ЛІІ – загальний психологічний портрет (Гуленко)

Зовнішні ознаки

Зовнішність ЛІІ має ряд характерних рис, що дозволяють добре ідентифікувати цей тип особистості навіть на відстані. Для нього дуже характерне аскетичне обличчя. Про аскетизм можна говорити з двох причин. По-перше, сама особливість обличчя часто нагадує середньовічні профілі своєю незграбністю, сполученням великих частин обличчя (зазвичай ніс) з малими (зазвичай підборіддя), а також вилицями і надбрівними дугами. По-друге, вираз обличчя на відстані завжди сприймається як зовсім беземоційний, суворий, похмурий. Колір обличчя, як правило, блідий, безкровний. Чоловіки цього типу тяжіють до коротких стрижок. Фігура в ЛІІ в більшості випадків худа. Дуже характерна ознака, що дозволяє впевнено припускати приналежність людини до даного соціотипу, – прогин фігури назад, трохи випнутий живіт. Хода ЛІІ – невпевнена, що трохи виляє. Іноді навіть складається враження, що він не знає, куди йти. У хвилини порушення він дійсно метається зі сторони в сторону, ніби прокладаючи шлях у просторі навпомацки. Вдягається ЛІІ (чоловіки) непомітно, не бажаючи привертати до себе зайвої увагу. Однак для нього характерні коливання в стилі одягу. Іноді він кидається з крайності в крайність: то наряджається по моді, то є ходить в “затрапезному” вигляді. Стиль одягу жінок цього типу можна назвати французьким – у ньому простежується підкреслена оригінальність, нестандартність, бажання виділитися.

Манера спілкування

ЛІІ поводиться з незнайомими людьми дуже стримано, відчужено, витримує значну психологічну дистанцію. Першим ініціативу знайомства не виявляє. Його мова дуже чітка, логічна. Матеріал викладає зрозуміло. Має схильність виділяти інтонацією і наголосом найбільш значимі слова. Спочатку зазвичай висловлює абстрактне положення, а потім наводить конкретний приклад, що ілюструє або підкріплює цю думку. Можливий і зворотний порядок: спочатку приводиться ряд прикладів, а потім випливає узагальнюючий висновок. Логіка його мови, особливо коли відстоює які-небудь ідеї під час суперечки, дуже тверда, категорична. Зайві подробиці завжди відтинає, його цікавлять лише загальні закономірності. Під час бесіди або виступу виявляє емоційність, що у ньому спочатку важко запідозрити. Емоції в міру порушення здобувають сильний, драматичний характер. Очі спалахують фанатичним блиском. Проте намагається поводитися при цьому підкреслено коректно. Бесіду підтримує тільки тоді, коли вона йому цікава. Своєї думки по нецікавим для нього питанням не висловлює, воліє відмовчуватися.

Особливості поведінки

Уважно ставиться до людей, завжди дає можливість людині висловитися. Тому що вважає, що в кожної людини є які-небудь здібності, намагається, принаймні, не заважати людині розкрити їх. Дуже терпимий до інших точок зору. Не відкидає відразу жодної пропозиції, намагається перевірити усе на практиці. У поводженні дуже потайливий: не поширюється ні про свої справи, ні про особисте життя. З боку навіть може здаватися, що його в нього взагалі немає. Для нього характерне велике прагнення до незалежності. Його влаштовує тільки повна свобода дій. У діловій активності прагнення до волі поєднується з почуттям відповідальності. Невимогливий, а часто і байдужний до їжі і її оформлення. Захопившись роботою, відмовляється від обіду. У побуті скромний, згодний задовольнятися мінімумом зручностей. Часто має яке-небудь захоплення, якому приділяє дуже багато часу. При цьому йому зовсім байдуже, що говорять про нього навколишні. Ніколи не випинає свою життєву позицію, живе своїми інтересами, правила або накази, які його не влаштовують, просто ігнорує. Більшості людей ЛІІ незрозумілий і від нього намагаються триматися на відстані.

Рекомендації

Вашою сильною стороною є аналітичний розум, структурне мислення, уміння вловити закономірності будь-якого явища. Ви налаштовані на об’єктивність і справедливість, при оцінці людей керуєтеся їхнім внеском у загальну справу, а не особистими симпатіями. У справі, якою Ви займаєтеся, завжди виділяєте головне, відкидаючи зайві, несуттєві деталі. Ви також вмієте строго логічно викласти матеріал, донести основну ідею до слухачів.

Проаналізувавши ідею, установивши її важливість і перспективність, Ви стаєте її активним прихильником. Ваша творча інтуїція підживлює її постійно все новими і новими спалахами.

Ви наділені також здатністю дбайливого поводження з конкретними людьми. Ви вмієте помітити людину в справі і допомогти розкрити його здатності, вселити віру у власні сили.

Основна проблема Вашого життя – це невміння активно відстоювати свої інтереси і слабка впевненість у собі в конкретних життєвих справах. Вам властива нерішучість, у Вас відсутня миттєва реакція на зміну ситуації. Неоперативність, нединамічність може Вам зашкодити. Намагайтеся сміливіше відстоювати свої права, якщо Ви упевнені в їхній обґрунтованості.

Займіться тими видами спорту, які виховують рішучість і швидкість реакції, – тенісом, гірськими лижами, автомобільним спортом, боксом. Обов’язково чергуйте розумову працю з фізичною. Вам рекомендуються вправи на концентрацію уваги, а також заняття, що розвивають ці якості, наприклад збір грибів, ягід, лов риби. Ви потребуєте моральної підтримки своїх починань. У вашому оточенні повинні бути люди рішуче й оптимістично налаштовані, які б Вас час від часу підштовхували, допомагали перебороти песимізм і зневіру у власних силах.

Інша Ваша проблема – невміння спілкуватися з людьми, далека психологічна дистанція, що сприймається навколишніми як сухість, черствість, відчуженість. Таким чином, Ви свідомо прирікаєте себе на самітність. Не будьте замкненим і похмурим. Частіше посміхайтеся, будьте привітні, але не заходьте занадто далеко – Вам важко відмовити людям. Обережно вибирайте коло необхідних для Вас контактів, щоб уникнути перевтоми і непотрібних Вам етичних проблем. Намагайтеся не втрачати налагоджених емоційних зв’язків. Ви багатьом можете допомогти своєю розважливістю і розумінням. Враховуйте, що не усі можуть так само успішно аналізувати події й абстрагуватися від емоцій, як Ви.

Намагайтеся виховувати в собі норми загальноприйнятої етики і дотримуйтеся їх повсякденно. Намагайтеся враховувати інтереси інших людей. Намагайтеся глибше вникати в проблеми кожного, якщо хочете, щоб вони з Вами співпрацювали. Пам’ятайте, що людину кривдить поверхневе, неуважне ставлення до неї.

© Гуленко В.В., Молодців А.В. – Введення в соціоніку