають недбайливою людиною. Зовнішній вигляд або недемонстративний, або підкреслено статусний. У нього погано розвинуте почуття гармонії, естетичний смак. Сильно підданий фізичним інстинктам, зокрема сексуальним. Тілесні потреби вважає важливішими за духовні.
8. Р – ділова логіка
Гарний хазяїн, що вміє організувати будь-яку справу. З будь-якої справи витягає користь. У справах не схильний до економії. Дрібні суми не цінує. Ощадливий лише у великому. Має ремісничі навички. Однак при великому робочому навантаженні найме людей, що зробили б це за нього. Любить керувати складною технікою в екстремальних ситуаціях. Людей також перевіряє на ділі, кидаючи ненавчених “плавати” відразу на глибину.
© Гуленко В.В., Молодців А.В. – Введення в соціоніку